13.02.2024 - 12.04.2024 Wystawy

Marta i David Javorscy: Spotkać Ciszę

Polsko-słowackie małżeństwo zaprezentuje wybór grafik, obrazów i rysunków z ostatnich kilku lat, pochodzących z oddzielnie zamkniętych cykli, które w pewnym sensie są pod wzajemnym wpływem i tworzą silny egzystencjalny dialog między autorami.

Marta Javorská ukończyła malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Używany przez nią ekspresyjny język jest pod silnym wpływem krakowskiej figuracji. Jej prace to wybór z najnowszego cyklu Ciche życie. Figura poetycka, autoportrety i natura morta stają się dokumentacją wewnętrznego świata artystki. Oprócz malarstwa Marta zajmuje się również ceramiką użytkową pod odnoszącą sukcesy marką JavorskyAtelier.

David Javorský jest absolwentem malarstwa na tej samej krakowskiej uczelni. W swoich pracach odzwierciedla współczesnego człowieka poszukującego sensu lub istoty swojej egzystencji, często w oparciu o filozofię. Poza malarstwem zajmuje się muzyką elektroniczną i animacją.

Wernisaż poprzedzi koncert Dwa lata przynależności (45 min.) zespołu kameralnego Quasars Ensemble poświęcony kluczowym postaciom słowackiego i ukraińskiego środowiska kompozytorskiego. Zabrzmią na nim utwory współczesnego polsko-słowackiego kompozytora Romana Bergera (1930-2020) oraz kompozycje twórców ukraińskich (Hanna Havrylets, Bohdana Frolyak, Myroslav Skoryk).

Wystawa potrwa do 12 kwietnia.

13.02 / 17:00 Bratysława, Instytut Polski, Nám. SNP 27

from to
Scheduled ical Google outlook Wystawy

Rzeczpospolita Wielu Narodów 🗓

Od końca XIV do końca XVIII wieku na terenie dzisiejszej Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi istniała wyjątkowa republika, będąca niegdyś największym państwem europejskim, która zamiast ekspansji zbrojnej powstała w wyniku pokojowego połączenia Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego.
22 04.2024 Wystawy

Ryszard Horowitz: Fotokompozycje 🗓

Ryszard Horowitz jest pionierem wykorzystania komputera w fotografii. Nazwiska tego polskiego fotografa nie sposób pominąć w żadnej z encyklopedii światowej fotografii.
17 04.2024 05 05.2024 Wystawy

SAPERE AUDE / Odvážiť sa vedieť /

Wystawa Sapere Aude zaprezentuje prace 24 artystów posługujących się malarstwem, rysunkiem i malarstwem cyfrowym.
17 04.2024 30 06.2024 Wystawy