W tym roku festiwal zaprezentuje wystawę Joanny Concejo, polskiej ilustratorki, której książki zostały opublikowane w wielu krajach, w tym we Francji, Hiszpanii, Włoszech, Polsce i Korei. Jej rysunki są jak kamyk wrzucony do wody: ich wpływ odbija się w kręgach emocji i myśli, które pozostają na długo. Ilustratorka stała się znana również dzięki współpracy z Olgą Tokarczuk. To właśnie ilustracje z jej książki Pan Wyrazisty, której słowackie tłumaczenie ukaże się w tym roku (Artforum), zaprezentuje na swojej wystawie w Bratysławie.
Festiwal odwiedzi również Ilona Wiśniewska, wybitna polska autorka literatury reportażowej, współpracująca z najważniejszymi polskimi czasopismami Dwutygodnikiem, Polityką i Dużym Formatem. Jest autorką trzech książek reportażowych traktujących o najbardziej wysuniętych na północ regionach naszej planety, takich jak Norwegia, Grenlandia czy Spitsbergen. Książka Białe z podtytułem Zimna wyspa Spitsbergen (Absynt 2021) jest pierwszą z jej „lodowej trylogii” przetłumaczoną na język słowacki (przekład Slavomíra Bachury).
Na festiwalu BRaK zaprezentowane zostanie również słowackie tłumaczenie książki Oni autorstwa polskiej historyczki Joanny Ostrowskiej, opowiadającej o losach homoseksualistów w czasie II wojny światowej. Książka, która w 2022 roku zdobyła prestiżową Nagrodę Nike Czytelników, została przetłumaczona na język słowacki przez Alexandra Horáka (wyd. Kapitál). Dokładne daty dyskusji zostaną opublikowane na stronie internetowej festiwalu.
31.05 – 2.06 Bratysława, Nová Cvernovka, Račianska 78