27 kwietnia 2019 r. (sobota), godz. 13.30
Millenáris, Szabó Magda terem, Bp. II. Kis Rókus u. 16-20.
Zaraz po opublikowaniu powieści „Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy” (1937) została ona uznana za najpopularniejszą książkę roku, a miarą jej popularności jest fakt, że do wybuchu II wojny światowej ukazały się trzy wydania polskie i kilkanaście przekładów na obce języki. Do dziś jest ona wznawiana w Polsce i za granicą. Na podstawie książki nakręcono również serial telewizyjny i film fabularny.
Autobiograficzna powieść Sergiusza Piaseckiego wreszcie doczekała się węgierskiego tłumaczenia (wcześniej została przełożona na 16 języków).
Kochanek Wielkiej Niedźwiedzicy to pierwsza i najsłynniejsza powieść Sergiusza Piaseckiego wydana po raz pierwszy w 1937 roku, oparta na własnych przeżyciach. Zdobyła olbrzymią popularność, o czym świadczą aż cztery wydania do wybuchu II wojny światowej. Wysoko oceniło tę powieść wielu pisarzy, w tym Stanisław Mackiewicz, Melchior Wańkowicz, Juliusz Kaden-Bandrowski i Marian Hemar. Powieść ta napisana w formie autobiografii stanowi opis życia przemytników na pograniczu polsko-sowieckim w latach dwudziestych.
Portret Witkacego o Piaseckim