11 lutego (poniedziałek), godz. 18.00 — 22 marca 2019 r.
Lengyel Intézet, 1065 Budapest, Nagymező u. 15.
TOMASZ KIPKA
Dr hab. Tomasz Kipka (1976) mieszka w Radzionkowie, gdzie wraz z żoną prowadzą studio/galerię „Tecken”, a pracuje w Zakładzie Projektowania Graficznego Instytutu Sztuki, Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie. Zajmuje się projektowaniem graficznym, a w szczególności plakatem, identyfikacją wizualną i grafiką edytorską. Brał udział w wystawach w kraju i zagranicą, gdzie był często nagradzany za plakaty, znaki graficzne oraz identyfikację wizualną. Od 2006 roku organizuje cykliczną wystawę plakatu ekologicznego, od 2009 wystawy projektowania graficznego w ramach międzynarodowego festiwalu „Jazz w Ruinach” w Gliwicach.
Tomasz Kipka podkreśla, że w jego pracy tak samo ważny jest plakat jak i znaki graficzne, liternictwo oraz okładki książkowe. „Projektowanie to mozolna praca umysłowa. Każdy projekt rodzi się w głowie, potem jest przelany na papier przy użyciu różnych technik, a potem następuje weryfikacja zanim gotowy trafi do publiczności”. Często korzysta z tradycyjnych technik, czyli tuszu, akwareli czy szablonów, ale i tak każdy pomysł wyląduje w komputerze. Dlatego też zachęca swoich studentów, aby w początkowej fazie projektowania odejść od monitora chociażby na dwa metry, żeby zwiększyć swoje pole widzenia.
Istotna jest też społeczna rola projektowania, jego użyteczność, którą gwarantuje przemyślana, wyważona, logiczna i pozbawiona zbędnych elementów kompozycja, czasem wręcz ascetyczna, ale na tyle bogata, aby niosła z sobą określony komunikat.