16 kwietnia 2016 r. (sobota), godz. 10.00
Bazylika św. Stefana, Budapest, V. Szent István tér
Mszę świętą celebruje biskup György Snell, a uświetnia koncert w wykonaniu Elżbiety Towarnickiej, Jacka Ozimkowskiego i Marka Stefańskiego.
Program
Podczas Mszy świętej:
części Ordinarium Missae: Kyrie, Sanctus-Benedictus, Agnus Dei – z Missa in honorem Sanctae Caeciliae na sopran i organy Lecha Skoczylasa (ur. 1956)
Boże coś Polskę
Program koncertu Antologia muzyki polskiej:
Bogurodzica – XIII/XIV w.
Mikołaj z Krakowa – XVI w – Salve Regina
Marcin J. Żebrowski – 1702-1770 – Aria sopranowa Suscepit Israel
Feliks Nowowiejski (1877-1946) – 2 pieśni: Nie opuszczaj nas, Matko niebieskiego Pana
Anonim – Suplikacje Święty Boże
Mieczysław Surzyński (1866-1924) – Improwizacje na temat pieśni Święty Boże op. 38
Tadeusz Maklakiewicz (1922-1996) – Offertorium z Mszy góralskiej
Jan Maklakiewicz (1899-1954) – Offertorium z Mszy polskiej
Feliks Nowowiejski/Maria Konopnicka – Rota
Wykonawcy:
Elżbieta Towarnicka – sopran
Jacek Ozimkowski –bas/baryton
Marek Stefański – organy
Elżbieta Towarnicka (sopran) urodziła się we Wrocławiu. Pochodzi z artystycznej rodziny. Obdarzona absolutnym słuchem muzycznym już w trakcie studiów w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej (obecnie Akademia Muzyczna w Krakowie) rozpoczęła współpracę z Operą Krakowską w Krakowie), gdzie wkrótce zaczęła kreować główne partie sopranowe w takich operach, jak Cyganeria, Tosca Giacomo Pucciniego, Poławiacze pereł Georgesa Bizeta, Traviata, Rigoletto Giuseppe Verdiego, Wolny strzelec Carla Marii von Webera, Król Roger Karola Szymanowskiego, Orfeusz i Eurydyka Christopha Willibalda Glucka, Dydona i Eneasz Henry’ego Purcella.
Obecnie Elżbieta Towarnicka współpracuje ze wszystkimi filharmoniami w Polsce, regularnie koncertuje w największych salach Anglii, Argentyny, Austrii, Belgii, Chin, Chorwacji, Czech, Francji, Grecji, Hiszpanii, Japonii, Kanady, Litwy, Macedonii, Niemiec, Rosji, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Ukrainy i Włoch (m.in. w legendarnej La Scali). Dokonała wielu nagrań muzyki współczesnej podczas współpracy z wybitnymi kompozytorami: Krzesimir Dębski, Henryk Mikołaj Górecki, Jan A.P. Kaczmarek, Wojciech Kilar, Krzysztof Penderecki, Zbigniew Preisner i Inni.
Szersza publiczność zna jednak Elżbietę Towarnicką przede wszystkim z muzyki filmowej [wykonanie muzyki do filmów: Avalon (reż. Mamoru Oshii), Dekalog, Podwójne życie Weroniki, Trzy Kolory – Czerwony i Niebieski (reż. Krzysztof Kieślowski),), Mała Vilma (reż. Marta Meszaros), Oliver, Oliver (reż. Agnieszka Holland), Pokój Saren (reż. Lech Majewski), Quartet in 4 movements (reż. Lucia Rikaki), Drzewo życia (reż. Terrence Malick), Wielkie piękno (reż. Paolo Sorrentino).
Albumy z jej głosem sprzedają się w wielotysięcznych nakładach na całym świecie, co stawia artystkę w czołówce najlepszych i najbardziej utytułowanych śpiewaczek.
Jacek Ozimkowski – bas/baryton. W 1995 r. ukończył z wyróżnieniem studia wokalne w Akademii Muzycznej w Krakowie.
W 1995 r. wygrał europejski konkurs na stypendium firmy YAMAHA, a także uzyskał dyplom Ministra Kultury i Sztuki za szczególne osiągnięcia artystyczne. W maju 2003r. uzyskał tytuł doktora w dziedzinie wokalistyka, a we wrześniu 2004r. wygrał konkurs na stanowisko adiunkta w Akademii Muzycznej w Krakowie. Koncertuje w kraju i za granicą, m.in. w: Szwajcarii, Niemczech, Francji, Belgii, Szwecji, Norwegii, USA, Ukrainie, Litwie , Włoszech, Kazachstanie, a także Chińskiej Republice Ludowej. Dokonał wielu nagrań do Polskiego Radia i TV.
W repertuarze Jacka Ozimkowskiego znajdują się partie z oper: Mozarta, Webera, Verdiego, Moniuszki, Czajkowskiego, Brittena, Gounoda, Rossiniego, Pucciniego oraz wielu innych wybitnych kompozytorów. Od 1996 r. związany jest z zespołem Capella Cracoviensis. W 2011 roku rozpoczął serię nagrań CD – „Polski barok”. Jest to zestaw 5 płyt, które zostały zaprezentowane na targach muzycznych „Midem 2012” w Cannes. Dotychczas wydano 25 płyt z muzyką dawną w wykonaniu Jacka Ozimkowskiego.
Marek Stefański – polski organista, urodzony w roku 1969 w Rzeszowie, ukończył studia w krakowskiej Akademii Muzycznej w klasie organów, otrzymując dyplom z wyróżnieniem. Działalność koncertową rozpoczął na początku studiów w Akademii Muzycznej, odbywając dwukrotnie jako organista – solista wraz z Krakowskim Akademickim Chórem „Organum” tournee koncertowe obejmujące większość krajów europejskich. Zwieńczone sukcesami koncerty podczas międzynarodowych festiwali muzyki sakralnej i organowej oraz uzyskane nagrody (m.in. I nagroda w ramach European Forum d’Art Sacre) otworzyły mu drogę do udziału w większości polskich i zagranicznych festiwali muzyki organowej. W roku 1996 otrzymał stanowisko organisty krakowskiej Bazyliki Mariackiej. Funkcję tę pełnił etatowo do roku 2007. Od roku 1999 pracuje w Katedrze Organów Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie jako doktor habilitowany na stanowisku adiunkta. Wystąpił dotychczas z koncertami w większości krajów Europy, w Ameryce Północnej i Południowej oraz Izraelu. Regularnie zapraszany jest na koncerty do Rosji. Stał się zasłużonym propagatorem polskiej muzyki organowej, szczególnie XX wieku, którą wykonuje