25.11.2015 Galeria Platan, Inne, Program, Teatr, Wydarzenia, Wystawa

KANTOR 100

Trzy wystawy oraz rozmowa na temat twórczości artysty.

25 listopada 2015 r. (środa), godz. 17.00
Lengyel Intézet, 1065 Budapest, Nagymező u. 15.

W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin jednego z największych polskich artystów, twórcy Teatru Śmierci, Tadeusza Kantora.

Z tej okazji Instytut Polski w Budapeszcie w dniu 25 listopada zaprezentuje trzy wystawy oraz rozmowę na temat twórczości artysty.

O godzinie 17.00 odbędzie się wernisaż wystawy pt. Fotografia zabija człowieka w której weźmie udział twórca zdjęć włoski fotograf Romano Martinis.

Od godziny 17.30 natomiast zacznie się rozmowa, której uczestnikami będą: Agnieszka Oprządek wicedyrektor krakowskiej Cricoteki, Justyna Michalik specjalista Cricoteki, profesor Romano Martinis artysta fotografik oraz Gabor Goda reżyser, choregraf i założyciel Studia Sztuki Współczesnej Artus.

W Galerii Platan odbędzie się otwarcie wystawy o godzinie 19.00 pt. WAVES – instalacja interaktywna, której towarzyć będzie performans w Galerii LATARKA grupy artystycznej Metanoia Artopedia

Artystami wystawy WAVESElwira Wojtunik i Popesz Csaba Láng działający jako Elektro Moon Vision.  Na wernisażu zagra: Kornelia Binicewicz / Ladies od Records

Waves to instalacja interaktywna podejmująca temat spontanicznego wejścia w sytuację, doświadczenia jej i stania się jej częścią. Wizualnie, generatywna projekcja przywołuje wygląd i ruch morskich fal, które reagują na ruch poddając się niejako “dyrygowaniu” przez osobę wchodzącą w interakcję z nimi, pozwalając na bezpośrednie wpływanie odbiorcy na ich kształt, częstotliwość i gęstość. Każdorazowa interferencja jest unikalna i niepowtarzalna, będąc wynikiem wciąż to nowych konfiguracji przestworzonych danych cyfrowych.

Tytuł odnosi się nie tylko do fal, ale także do fal w rozumieniu zaburzenia rozprzestrzeniającego się w ośrodku oscylując wokół położenia równowagi – zjawiska, które stało się inspiracją dla autorów podczas projektowania tej instalacji.

Praca nawiązuje do jednego z najważniejszych i najgłośniejszych wydarzeń happeningowych w sztuce polskiej końca lat sześćdziesiątych XX wieku – “Panoramicznym Koncertem Morskim” Tadeusza Kantora, który miał miejsce 23 sierpnia 1967 roku na plaży w Łazach.

 O autorach:
Elwira Wojtunik i Popesz Csaba Láng –  polsko-węgierski duet artystyczny znany jako Elektro Moon Vision, który powstał w Budapeszcie w 2004 roku. Poruszają się w obszarach kreacji wizualnej, w ich portfolio znajdują się projekty multimedialne związane z nurtem szeroko pojętej sztuki wideo realizowane w formie widowisk wizualnych, performance’u audiowizualnego, interaktywnych instalacji, wielkoformatowych projekcji multimedialnych, w tym mappingu i projekcji scenograficznych w spektaklach teatralnych. Na potrzeby swoich realizacji często projektują własne konfiguracje technologiczne, włączając kodowanie i programowanie. 

Ich prace prezentowane były m.in. w galerii Salon Projektionist i MuseumsQuartier w Wiedniu, w galerii Akarenga Soko w Yokohama, w Japonii oraz na Międzynarodowym Biennale Sztuki Mediów WRO 2011, 2015, a także podczas znaczących międzynarodowych festiwali prezentujących nowatorską sztukę wizualną. Ich interaktywna instalacja ‘Re-Kreacja’ znajduje się w kolekcji Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie. Są laureatami stypendium MuseumsQuartier w Wiedniu oraz 1. nagrody konkursu ‘Choping’ Narodowej Galerii Sztuki Zachęta i WEF.

elektromoon.co.nr

Kornelia Binicewicz – Ladies on Records:
https://soundcloud.com/ kornelia-binicewicz/ ladies-party-turkish-and-international-ladies-mix
https://www.mixcloud.com/easycheesy/go-girls/
https://www.mixcloud.com/korneliabinicewicz/
http://ladiesonrecords.strikingly.com/

Scheduled Galeria Platan Inne Program Teatr Wydarzenia Wystawa