25 listopada 2015 r. (środa), godz. 17.00
Lengyel Intézet, 1065 Budapest, Nagymező u. 15.
W tym roku obchodzimy setną rocznicę urodzin jednego z największych polskich artystów, twórcy Teatru Śmierci, Tadeusza Kantora.
Z tej okazji Instytut Polski w Budapeszcie w dniu 25 listopada zaprezentuje trzy wystawy oraz rozmowę na temat twórczości artysty.
O godzinie 17.00 odbędzie się wernisaż wystawy pt. Fotografia zabija człowieka w której weźmie udział twórca zdjęć włoski fotograf Romano Martinis.
Od godziny 17.30 natomiast zacznie się rozmowa, której uczestnikami będą: Agnieszka Oprządek wicedyrektor krakowskiej Cricoteki, Justyna Michalik specjalista Cricoteki, profesor Romano Martinis artysta fotografik oraz Gabor Goda reżyser, choregraf i założyciel Studia Sztuki Współczesnej Artus.
W Galerii Platan odbędzie się otwarcie wystawy o godzinie 19.00 pt. WAVES – instalacja interaktywna, której towarzyć będzie performans w Galerii LATARKA grupy artystycznej Metanoia Artopedia
Artystami wystawy WAVES są Elwira Wojtunik i Popesz Csaba Láng działający jako Elektro Moon Vision. Na wernisażu zagra: Kornelia Binicewicz / Ladies od Records
Waves to instalacja interaktywna podejmująca temat spontanicznego wejścia w sytuację, doświadczenia jej i stania się jej częścią. Wizualnie, generatywna projekcja przywołuje wygląd i ruch morskich fal, które reagują na ruch poddając się niejako “dyrygowaniu” przez osobę wchodzącą w interakcję z nimi, pozwalając na bezpośrednie wpływanie odbiorcy na ich kształt, częstotliwość i gęstość. Każdorazowa interferencja jest unikalna i niepowtarzalna, będąc wynikiem wciąż to nowych konfiguracji przestworzonych danych cyfrowych.
Tytuł odnosi się nie tylko do fal, ale także do fal w rozumieniu zaburzenia rozprzestrzeniającego się w ośrodku oscylując wokół położenia równowagi – zjawiska, które stało się inspiracją dla autorów podczas projektowania tej instalacji.
Praca nawiązuje do jednego z najważniejszych i najgłośniejszych wydarzeń happeningowych w sztuce polskiej końca lat sześćdziesiątych XX wieku – “Panoramicznym Koncertem Morskim” Tadeusza Kantora, który miał miejsce 23 sierpnia 1967 roku na plaży w Łazach.
O autorach:
Elwira Wojtunik i Popesz Csaba Láng – polsko-węgierski duet artystyczny znany jako Elektro Moon Vision, który powstał w Budapeszcie w 2004 roku. Poruszają się w obszarach kreacji wizualnej, w ich portfolio znajdują się projekty multimedialne związane z nurtem szeroko pojętej sztuki wideo realizowane w formie widowisk wizualnych, performance’u audiowizualnego, interaktywnych instalacji, wielkoformatowych projekcji multimedialnych, w tym mappingu i projekcji scenograficznych w spektaklach teatralnych. Na potrzeby swoich realizacji często projektują własne konfiguracje technologiczne, włączając kodowanie i programowanie.
Ich prace prezentowane były m.in. w galerii Salon Projektionist i MuseumsQuartier w Wiedniu, w galerii Akarenga Soko w Yokohama, w Japonii oraz na Międzynarodowym Biennale Sztuki Mediów WRO 2011, 2015, a także podczas znaczących międzynarodowych festiwali prezentujących nowatorską sztukę wizualną. Ich interaktywna instalacja ‘Re-Kreacja’ znajduje się w kolekcji Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki w Krakowie. Są laureatami stypendium MuseumsQuartier w Wiedniu oraz 1. nagrody konkursu ‘Choping’ Narodowej Galerii Sztuki Zachęta i WEF.
Kornelia Binicewicz – Ladies on Records:
https://soundcloud.com/ kornelia-binicewicz/ ladies-party-turkish-and-international-ladies-mix
https://www.mixcloud.com/easycheesy/go-girls/
https://www.mixcloud.com/korneliabinicewicz/
http://ladiesonrecords.strikingly.com/