30 września (środa), godz. 18.00 — 22 października 2015 r. (czwartek)
Fuga | Budapesti Építészeti Központ, Petőfi Sándor u. 5.
OTWARCIE WYSTAWY I WĘGIERSKO-POLSKI PÓŁMARATON DOMÓW:
Czwartek 1 października 2015, godz. 18
Godz. 18-19.30
Półmaraton domów
Półmaraton domów to wydarzenie towarzyszące wystawie „For Example. New Polish House”. Młodzi architekci z Węgier i z Polski zaprezentują aktualnie projektowane, budowane lub właśnie ukończone domy jednorodzinne. To projekty autorskie, dopasowane do indywidualnych potrzeb, nie będące kalkami z architektonicznych żurnali. Każda prezentacja będzie trwała równo 10 minut, a całość będzie miała dynamiczny, sportowy charakter i potrwa około półtorej godziny – tyle, ile potrzeba na przebiegnięcie półmaratonu! Wydarzenia dostarczy widzom wiedzy o współczesnej kulturze projektowania „w pigułce”, w sposób atrakcyjny, niecodzienny i przystępny także dla laików.
Dzięki temu spotkaniu zakres wystawy rozszerzy się, a do „kolekcji” prezentowanych na niej domów włączymy większą liczbę dobrych projektów. Być może Półmaraton wywoła dyskusję o współczesnym projektowaniu domów jednorodzinnych.
Zapraszamy szeroką publiczność zainteresowaną tym, co i jak się teraz buduje. Studenci poznają dobre projekty, architekci poznają się nawzajem – zwykle nie mają czasu na spotkania networkingowe, zwłaszcza międzynarodowe.
Półmaraton będzie poprzedzony krótkim wstęp o wystawie, a zakończony wernisażem.
WYSTAWA TO:
- syntetyczne makiety – pokazujące bryłę i ideę domu
- specjalnie wykonane na wystawę fotograficzne „portrety domów” Juliusza Sokołowskiego, jednego z najlepszych polskich fotografów architektury, prezentujące autorskie spojrzenie na polską architekturę
- program towarzyszący
ARCHITEKCI
Wybrane dziewięć domów zaprojektowali:
Grzegorz Stiasny, Piotr Brzoza i Marcin Kwietowicz, hayakawa/kowalczyk, hs99, Robert Konieczny, Piotr Kuczia, jojko+nawrocki architekci, MAAS, medusa group
Na przykład. Nowy dom polski
Dziewięć domów – przemyślanych, niepowtarzalnych, zbudowanych rzetelnie i z pełną świadomością najbliższego sąsiedztwa. Wpisują się w globalne tendencje architektoniczne, a jednocześnie wyróżnia je unikalna idea, organizująca projekt. Raz będzie to ekologia, innym razem poszukiwanie specyficznej typologii albo dialog z otoczeniem.
Na pejzaż współczesnej Polski wpłynęły wzorce z przeszłości – od XIX-wiecznego dworku po peerelowskie domy-kostki – a także nowo doświadczane poczucie wolności i możliwość wyrażania siebie. Efektem są domy dworkopodobne, rozmaite twierdze i McRezydencje, a nawet góralskie chaty na nizinach – przykłady kontrowersyjnego eklektyzmu, podszytego ambicjami i marzeniami bogacącego się społeczeństwa.
Jak pogodzić indywidualne gusta i potrzeby z urbanistycznym ładem w krajobrazie, którego brak jest coraz bardziej dotkliwy?
Przedstawiamy realizacje, które stanowią doskonały pretekst do rozmowy o tym, kiedy architektura staje się funkcjonalna, mądra, odpowiadająca potrzebom. Rozmowy nie tylko w gronie specjalistów. Wybrane domy – mądre wśród pięknych – to nowa jakość w polskim budownictwie jednorodzinnym. Być może staną się drogowskazem dla przyszłych budujących. Na przykład.
Agnieszka Rasmus-Zgorzelska, Aleksandra Stępnikowska
Czynne codziennie od godz. 11 do 19