16 lutego (czwartek), godz. 19.00 — 16 marca 2017 r. (czwartek)
1061 Budapest, Andrássy út. 32
Wernisaż odbędzie się 16 lutego 2017 o godzinie 19:00
Wystawę otworzy Sipos Tünde / historyk sztuki
Temat wystawy oscyluje wokół okresu karnawału doszukując się nowych sposobów przedstawiania portretu. Pokazuje współczesne nurty za pomocą dzieł sztuki z różnorodnych jej dziedzin. Instalacje wideo, grafiki, fotografie, obrazy, rzeźby ukazują jak głęboko zakorzeniona jest w ludziach potrzeba zmiany tożsamości, jak próbują wpływać na własną osobowość maskując się by osiągnąć sukces w życiu prywatnym lub zawodowym, lub aby chociaż na chwilę zmienić codzienną monotonię. Zimowe uroczystości karnawału równolegle istnieją w naturze umierającej i rodzącej się, w chaosie i porządku, w walce, w kiełkującej miłości, płodności i małżeństwie, w szczęściu i nieszczęściu oraz w nieprzewidywalnym losie, któremu daremnie się przeciwstawiamy.
Artyści:
Jagicza Patrícia / Kupcsik Adrián / Gaál József / Tettamanti Ádám / Silvia Manazza / Tomasz Piars /Chilf Mária / Magyarics Tibor / Michał Janowski / Perlaki Gergely / Erdei Krisztina
Kurator: István Bársony / architekt
THE CARNIVAL OF FACE-HIDERS
Idąc ulicą, siedząc w bibliotece czy będąc w komunikacji miejskiej spotykamy codziennie wielu ludzi. Element, który zwraca naszą uwagę jest ich jedyna i niepowtarzalna część ciała, a mianowicie twarz. To ona tworzy indywidualny charakter każdego z nas, przez nią możemy odkryć odczuwane emocje, przeżywane myśli lub samopoczucie danej osoby w momencie w którym ją obserwujemy. A gdyby tę twarz częściowo zakryć i przejść w inny wymiar patrzenia na świat? Nic więc dziwnego, iż w momencie trwania karnawału Galeria LATARKA w Instytucie Polskim w Budapeszcie, zaprasza publiczność na wystawę FACE-HIDERS.
Wystawa prezentuje jedenastu artystów, większość z nich pochodzi z Węgier, ale spotkamy na niej także dwóch Polaków, Rumunkę oraz Włoszkę. Artyści ci różnią się także wiekiem oraz doświadczeniem, niektórzy z nich mają już za sobą długoletnie doświadczenie wystawiennicze, inni są debiutującymi, dobrze zapowiadającymi się artystami. Prezentowanie różniących się wiekowo artystów jest jedną z cech charakterystycznych Galerii LATARKA. Dzieła prezentowane przez tych artystów różnią się także w technice wykonania. Idąc na wystawę spotkamy się z malarstwem, fotografią, grafiką, instalacją wideo oraz rzeźbą.
Otwarcie wystawy 16 lutego, a mianowicie w okresie karnawałowym nie jest przypadkowe. To święto, kojarzone głównie z balami i różnymi zabawami, jest rozumiane jako moment „przejściowy”. Jest to okres gdzie wszelkie normy mogą być przekroczone, gdzie społeczne role zostają odwrócone. W rozumieniu religii chrześcijańskiej jest to moment gdzie dozwolone są wszelkie przyjemności, w przeciwieństwie do następującym po nim Wielkim Poście. Karnawał staje się w ten sposób doświadczeniem, w którym człowiek może odnaleźć w sobie nieznaną, ukrytą część siebie. Szaleństwo i ekstrawagancja są dozwolone.
Chęć zmiany i przekraczania granic kojarzona z karnawałem, może także zostać odnaleziona w codziennym życiu każdego z nas. Momenty przejściowe oraz towarzyszące ich zmiany są także nieoderwalnym elementem naszego życia. Artyści prezentowani na wystawie, używają tradycyjnego w sztuce stylu, którym jest portret, ukazując nam inny sposób prezentowania ludzi. Przekraczając granice tradycyjnego portretu, otwierają nam świat bezosobowych masek oraz częściowo zasłoniętych twarzy. Widz zostaje w ten sposób skonfrontowany z innym rodzajem reprezentowania ludzi, niepowtarzalność każdego człowieka zostaje zamazana.
autor Anna Michalak