22 marca (środa), godz. 18.00 — 10 maja 2017 r. (środa)
Lengyel Intézet (Nagymező u. 15)
Wernisaż odbędzie się 22 marca o godzinie 18.00
Moje fotografowanie ludzi bierze się z ciekawości i chęci uczestniczenia w grze ze współczesnymi mi indywidualnościami. Robię portrety subiektywne, dostrzegając u wybranej osoby jedną cechę – wrażenie i tę właściwość staram się wizualizować. Sfotografuję każdego w sposób, który uznam za stosowny.
Każdy ma oczy, usta i nos, ale dopiero utrwalony grymas, błysk oka, struktura twarzy, czy obecność przedmiotu magicznego, skrzyżowane z kątem spojrzenia kamery, perspektywą obiektywu, kadrem, oświetleniem i kolorem pozwalają stworzyć portret subiektywny. Portret subiektywny nie ma roszczeń do prawdy obiektywnej, jest raczej autorską impresją zaangażowanego fotografa. Spór o istotę portretu, o proporcje obecności w nim autora i modela jest jednym z najistotniejszych.
KRZYSZTOF GIERAŁTOWSKI (1938)
Fotograf, jeden z czołowych reprezentantów współczesnej fotografii polskiej. Znakomity interpretator ludzkich twarzy, twórca własnych, przenikliwych wizji portretowanych osób.
Fotografuje od 1961, wystawia od 1963 roku. Na potrzeby prasy i wydawnictw zajmował się fotografią modową i reklamową. Od 1996 roku prowadzi Galerię / Studio Gierałtowskiego. Realizował kampanie reklamowe w Polsce i Europie Zachodniej. Jest twórcą liczącej ponad 80 tysięcy negatywów kolekcji „Polacy, portrety współczesne”. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w znanych muzeach i galeriach w kraju i za granicą. W 2015 w warszawskiej Ney Gallery&Prints otworzyła się wystawa „Remake”, prezentująca portrety artystów z Rosji, NRD, Polski i Holandii, wykonane jesienią 1990 roku podczas festiwalu kultury Passage Oost – Europa.