31.08.2017 - 29.09.2017 Galeria Platan, Program, Wydarzenia, Wystawa

HEROES’ WIVES

Wystawa sztuki współczesnej

31 sierpnia (czwartek), godz. 19.00 — 29 września 2017 r. (piątek)
1061 Budapest, Andrássy út. 32.

HEROES’ WIVES – wystawa sztuki współczesnej
Otwarcie 31 sierpnia o godz. 19.00 w Galerii LATARKA
Przemówienie inaugurujące wystawę wygłosi Andrea Bordács

Artyści: Grupa artystyczna Lilith Öröksége (Dziedzictwo Lilith) – Bea Kusovszky, Andrea Fajgerné Dudás, Orsolya Oláh

Kurator Tomasz Piars

Kim były królowa Gisela, Maria Laskarina czy Katarzyna z Podiebradów?

Ich imiona mogą brzmieć znajomo, plasując się w obszarze wyblakłych wspomnień z lekcji historii. Niemniej jednak te wpływowe kobiety były żonami wybitnych królów węgierskich.  Będąc  królowymi odegrały znaczącą rolę w ciągu historii, mimo to nadal są nierozpoznane. Posągi na Placu Bohaterów są żywym i znanym obrazem dla  wszystkich Węgrów. To miejsce należy do jednych z ulubionych przez turystów, którzy robią sobie tam selfie. Te posągi zostały wyryte w kamieniu, biorąc pod uwagę ich medium, a także w sensie antropologicznym i hermeneutycznym. Jednak, jak mówi słynne powiedzenie, za każdym potężnym mężczyzną stoi kobieta. Zwiedzający to akceptują, a Węgrzy przyzwyczaili się do takiego obrazu Placu Bohaterów do tego stopnia, że nie pojawia się w ich głowach jedno ważne pytanie, mianowicie, gdzie znajdują się żony bohaterów ?

Musimy dołożyć wszelkich starań, by przeszukać kraj i znaleźć posągi ucieleśniające kobiety. Statuetki na placach przedstawiające kobiety zazwyczaj przepełnione są pięknem i erotyką, czasem zaś nimbem świętości.

Powyższe zjawisko rodzi kilka intrygujących pytań wśród artystów płci żeńskiej, zarówno w sensie ogólnym, jak i symbolicznym. Te wspaniałe kobiety były żonami najbardziej znanych królów. Były ich  partnerami oraz opiekuńczymi matkami. Czy to nie wystarczy, by pasowały do naszego obecnego, wizualnego postrzegania świata ?

Grupa artystyczna Legacy of Lilith tworzy wyjątkowy pomnik, dzięki któremu umiejscawia nasze bohaterki w patriarchalnej historii kultury.

from to
Scheduled Galeria Platan Program Wydarzenia Wystawa