4 października (środa), godz. 19.00 — 9 listopada 2017 r. (czwartek)
1061 Budapest, Andrássy út. 32.
Otwarcie 4 października o godzinie 19.00 w Galerii PLATAN
Przemówienie inaugurujące wystawę wygłosi dr László Beke
Artyści: Basia Górska, Fukui Yusuke
Następna wystawa Galerii Platán przedstawia w tym samym czasie cztery kraje – Japonię, Polskę, Anglię i Węgry – w kontekście prac dwóch artystów. Basia Górska to polska artystka mieszkająca w Londynie, natomiast Fukui Yusuke mieszka w Budapeszcie od wielu lat. Wystawione przez nich prace stały się wyjątkowe dzięki wyrzeczeniu się istotnego elementu w obrazie. To zjawisko łączy ich prace, ale jednocześnie ich artystyczna auto – ekspresja jest odmienna. Podczas gdy Fukui Yusuke rezygnuje z kolorów, Górska zrzeka się w swoich pracach struktury. W obrazach Górskiej pojawiają się koła i sfery, najprostsze pierwotne formy. Ale nawet pierwotne formy nie są tak naprawdę obecne, to jedynie pulsujące punkty. Konsystencja tych plam nie może zostać rozszerzona, kształty te odzwierciedlają pierwotne formy, które można odnaleźć zarówno w mikro – świecie (atomy, jądra) i makro – świecie (planety, gwiazdy, galaktyki). Co więcej, początkowe, pierwotne formy obejmują zarówno POCZĄTEK oraz KONIEC wszystkich rzeczy.
Jednakże wyżej wymienione przypuszczenia być może zostały stworzone tylko przez nasze umysły, ponieważ jesteśmy przyzwyczajeni do myślenie konceptualnego. W rzeczywistości ten zamysł artystyczny prawdopodobnie nie jest tak skomplikowany, jak się wydaje. Podstawowe formy nie mogą być dalej dzielone. Plamy kolorów są tworzone bez konkretnej granicy. Wskazują tylko na siebie: precyzyjnie i harmonijnie dostrojone kolory na powierzchni płótna są zdolne wywołać atmosferę ciszy i spokoju, bliskiej medytacji. Te prace mogą być dwuwymiarowe w ich sensie fizycznym, ale poprzez mnogość interpretacji odbiorców, rozwijają się i tworzą abstrakcyjną wizję nieograniczonej przestrzeni wirtualnej. Kontury przedmiotów, granice otaczające nas i rzeczy na świecie, w którym żyjemy stanowią element niezbędny do identyfikacji i rozpoznawania rzeczy, a jednak w prezentowanych obrazach granice są całkowicie pomijane. W rezultacie nasze oczy błądzą próbując odczytać obrazy, do momentu gdy nasz umysł nie uświadomi sobie, że nie ma presji szukania i znajdowania odpowiednich koncepcji. Musimy zlekceważyć wszystko i pozostawić wszystkie koncepcje poza sobą, aby pozwolić sobie na postrzeganie. Aby zobaczyć, to co widzimy oraz czuć, to co odczuwamy.
Prace wystawiane przez Fukui Yusuke, mimo że bazują na technice papierowej, mogą być traktowane jako obrazy. Te obrazy, mimo że malowane, pozbawione są kolorów. Jednak są bardziej obrazami niż rysunkami. Podobnie jak obrazy Górskiej, prace te nie powinny być interpretowane za pomocą tradycyjnych środków. Podczas procesu twórczego świadomy umysł artysty zostaje wyłączony, natomiast kontrolę nad jego ruchami przejmuje podświadomość. Brak kolorów rekompensuje bogactwo i różnorodność form, a wielość struktur sprawia, że obrazy są niezwykle żywe, wręcz kolorowe. Podobnie jak dzieła Górskiej, obrazy Fukui przeniknięte są medytacyjną ciszą i spokojem (te cechy możemy również zauważyć w innych pracach Fukui) i wydaje się, że obrazy te muszą być interpretowane i odczytane dokładnie w ten sam sposób. Dzieła Fukui, zwłaszcza jego obrazy malowane atramentem, są nierozerwalnie związane z tradycją sztuki japońskiej, mimo że jego prace nie są portretami, które próbują reprezentować rzeczywistość. Jego prace nie są kaligraficzne (z wyjątkiem jego podpisu), jednak istnieje duch kaligrafii przenikający jego obrazy niczym ukryta moc, która kontroluje rękę artysty podczas procesu malowania. Innym ważnym tematem jest to, że jego prace to zazwyczaj obrazy seryjne, obrazy sekwencyjne, wykonane podczas jednej długiej sesji, bezpośrednio po sobie.
MELTING ON SURFACE zostało zorganizowane we współpracy z Galerią Platán, galerią MissionArt i Everybody Needs Art. Seria PERSONAL SPHERE Basi Górskiej będzie dostępna podczas międzynarodowych targów sztuki Art Market w Budapeszcie na stoisku MissionArt Galery.