Poska Wiosna Filmowa ma 25 lat!
9 maja (czwartek) — 15 maja 2019 r. (środa)
Budapest-Szeged-Debrecen
Jest też najstarszym przeglądem kinematografii narodowej na Węgrzech. W ciągu dwudziestu pięciu lat pokazaliśmy w sumie ponad 200 filmów w obecności prawie 80 twórców. Byliśmy nie tylko w Budapeszcie, ale także w innych miastach: Debreczynie, Szegedzie, Pécsu, Miskolcu, Győr i Szombathely. Pokazywaliśmy najnowsze filmy fabularne, ale także klasykę polskiego kina i bardzo interesujące cykle towarzyszące, np. etiudy studenckie wielkich polskich reżyserów, filmy animowane z muzyką światowej sławy jazzmanów, polski i węgierski krótki metraż, klasyków animacji, itp. Polska Wiosna Filmowa jako pierwsza na Węgrzech zaprezentowała filmy nieme z muzyką graną przez zespoły na żywo oraz pierwszy polski film nakręcony w technice 3D. Gościliśmy wielu twórców: reżyserów, aktorów, operatorów, scenarzystów, kompozytorów, dźwiękowców, producentów, krytyków i wielu innych. Obok pokazów najnowszych dokonań starszych mistrzów – Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Zanussiego czy Krzysztofa Kieślowskiego – promowaliśmy twórców, którzy po latach stali się nowymi klasykami: Krzysztof Krauze, Jan Jakub Kolski, Wojtek Smarzowski, Małgorzata Szumowska. W ramach wydarzeń towarzyszących, IP zorganizował debatę o kondycji polskiego i węgierskiego kina, spotkanie młodych producentów, wystawy plakatów i fotografii oraz prezentację projektu Tender Metropolis. Niejednokrotnie nasze premierowe pokazy otwierały drogę polskim filmom do dystrybucji kinowej lub telewizyjnej. Od kilku lat zapraszamy studentów grafiki jednego z węgierskich uniwersytetów do komentowania polskich filmów w formie plakatu. Dzięki temu powstała bardzo dobre, a czasami zaskakujące projekty.
Od samego początku za oprawę graficzną odpowiedzialny jest Krzysztof Ducki, znany polski artysta mieszkający w Budapeszcie. Warto też wspomnieć o doskonałych tłumaczach, dzięki którym polskie filmy stawały się zrozumiałe dla węgierskich widzów: Judit Kálmán, Tünde Trojan, Aszatalos András, Patrycja Pászt, Judit Fóti. Współpracowali z nami znani dziennikarze: Andrzej Werner, Łukasz Maciejewski, Géza Pörös czy György Lukácsy.
Wszystkim bardzo dziękujemy!
Instytut Polski
Nasi Partnerzy:
________________________________________
PROGRAM 25. Wiosny Filmowej w Budapeszcie:
9 maja (czwartek) 18:30 Dywizjon 303. Historia prawdziwa
9 maja (czwartek) 20:30 Klatki + Niewinni czarodzieje (po rekonstrukcji cyfrowej)
10 maja (piątek) 19:00 Eter (tylko z zaproszeniami) – Gość specjalny: Krzysztof Zanussi, reżyser
11 maja (sobota) 18:00 Kamerdyner
11 maja (sobota) 20:30 Zimna wojna
12 maja (niedziela) 19:00 Dwaj ludzie z szafą + Nóż w wodzie – Gość specjalny: Zygmunt Malanowicz, aktor
13 maja (poniedziałek) 19:00 Jak pies z kotem – Gość specjalny: Olgierd Łukaszewicz, aktor
14 maja (wtorek) 18:30 Jeszcze dzień życia
14 maja (wtorek) 20:30 Wiklinowy kosz + Do widzenia, do jutra (po rekonstrukcji cyfrowej)
15 maja (środa) 19:00 Ułaskawienie – Gość specjalny: Grażyna Błęcka-Kolska, aktorka, pierwszy raz w Budapeszcie!
W kinie Művész wystawa plakatów do polskich studentów Uniwersytetu Metropolitan.
Projekcje w języku polskim z napisami węgierskimi (z wyjątkiem filmów Jeszcze dzień życia i Dywizjon 303).
______________________
Bilety w atrakcyjnej cenie 1.000 forintów!
______________________
Kino familijne tylko po polsku w Instytucie Polskim:
11 maja (sobota) 15:00 KLUB WŁÓCZYKIJÓW
12 maja (niedziela) 15:00 WŁADCY PRZYGÓD. STĄD DO OBLIVIO
________________________________________
DYWIZJON 303.HISTORIA PRAWDZIWA
2018, 95
Reżyseria: DENIS DELIČ
Produkcja: Film Media SA
Obsada: Piotr Adamczyk, Maciej Zakościelny, Jan Wieczorkowski, John Kay Steel
„Dywizjon 303. Historia Prawdziwa to istny pomnik polskich pilotów, bez ukazywania niechęci i ignorancji, z którymi nasi żołnierze spotkali się ze strony Brytyjczyków. Reżyser nie ukazuje także ani odrobiny strachu w ich oczach. Bohaterowie ani razu nie wahają się przed wyruszeniem na misję.” (Dawid Muszyński)
Filmy z muzyką Krzysztofa Komedy
9 maja (czwartek) 20:30 Klatki + Niewinni czarodzieje (po rekonstrukcji cyfrowej)
KLATKI
1966, 7 perc
Reżyseria: Mirosław Kijowicz
Mirosław Kijowicz powraca do tematu stosunku jednostki wobec systemu, który przewija się w wielu jego filmach. Klatki zdobyły największe uznanie na świecie ze względu na przejrzystość układu między ofiarą i katem, w tym przypadku więźniem i strażnikiem
1960, 83
Reżyseria: Andrzej Wajda
Obsada: Tadeusz Łomnicki, Zbigniew Cybulski, Roman Polański, Krzysztof Komeda
Andrzej Wajda powiedział o swoim dziele: „Niewinni czarodzieje” są dziś pewnie jednym z najbardziej obojętnych politycznie filmów, jakie zrealizowałem. Całkowicie inaczej oceniały go jednak władze z czasów Gomułki. Niewinny temat młodego lekarza, który lubi elastyczne skarpetki i dobre papierosy, posiada magnetofon i nagrywa na nim swoje rozmowy z dziewczętami, którego jedyną pasją jest gra na perkusji w jazzowym zespole Krzysztofa Komedy – okazał się bardziej drażliwy dla ideologów-wychowawców niż Armia Krajowa i powstanie warszawskie.”
2018, 117
Reżyseria: Krzysztof Zanussi
Produkcja: Studio Filmowe TOR
Koprodukcja: Laokoon Cinema (Budapest)
Obsada: Jacek Poniedziałek, Andrzej Chyra, László Zsolt, Ostap Vakuliuk
Gość specjalny: Krzysztof Zanussi
Film jest próbą reinterpretacji mitu Fausta. Opowiada historię wojskowego lekarza, który prowadzi eksperymenty medyczne na początku XX wieku by zyskać władzę nad ludźmi.
2018, 141
Reżyseria: Filip Bajon
Scenariusz: Mirosław Piepka, Michał S. Pruski, Marek Klat
Zdjęcia: Łukasz Gutt
Produkcja: Filmicon Dom Filmowy
Obsada: Janusz Gajos, Anna Radwan, Sebastian Fabijański, Adam Woronowicz
Akcja filmu opowiada historię pruskiego rodu von Krauss zamieszkującego na Kaszubach, w latach 1900-1945 i ukazuje powikłane losy trzech nacji zamieszkujących dawne polsko-niemieckie pogranicze, gdzie granicy podzieliła nie tylko ziemię, lecz także ludzi: Niemców, Kaszubów, Polaków, będąc przyczyną waśni, a często nienawiści.
2018, 84
Reżyseria: Paweł Pawlikowski
Produkcja: Opus Film
Obsada: Joanna Kulig, Tomasz Kot, Borys Szyc, Agata Kulesza
Akcja filmu toczy się na terenie Polski, Jugosławii, Berlina i Paryża w latach 50. i 60. XX wieku. Zula jest młodą tancerką, z kolei Wiktor pianistą. Parę połączy najpierw fascynacja, potem miłość, która ostatecznie zostanie przerwana przez prozę życia. Jeden z najbardziej uhonorowanych na świecie polskich filmów ostatnich lat.
Reżyseria: Roman Polański
Obsada: Jakub Goldberg, Henryk Kluba, Roman Polański
Dwaj ludzie z szafą to historia dwóch mężczyzn, którzy nie potrafią znaleźć sobie miejsca we wrogim, brutalnym świecie. Film stał się pierwszym międzynarodowym sukcesem Polańskiego, przynosząc mu nagrody w Brukseli, San Francisco i Oberhausen.
Reżyseria: Roman Polański
Scenariusz: Roman Polański, Jerzy Skolimowski, Jakub Goldberg
Fényképezte: Jerzy Lipman
Zdjęcia: Zespół Filmowy Kamera
Obsada: Leon Niemczyk, Jolanta Umecka, Zygmunt Malanowicz
Gość specjalny: Zygmunt Malanowicz
Debiut i jedyny film pełnometrażowy Romana Polańskiego nakręcony w kraju, który wywołał wściekłość ówczesnej władzy. Filmowi zarzucano kosmopolityzm i gloryfikowanie konsumpcyjnego stylu życia. Prorokowano, że film nie zdoła przebić się za granicą, a tymczasem był też pierwszym polskim filmem nominowanym do Oscara. Rywalizację przegrał, ale z nie byle jakim konkurentem, bo z „Osiem i pół” Felliniego.
2018, 100
Reżyseria: Janusz Kondratiuk
Produkcja: Akson Studio
Obsada: Olgierd Łukaszewicz, Robert Więckiewicz, Aleksandra Konieczna, Bożena Stachura
Gość specjalny: Olgierd Łukaszewicz
„Jak pies z kotem” to kino bardzo osobiste. Janusz Kondratiuk wpuszcza nas do swojego intymnego świata. Kameralna, słodko-gorzka historia została zainspirowana ostatnimi miesiącami, jakie reżyser spędził z bratem. Wielu z widzów przeżyło takie sytuacje, innych jeszcze to czeka, kiedy trzeba zapomnieć o dumie, urazach, pretensjach.
2018, 85
Reżyseria: Raul de la Fuente, Damian Nenow
Produkcja: Platige Image, Kanaki Films
Film jest historią Ryszarda Kapuścińskiego szukającego prawdy o wojnie, oraz o jego śmiertelnie niebezpiecznej podróży przez Angolę w 1975 roku. Podczas wyprawy reporter zdaje sobie sprawę, że jest świadkiem wydarzeń, których znaczenie będzie wymagać wyjścia poza rolę obserwatora. To pozwoli mu narodzić się ponownie zarówno jako pisarz jak i człowiek.
Reżyseria: Mirosław Kijowicz
Opowieść o posiadaniu władzy i destrukcji. Groteskowa historia o człowieku, który w koszu nosi mnóstwo elementów przypominających części lalek. Tworzy z nich małe istoty i próbuje je nauczyć chodzić. Te jednak, w momencie, gdy usiłuje skłonić je do wykonywania zbiorowych ewolucji, odmawiają posłuszeństwa.
Reżyseria: Janusz Morgenstern
Obsada: Zbigniew Cybulski, Teresa Tuszyńska, Grażyna Muszyńska, Roman Polański
Tło wydarzeń, o których opowiada film, jest autentycznym tłem fragmentu życiorysu Zbigniewa Cybulskiego. Autentyczna jest także postać Marguerit, urocza, niedosiężna córka konsula, która już jutro wyjeżdża z Polski. W filmie zakochuje się w niej pewien student, trochę romantyk i artysta. Młodzi chcą więc spędzić ze sobą kilka ostatnich godzin.
2018, 100
Reżyseria: Jan Jakub Kolski
Produkcja: Wytwórnia Doświadczalna
Obsada: Grażyna Błęcka-Kolska, Jan Jankowski, Michał Kaleta, Krzysztof Globisz
Gość specjalny: Grażyna Błęcka-Kolska
„Przepiękne i poruszające kino drogi o rodzicach żołnierza wyklętego zabitego przez agenta komunistycznej służby. Rodzinna historia działa tym mocniej, że reżyser opowiada ją z osobistej perspektywy. Nie traci przy tym siły epickiego, uniwersalnego dramatu.” (Jan Pelczar)
Kino familijne tylko po polsku w Instytucie Polskim:
2015, 94
Reżyseria: Tomasz Szafrański
Produkcja: Domino Film
Obsada: Bogdan Kalus, Franciszek Dziduch, Tomasz Karolak, Wojciech Mecwaldowski
Kornel Kiwajło, podobnie jak większość dzisiejszych trzynastolatków, spędza godziny przed ekranem komputera. Główny bohater przeżywa wirtualne przygody w świecie gier komputerowych. Jednak nieoczekiwane pojawienie się zwariowanego wujka Dionizego, poszukiwacza skarbów, wprowadza zamęt w poukładane życie chłopca i wciąga go w prawdziwą wakacyjną przygodę.
WŁADCY PRZYGÓD. STĄD DO OBLIVIO
2019, 101
Reżyseria: Tomasz Szafrański
Produkcja: Dogoda Media
Obsada: Kamila Bujalska, Alicja Dąbrowska, Andrzej Grabowski, Janusz Andrzejewski
Jedno przypadkowe spotkanie, próba porwania, szalony lot na własnoręcznie skonstruowanej machinie i ucieczka przed Łowcami Głów z Oblivio – czy to brzmi jak normalny dzień w życiu przeciętnego nastolatka? Franek i Izka – główni bohaterowie filmu – odkryją, że nie trzeba być super bohaterem, aby przeżyć super przygodę.