24 września (wtorek), godz. 18.00 — 26 września 2019 r. (czwartek),
Art+ Cinema, Budapest, Erzsébet krt. 39, 1074
Program:
24.09.2019 wtorek godzina 18.00
„RZECZPOSPOLITA – REAKTYWACJA”
(58 min. 2018) reż. Anna Ferens
Film o odbudowie państwa polskiego po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. pokazuje energię, która wyzwoliła się wówczas w polskim społeczeństwie, zarówno wśród intelektualnych elit jak i zwykłych ludzi. Bohaterami filmu są Polacy, których myśli i osiągnięcia przyczyniły się do rozkwitu Polski w okresie międzywojennym. Wiele z tych wynalazków zostało wykorzystanych na całym świecie i przyczyniło się do rozwoju ważnych dziedzin nauki.
„CO MOGĄ MARTWI JEŃCY”
(53 min. 2010) reż. Anna Ferens
To odpowiedź na używane w rosyjskiej propagandzie oskarżenia władz II Rzeczypospolitej o dokonywanie masowych mordów na jeńcach sowieckich wziętych do niewoli w czasie wojny polsko-bolszewickiej (1919-20). W rosyjskiej prasie używa się przy tym określeń „polskie obozy koncentracyjne”, „eksterminacja”, a nawet „ludobójstwo” i wyolbrzymia liczbę ofiar śmiertelnych w obozach jenieckich, czego nie potwierdzają zachowane dokumenty oraz świadectwa.
Po projekcji panel z udziałem Anny Ferens ( 30 min)
25.09.2019 środa godzina 18.00.
„DEFILADA ZWYCIĘZCÓW” (49 min. 2007) reż. Grzegorz Braun, Robert Kaczmarek
Kto rozpętał drugą wojnę światową? Odpowiedź: Hitler i nazistowskie Niemcy jest, w świetle najnowszych ustaleń, co najmniej niewystarczająca. Zdaniem Wiktora Suworowa, prawidłowa odpowiedź brzmi: Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich. Autorzy filmu prezentują w filmie tezy Suworowa i poddają je weryfikacji, a tym samym docierają do prawdy o roli stalinowskiej Rosji w rozpętaniu najkrwawszego konfliktu w dziejach świata.
„ PASZPORTY PARAGWAJU” (52min. 2018) reż. Robert Kaczmarek, Jacek Papis
Film o działalności grupy Aleksandra Ładosia, czyli konspiracyjnej polsko – żydowskiej struktury, zajmującej się masowym fałszowaniem dokumentów dla ratowania Żydów podczas II wojny światowej. W skład grupy wchodzili dyplomaci żydowskiego i polskiego pochodzenia.
Panel dyskusyjny z udziałem prof. Andrzeja Nowaka
26.09.2019 czwartek godzina 18.00
„TOWARZYSZ GENERAŁ IDZIE NA WOJNĘ”
(78 min. 2011) reż. Grzegorz Braun i Robert Kaczmarek
Autorzy ujawniają szokujące fakty, które miały miejsce jeszcze przed wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego (1981.dec.13). Chcąc odkryć jak najwięcej nieznanych informacji, rozmawiają z historykami i ekspertami wojskowymi oraz prezentują zaskakujące dokumenty i materiały archiwalne.
JAZZ NA KALATÓWKACH,CZYLI WOLNOŚĆ IMPROWIZOWANA”
(55 min. 2018) reż. Robert Kaczmarek
Film dokumentalny o słynnym Jazz Camping Kalatówki, który odbył się w 1959 roku. Na Kalatówkach w Zakopanem zjawiło się wówczas blisko 70 osób, jazzmani, reżyserzy, aktorzy, modelki i inni przedstawiciele świata kultury.
Panel dyskusyjny z udziałem dr. Piotra Gontarczyka i reż. Roberta Kaczmarka
Goście specjalni:
- Prof. Andrzej Nowak – historyk, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego
· dr. Piotr Gontarczyk – politolog, historyk, publicysta
· Anna Ferens – reżyserka
· Robert Kaczmarek – reżyser
Wstęp wolny. Projekcje w języku polskim z napisami węgierskimi.