1.05.2023 Muzyka, Wydarzenia Konserthuset, Grünewaldsalen

„Pieśni z nieba” – koncert dla Ukrainy 🗺

1 maja o godz. 19.00 w Sztokholmskiej Filharmonii Konserthuset, w Grünewaldsalen, Akademia NOSPR oraz Akademia Królewskiej Orkiestry Filharmonicznej w Sztokholmie „RSPO Orchestra Academy” wykonają na kolejnym wspólnym koncercie muzykę dwóch polskich kompozytorów: Henryka Góreckiego i Andrzeja Panufnika w połączeniu ze słynną IV Symfonią Gustava Mahlera w wersji kameralnej i utworem szwedki Andrei Tarrodi opartym na ukraińskich i szwedzkich melodiach ludowych. Wstęp wolny.

Młodzi muzycy Akademii NOSPR oraz Akademii Królewskiej Orkiestry Filharmonicznej w Sztokholmie „RSPO Orchestra Academy” spotykają się po raz trzeci w ciągu niecałego roku w ramach projektu Instytucje przyszłości 2023 dofinansowanego ze środków programu „Kultura Inspirująca” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tym razem jest to charytatywny koncert na rzecz Ukrainy pod dyrekcją polskiego dyrygenta – Vincenta Kozlovsky’ego, podczas którego usłyszymy także polskiego pianistę Tymoteusza Biesa, szwedzko-ukraińską pianistkę Natalię Pasiecznik oraz polsko-ukraińską sopranistkę Olgę Pasiecznik. Koncert jest częścią Europejskiego Festiwalu „Ukraińska Wiosna”, organizowanego przez sieć Europejskich Narodowych Instytutów Kultury Unii Europejskiej (EUNIC), której członkiem jest Instytut Polski w Sztokholmie, we współpracy z Komisją Europejską. Tematem przewodnim tegorocznej prezydencji Szwecji w UE jest zjednoczony front Europy na rzecz Ukrainy.

Współpraca Konserthuset Stockholm i NOSPR odbywa się po raz kolejny przy wsparciu finansowym Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Inspirująca. Całoroczny projekt obejmie także szereg innych działań artystycznych obydwu Instytucji. Zadanie „Instytucje przyszłości 2023” dofinansowano  ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Kultura Inspirująca.

Film na temat dotychczasowej współpracy.









Program

Andrea Tarrodi „Songs of the sky”

Henryk Mikołaj Górecki „Kleines Requiem für eine Polka” op. 66

Andrzej Panufnik „Quintetto Accademico”

przerwa

Gustav Mahler IV Symfonia G-dur na sopran solo i orkiestrę kameralną/ opr. Klaus Simon

Dyrygent

Vincent Kozlovsky

Wykonawcy

Tymoteusz Bies – fortepian

Natalia Pasiecznik – fortepian

Olga Pasiecznik – sopran





Muzycy z Akademii NOSPR oraz Akademii Królewskiej Orkiestry Filharmonicznej w Sztokholmie „RSPO Orchestra Academy”.

Scheduled Muzyka Wydarzenia
Konserthuset, Grünewaldsalen Map

Europejski Dzień Języka w Sztokholmie: kafejka językowa

Co roku we wrześniu świętowany jest Europejski Dzień Języków (EDL), który po raz pierwszy został zorganizowany w związku z Rokiem Języków w 2001 roku z inicjatywy UE i Rady Europy. W tym roku z okazji EDL został ogłoszony ogólnokrajowy konkurs poetycki dla uczniów oraz odbędzie się kafejka językowa dla szkół 24 września w Sztokholmie. Obie inicjatywy mają na celu podkreślenie jak istotna i przyjemna jest nauka języków obcych. Organizatorami wydarzenia i konkursu są: Reprezentacja Komisji Europejskiej w Szwecji oraz wybrane placówki dyplomatyczne, organizacje językowe i instytuty kulturalne, w tym Instytut Polski w Sztokholmie.
24 09.2024 Aktualności, Język, Wydarzenia

Polscy autorzy Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski

Pod koniec września odbędzie się 40. edycja Targów Książki w Göteborgu! Dwóch polskich pisarzy, Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski weźmie udział w panelach organizowanych w ramach Targów. Dwa przewodnie tematu tegorocznego programu to: Sápmi oraz Kosmos.
26 09.2024 29 09.2024 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Film ‘Ryba’ (2024) w reżyserii Karoliny Breguły

W 2023 roku Karolina Breguła wzięła udział w programie badawczym Institute for Urban Research (IUR) na Uniwersytecie w Malmö. W wyniku rezydencji powstała filmowa opowieść o rybaczce Manjuli Gulliksson i jej mężowi Stefanowi Nordin, którzy prowadzą firmę rybacką w Västernorrland. Film opowiada o przełowieniu wód morskich i jest wynikiem rozmów artystki z rybakami o ich próbach powstrzymania przemysłowych połowów na Morzu Botnickim.
03 07.2024 29 09.2024 Aktualności, Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia