26.09.2023 - 14.10.2023 Historia, Wydarzenia Norrköpings stadsmuseum, Västgötegatan 21, Norrköping

Wystawa ”Mamo, ja nie chcę wojny!” i film dokumetalny „Wymazać Naród” w Norrköping 🗺

Instytut Polski w Sztokholmie, wraz z Gminą Norrköping, Muzeum Miejskim w Norrköping i UNESCO Creative City Norrköping, prezentuje szwedzką wersję wystawy ”Mamo, ja nie chcę wojny!”, polsko-ukraińskiego projektu archiwalnego stworzonego przez Archiwum Akt Nowych, Uniwersytet warszawski, Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki oraz ukraiński portal Mom, I see war. Wystawę można oglądać na 3. piętrze Muzeum Miejskiego w Norrköping od 26 września do 15 października 2023.

Częścią ekspozycji jest film dokumentalny ”Erase the Nation” („Wymazać Naród”) oraz flaga stworzona przez polską artystkę, Olek (Agata Oleksiak), wspólnie z ukraińskim projektantem Artemem Verakutą (w ramach współpracy między UNESCO Creative City Norrköping i Katowice City of Gardens). Wernisaż odbywa się podczas Nocy Kultury 30 września o godz. 13.00, wystąpi na nim zespół Ukrainian-Polish Orchestra a wystawę otworzy przewodnicząca Rady Gminy Norrköping – Anna Sotkasiira Wik.

Opis wystawy ”Mamo, ja nie chcę wojny!”  :

„Dziecko nie jest żołnierzem, nie broni ojczyzny,

choć wraz z nią cierpi.”

Janusz Korczak

Mamo, ja nie chcę wojny!

1939-45 POLSKA / 2022 UKRAINA

polsko-ukraiński projekt archiwalny

Prezentujemy Państwu niezwykle przejmujące dziecięce świadectwa wojny – historyczne rysunki polskich dzieci z roku 1946, będące zapisem ich przeżyć z czasu II wojny światowej i okupacji niemieckiej 1939-1945, przechowywane w Archiwum Akt Nowych w Warszawie, w zespole Ministerstwa Oświaty z lat 1945–1966 oraz współczesne rysunki dzieci ukraińskich, związane z wojną tocząca się obecnie w Ukrainie, gromadzone na portalu Mom I see war.

Chcemy pokazać, że wojna wygląda w oczach dziecka zawsze tak samo. Niezależnie od miejsca i czasu jest wielkim złem, a dziecko zawsze jest w niej ofiarą. Podobieństwo historycznych i współczesnych prac poraża. Dzieci rysują czołgi, samoloty zrzucające bomby, pożary i eksplozje. Rysują rannych i zabitych, zrujnowane domy, mogiły. Rysują siebie i swoją rodzinę, rysują ewakuację i ucieczkę. Ale rysują też nadzieję i swoje marzenia na przyszłość.

Łącząc obrazy i słowa w grupy tematyczne: walka, okupacja, rodzina, represje, opór, zniszczenia, zwycięstwo-nadzieja, chcemy podkreślić fakt, jak bardzo podobne są do siebie scenariusze wojen zaborczych. Zmienia się czas, zmienia się miejsce, zmieniają się dziecięcy świadkowie, ale wojna zawsze jest taka sama:

„Wojna nie widzi, nie słyszy, nie czuje.”

José Jorge Letria

dr Dorota Sadowska (Uniwersytet Warszawski)

prof. Olha Kulinich (Kijowski Narodowy Uniwersytet im. T. Szewczenko w Kijowie)

Projekt i koncepcja: dr Dorota Sadowska (Uniwersytet Warszawski), Mariusz Olczak (Archiwum Akt Nowych)

Opracowanie i realizacja: prof. Olha Kulinich (Kijowski Narodowy Uniwersytet im. Tarasa Szewczenko), Daria Koval (projekt Mom I see war), Mariusz Olczak (Archiwum Akt Nowych), dr Dorota Sadowska (Uniwersytet Warszawski)

Opracowanie graficzne: Beata Świerczyńska (Archiwum Akt Nowych)

Źródła rysunków i tekstów:

– Archiwum Akt Nowych w Warszawie

– Projekt „Mom I see war/Мамо, я бачу війну”, Ukraina, Kijów

Szwedzka wersja:

Wybór ilustracji i koncepcja graficzna: Michał Piotrowski (Instytut Polski w Sztokholmie)

Wydruk i opracowanie graficzne: Dynaprint AB

Tłumaczenie na szwedzki: Lisa Mendoza Åsberg

Opis filmu „Erase the nation”

Wstrząsający film w reżyserii Tomasza Grzywaczewskiego to dokument pokazujący zniszczenia na dziedzictwie kulturowym Ukrainy dokonane przez wojska Federacji Rosyjskie od początku inwazji, 24 lutego 2022 roku. W filmie zostały pokazane celowe zniszczenia ukraińskich zabytków od Lwowa, poprzez Czernichów, Iwanków, Kijów, Charków, aż po Izium i Bohorodyczne na wschodzie Ukrainy. Zbrodnie dokonywane na dziedzictwie kultury świeckiej i sakralnej, od zabytków archeologicznych po współczesne biblioteki i szkoły. Wypowiedzi ukraińskich przedstawicieli świata kultury pokazują obraz celowej walki barbarzyńskiego najeźdźcy z ukraińską tożsamością, walki za którą ukraińscy bohaterowie oddają życie.

Narodowy Instytut Dziedzictwa od początku rosyjskiej agresji angażuje się w ochronę dziedzictwa kulturowego Ukrainy. Decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w strukturze NID funkcjonuje Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie, które jest głównym koordynatorem rządowej pomocy dla sektora kultury. Centrum koordynuje (krajowe i zagraniczne) inicjatywy ratujące zasoby kulturalne Ukrainy, prowadzi działalność informacyjną i edukacyjną o ukraińskim dziedzictwie kulturowym, w szczególności o zagrożeniach i jego stratach wywołanych działaniami wojennymi.

Tomasz Grzywaczewski – dziennikarz i autor książek, scenariuszy filmowych oraz publikacji naukowych z zakresu stosunków międzynarodowych. Relacjonował konflikty zbrojne w Donbasie, południowo-wschodniej Turcji, Górskim Karabachu, a obecnie na Ukrainie.

Dokument został zrealizowany na zlecenie Narodowego Instytutu Dziedzictwa, sfinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

14 pażdziernika o godz. 14.00 odbędzie się pokaz filmu ”Erase the nation” w kinie Cnema, adres: Kungsgatan 56.

Wprowadzenie do filmu wygłosi Aleksandra Brodowska. Jako pracownik Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Aleksandra Brodowska opublikowała Raport specjalny o niematerialnym dziedzictwie kulturowym wysiedlonych społeczności ukraińskich: perspektywa Polski, pierwszą tego typu analizę udostępnioną w języku angielskim. Jest także współautorką publikacji Ratując kulturę Ukrainy, która przedstawia niszczenie dziedzictwa kulturowego na Ukrainie oraz działalność Polskiego Ośrodka Wspierania Kultury na Ukrainie. Kieruje zespołem ds. międzynarodowych w biurze dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

from to
Scheduled Historia Wydarzenia
Norrköpings stadsmuseum, Västgötegatan 21, Norrköping Map

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej

Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23 11.2024 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia