24.04.2019 - 28.04.2019 Muzyka, Wydarzenia

Resina i Zimpel na festiwalu muzyki eksperymentalnej INTONAL

Zapraszamy na piątą edycję festiwalu muzyki eksperymentalnej i elektronicznej Intonal w Malmö z udziałem polskich artystów: Wacława Zimpla i Resiny.

Festiwal, który w tym roku trwa od 24 do 28 kwietnia, organizowany jest przez niezależne centrum kultury Inkonst we współpracy z takimi instytucjami jak: Inter Arts Center, Malmö Konsthall, czy Moderna Museet. Występ polskich artystów odbywa się przy wsparciu Instytutu Polskiego w Sztokholmie.


26 kwietnia, godz. 18.00

RESINA (Karolina Rec) – artystka, wiolonczelistka i kompozytorka pochodząca z Trójmiasta, gdzie studiowała wiolonczelę w Akademii Muzycznej w Gdańsku. Rec jest związana od wielu lat z rodzimą sceną muzyki niezależnej. Nie tylko współpracowała, ale również współtworzyła takie zespoły jak: Kings of Caramel, Cieślak i Księżniczki, czy Nathalie and The Loners. Utwory autorstwa Resiny znalazły się na licznych soundtrackach.

30 września 2016 roku ukazał się jej debiutancki album pt. „Resina”, wydany przez 130701, post-klasyczny pododdział legendarnej brytyjskiej wytwórni FatCat Records. Karolina opowiada o wielu różnych inspiracjach, począwszy od Krzysztofa Pendereckiego, Henryka Mikołaja Góreckiego, Witolda Lutosławskiego, przez awangardowe zespoły rockowe i elektronikę, po rodzimą muzykę ludową. 6 lipca 2018 ukazał się nowy album, Traces. Traces to z jednej strony krok w nieznane – w materiale pojawiają się perkusja oraz wokal i większy rozmach produkcyjny.

Więcej o Resina:
http://www.intonalfestival.com/resina
https://www.facebook.com/resinae/


27 kwietnia, godz. 20.00

WACŁAW ZIMPEL
– klarnecista, multiinstrumentalista, kompozytor, producent. Jest jednym z najbardziej oryginalnych talentów w polskiej muzyce przełomu XX i XXI wieku. Inspiracje czerpie z jazzu, muzyki elektronicznej, minimalizmu, muzyki świata. Jego olbrzymi dorobek solowy, jak i w roli muzyka współpracującego nie tyle zacierają granice między gatunkami muzycznymi, co raczej je znoszą. korzysta z ludowych instrumentów różnych kultur – laotańskiego khaenu, hinduskiej algozy, fletów alikwotowych z Karpat czy trombity ukraińskiej.Splata ze sobą amerykański minimal music, hinduski system rag, jazz oraz klasykę. Aby zbudować wielowarstwowe polifonie wykorzystuje looper, który umożliwia nakładanie na siebie kolejnych warstw melodycznych, co przywołuje na myśl renesansowe kanony Ockeghema i kompozycje Steve Reicha. Laureat między innymi „Paszportu Polityki” za rok 2016.

Więcej o Wacław Zimpel:
http://www.intonalfestival.com/waclaw-zimpel
https://waclawzimpel.bandcamp.com/


 
Więcej o festiwalu: http://www.intonalfestival.com
Bilety: http://www.tickster.com/events/15z289cy7udb9da

from to
Scheduled Muzyka Wydarzenia

Europejski Dzień Języka w Sztokholmie: kafejka językowa

Co roku we wrześniu świętowany jest Europejski Dzień Języków (EDL), który po raz pierwszy został zorganizowany w związku z Rokiem Języków w 2001 roku z inicjatywy UE i Rady Europy. W tym roku z okazji EDL został ogłoszony ogólnokrajowy konkurs poetycki dla uczniów oraz odbędzie się kafejka językowa dla szkół 24 września w Sztokholmie. Obie inicjatywy mają na celu podkreślenie jak istotna i przyjemna jest nauka języków obcych. Organizatorami wydarzenia i konkursu są: Reprezentacja Komisji Europejskiej w Szwecji oraz wybrane placówki dyplomatyczne, organizacje językowe i instytuty kulturalne, w tym Instytut Polski w Sztokholmie.
24 09.2024 Aktualności, Język, Wydarzenia

Polscy autorzy Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski

Pod koniec września odbędzie się 40. edycja Targów Książki w Göteborgu! Dwóch polskich pisarzy, Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski weźmie udział w panelach organizowanych w ramach Targów. Dwa przewodnie tematu tegorocznego programu to: Sápmi oraz Kosmos.
26 09.2024 29 09.2024 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Film ‘Ryba’ (2024) w reżyserii Karoliny Breguły

W 2023 roku Karolina Breguła wzięła udział w programie badawczym Institute for Urban Research (IUR) na Uniwersytecie w Malmö. W wyniku rezydencji powstała filmowa opowieść o rybaczce Manjuli Gulliksson i jej mężowi Stefanowi Nordin, którzy prowadzą firmę rybacką w Västernorrland. Film opowiada o przełowieniu wód morskich i jest wynikiem rozmów artystki z rybakami o ich próbach powstrzymania przemysłowych połowów na Morzu Botnickim.
03 07.2024 29 09.2024 Aktualności, Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia