23.09.2020 Historia, Wydarzenia

Wystawa online ”40. rocznica rewolucji Solidarności” oraz wykład Artura Szulca o historii Solidarności

31 sierpnia obchodzona była 40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i narodzin Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Masowy ruch o charakterze społeczno-niepodległościowym Solidarność był wyjątkowy w skali światowej i przyczynił się do przyszłego upadku komunizmu oraz zakończenia światowego podziału, który panował podczas Zimnej Wojny. Nie stałoby się to bez zaangażowania milionów Polaków, którzy odważyli się stawić opór niesprawiedliwości panującej w zniewolonej Ojczyźnie i powołali do życia Solidarność.

Rewolucja Solidarności z 1980, która w efekcie doprowadziła do upadku komunizmu w 1989, nosiła cechy narodowego powstania prowadzonego pokojowymi metodami. Wielki ruch społeczny ucieleśnił nadzieje milionów Polaków na godniejsze i lepsze życie. Solidarność zwróciła społeczeństwu podmiotowość, rozbudziła ogromne aspiracje do wolności i samorządności. Związek nauczył ludzi organizowania się, wyrażania swych myśli i pragnień. Nowym narzędziem sprawowania władzy musiał stać się mechanizm negocjacji, uzgodnień i porozumień. Przesłanie Solidarności pozostało w umysłach Polaków i z całą mocą ujawniło się po dziewięciu latach, w 1989 roku, gdy Polska stała się pierwszym krajem, w którym udało się obalić system komunistyczny, a w ślad za nią poszły kolejne państwa tzw. bloku wschodniego.

Zdjęcie: Zenon Mirota

W związku z tą ważną rocznicą serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy internetowej „40. rocznica rewolucji Solidarności”, która będzie dostępna w języku szwedzkim na profilu Facebook Instytutu Polskiego w dniach 16-23 września 2020.

Oprócz wystawy można będzie wziąć również udział w specjalnie przygotowanym wcześniej wykładzie online Artura Szulca (w języku szwedzkim), który opowie nam o historii Solidarności: „Strajk, który stworzył Solidarność”.

Wykład wraz z wystawą będą dostępne na stronie Instytutu w języku szwedzkim od 23 września.


Zdjęcie: Mateusz Słodkowski

Moved Online Historia Wydarzenia

Europejski Dzień Języka w Sztokholmie: kafejka językowa

Co roku we wrześniu świętowany jest Europejski Dzień Języków (EDL), który po raz pierwszy został zorganizowany w związku z Rokiem Języków w 2001 roku z inicjatywy UE i Rady Europy. W tym roku z okazji EDL został ogłoszony ogólnokrajowy konkurs poetycki dla uczniów oraz odbędzie się kafejka językowa dla szkół 24 września w Sztokholmie. Obie inicjatywy mają na celu podkreślenie jak istotna i przyjemna jest nauka języków obcych. Organizatorami wydarzenia i konkursu są: Reprezentacja Komisji Europejskiej w Szwecji oraz wybrane placówki dyplomatyczne, organizacje językowe i instytuty kulturalne, w tym Instytut Polski w Sztokholmie.
24 09.2024 Aktualności, Język, Wydarzenia

Polscy autorzy Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski

Pod koniec września odbędzie się 40. edycja Targów Książki w Göteborgu! Dwóch polskich pisarzy, Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski weźmie udział w panelach organizowanych w ramach Targów. Dwa przewodnie tematu tegorocznego programu to: Sápmi oraz Kosmos.
26 09.2024 29 09.2024 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Film ‘Ryba’ (2024) w reżyserii Karoliny Breguły

W 2023 roku Karolina Breguła wzięła udział w programie badawczym Institute for Urban Research (IUR) na Uniwersytecie w Malmö. W wyniku rezydencji powstała filmowa opowieść o rybaczce Manjuli Gulliksson i jej mężowi Stefanowi Nordin, którzy prowadzą firmę rybacką w Västernorrland. Film opowiada o przełowieniu wód morskich i jest wynikiem rozmów artystki z rybakami o ich próbach powstrzymania przemysłowych połowów na Morzu Botnickim.
03 07.2024 29 09.2024 Aktualności, Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia