23.09.2020 Historia, Wydarzenia

Wystawa online ”40. rocznica rewolucji Solidarności” oraz wykład Artura Szulca o historii Solidarności

31 sierpnia obchodzona była 40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i narodzin Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Masowy ruch o charakterze społeczno-niepodległościowym Solidarność był wyjątkowy w skali światowej i przyczynił się do przyszłego upadku komunizmu oraz zakończenia światowego podziału, który panował podczas Zimnej Wojny. Nie stałoby się to bez zaangażowania milionów Polaków, którzy odważyli się stawić opór niesprawiedliwości panującej w zniewolonej Ojczyźnie i powołali do życia Solidarność.

Rewolucja Solidarności z 1980, która w efekcie doprowadziła do upadku komunizmu w 1989, nosiła cechy narodowego powstania prowadzonego pokojowymi metodami. Wielki ruch społeczny ucieleśnił nadzieje milionów Polaków na godniejsze i lepsze życie. Solidarność zwróciła społeczeństwu podmiotowość, rozbudziła ogromne aspiracje do wolności i samorządności. Związek nauczył ludzi organizowania się, wyrażania swych myśli i pragnień. Nowym narzędziem sprawowania władzy musiał stać się mechanizm negocjacji, uzgodnień i porozumień. Przesłanie Solidarności pozostało w umysłach Polaków i z całą mocą ujawniło się po dziewięciu latach, w 1989 roku, gdy Polska stała się pierwszym krajem, w którym udało się obalić system komunistyczny, a w ślad za nią poszły kolejne państwa tzw. bloku wschodniego.

Zdjęcie: Zenon Mirota

W związku z tą ważną rocznicą serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy internetowej „40. rocznica rewolucji Solidarności”, która będzie dostępna w języku szwedzkim na profilu Facebook Instytutu Polskiego w dniach 16-23 września 2020.

Oprócz wystawy można będzie wziąć również udział w specjalnie przygotowanym wcześniej wykładzie online Artura Szulca (w języku szwedzkim), który opowie nam o historii Solidarności: “Strajk, który stworzył Solidarność”.

Wykład wraz z wystawą będą dostępne na stronie Instytutu w języku szwedzkim od 23 września.


Zdjęcie: Mateusz Słodkowski

Moved Online Historia Wydarzenia

Świętuj z nami Europejski Dzień Języków! 🗓

W tym roku Europejski Dzień Języków w Sztokholmie świętujemy 29 września poprzez organizację kafejki językowej online.
29 09.2020 Wydarzenia

Bokmässan Play: Tokarczuk i elfy 🗓

W tym roku Targi Książki w Göteborgu zapraszają publiczność i autorów na Bokmässan Play - wydarzenie online dla miłośników literatury z całej Skandynawii.
24 09.2020 27 09.2020 Wydarzenia

Wznowienie wystawy: Zeszyt z poezją z Auschwitz.

W tym tygodniu ponownie otwarta zostaje wystawa "Zeszyt z poezją z Auschwitz. Historia B.J. Zdunek (z domu Musiewicz)"! Z powodu Covid-19 nie była ona dostępna w ostatnich miesiącach.
08 09.2020 30 09.2020 Historia, Wydarzenia