23.09.2020 Historia, Wydarzenia

Wystawa online ”40. rocznica rewolucji Solidarności” oraz wykład Artura Szulca o historii Solidarności

31 sierpnia obchodzona była 40. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych i narodzin Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”.

Masowy ruch o charakterze społeczno-niepodległościowym Solidarność był wyjątkowy w skali światowej i przyczynił się do przyszłego upadku komunizmu oraz zakończenia światowego podziału, który panował podczas Zimnej Wojny. Nie stałoby się to bez zaangażowania milionów Polaków, którzy odważyli się stawić opór niesprawiedliwości panującej w zniewolonej Ojczyźnie i powołali do życia Solidarność.

Rewolucja Solidarności z 1980, która w efekcie doprowadziła do upadku komunizmu w 1989, nosiła cechy narodowego powstania prowadzonego pokojowymi metodami. Wielki ruch społeczny ucieleśnił nadzieje milionów Polaków na godniejsze i lepsze życie. Solidarność zwróciła społeczeństwu podmiotowość, rozbudziła ogromne aspiracje do wolności i samorządności. Związek nauczył ludzi organizowania się, wyrażania swych myśli i pragnień. Nowym narzędziem sprawowania władzy musiał stać się mechanizm negocjacji, uzgodnień i porozumień. Przesłanie Solidarności pozostało w umysłach Polaków i z całą mocą ujawniło się po dziewięciu latach, w 1989 roku, gdy Polska stała się pierwszym krajem, w którym udało się obalić system komunistyczny, a w ślad za nią poszły kolejne państwa tzw. bloku wschodniego.

Zdjęcie: Zenon Mirota

W związku z tą ważną rocznicą serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy internetowej „40. rocznica rewolucji Solidarności”, która będzie dostępna w języku szwedzkim na profilu Facebook Instytutu Polskiego w dniach 16-23 września 2020.

Oprócz wystawy można będzie wziąć również udział w specjalnie przygotowanym wcześniej wykładzie online Artura Szulca (w języku szwedzkim), który opowie nam o historii Solidarności: „Strajk, który stworzył Solidarność”.

Wykład wraz z wystawą będą dostępne na stronie Instytutu w języku szwedzkim od 23 września.


Zdjęcie: Mateusz Słodkowski

Moved Online Historia Wydarzenia

Galeria Vi lever på polsk na targach

W tym roku polska grupa artystów Vi Lever på polsk (VLP) przyjedzie z Kopenhagi do Sztokholmu, aby wziąć udział w targach sztuki niezależnej SUPERMARKET – Stockholm Independent Art Fair, które odbędą się w dniach 25-28 kwietnia w SKHLM Skärholmen Centrum! Podczas targów polscy artyści opowiedzą o swojej sztuce, zaprezentują reprezentantów grupy oraz wezmą udział w rozmowie z artystami ze sztokholmskiej galerii Studio44 w niedzielę 28 kwietnia o godzinie 12.00. Zapraszamy!
25 04.2024 28 04.2024 Aktualności, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Prace polskich i szwedzkich artystów na wystawie

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wystawy Polskie ślady, która została otwarta 23 marca w galerii sztuki Södertälje konsthall w Sztokholmie! Szczególnie dziękujemy kuratorkom, Mai-Lenie Molin i Camilli Larsson, za ich niezwykłe zaangażowanie i profesjonalizm oraz rzucenie światła na dynamiczną współpracę między Polską a Szwecją w dziedzinie kultury w drugiej połowie XX wieku. Na wystawie prezentowane są dzieła wielu znakomitych polskich i szwedzkich artystów, zarówno z przeszłości, jak i te stworzone specjalnie na tę okazję, zainspirowane ówczesną sztuką.
23 03.2024 Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Europejski Festiwal: Ukraińska Wiosna 🗓 🗺

Ideą tegorocznego festiwalu jest przedstawienie Ukrainy jako oczywistej części wspólnego europejskiego dziedzictwa kulturowego, a festiwal oferuje nowe, innowacyjne punkty widzenia i perspektywy w tym temacie. Hasło festiwalu brzmi: „Odbicia w oczach – Ukraina w Europie i Europa w Ukrainie”.
24 04.2024 07 05.2024 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia