13.04.2021 - 18.04.2021 Kino, Wydarzenia

„Jak działa jamniczek” Juliana Antonisza na An Ordinary Day Film Festival!

Festiwal An Ordinary Day Film Festival to odbywający się co roku, międzynarodowy festiwal współczesnego eksperymentalnego filmu artystycznego. W ciągu sześciu dni zaprezentowanych zostanie około 50 filmów krótkometrażowych z całego świata.

W programie festiwalu znalazła się również polska animacja krótkometrażowa Jak działa jamniczek (1971) w reżyserii Juliana Antonisza! W ramach wydarzenia odbędzie się również rozmowa artystyczna online z córkami artysty: Malwiną oraz Sabiną Antoniszczak, które przybliżą widzom postać reżysera.



Jak działa jamniczek to jeden z najbardziej wpływowych filmów Juliana Antonisza (1941-1987), polskiego reżysera znanego przede wszystkim z osiągnięć w dziedzinie animacji i filmu eksperymentalnego. Film został zrealizowany z użyciem techniki non-camerowej. Jest protestem wobec przemocy oraz prowokacją mającą skłonić widza do refleksji nad relacją natura – człowiek. Zabawna pseudo-parodia wykładu prezentuje jak skomplikowana jest „konstrukcja” jamnika w porównaniu do najbardziej zaawansowanych technologicznie maszyn.

Film jest nie tylko niezwykle dowcipny, ale dzięki charakterystycznemu głosowi narratorki również wzruszający. Przede wszystkim zadziwia jego nonsensowny humor. Rozśmiesza i prowokuje do refleksji nad niezwykłym talentem reżysera, który przez zestawianie ze sobą pozornie niepasujących do siebie elementów stworzył ponadczasową wartość. (Culture.pl, 2006)


Julian Józef Antoniszczak, pseudonim Julian Antonisz (1941-1987) – reżyser, scenarzysta, wynalazca, kompozytor oraz jeden z założycieli krakowskiego Studia Filmów Animowanych. Nakręcił 36 filmów, w ramach których często współpracował z żoną Danutą Antoniszczak (z d. Zadrzyńska). Jego filmy były nagradzane na wielu festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. Antonisz ukończył Akademię Muzyczną oraz Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Przez jeden semestr studiował również fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wszechstronna wiedza pozwoliła mu tworzyć filmy od podstaw, zgodnie z własną wizją, używając prawie wyłącznie samodzielnie zbudowanego sprzętu filmowego.



Antonisz eksperymentował z różnymi rodzajami animacji i przyczynił się do rozwoju techniki non-camerowej. W artystycznym manifeście (1977) sformułował swoją wizję filmu artystycznego, który według twórcy powinien zawsze powstawać bezpośrednio na taśmie filmowej, bez użycia kamery. Jak napisał Jerzy Armata („Film” 25/1988, cytat z culture.pl, 2007) Antonisz mawiał: „Pulsująca kraina non camery to jedyne antidotum na istniejącą obok paranoiczną rzeczywistość.”. Jego twórczość jest nie tylko ważną częścią historii polskiej animacji, ale dzięki ponadczasowemu humorowi wciąż ma wielu wielbicieli.


Projekt jest wynikiem współpracy festiwalu An Ordinary Day Film Festival oraz Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

Więcej o Julianie Antoniszu:

Więcej o animacji Jak działa jamniczek (1971): https://culture.pl/pl/dzielo/jak-dziala-jamniczek-rez-julian-jozef-antonisz

Strona festiwalu An Ordinary Day Film Festival: http://www.anordinarydayfilmfestival.com/#/home


from to
Scheduled Kino Wydarzenia

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej

Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23 11.2024 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia