13.04.2021 - 18.04.2021 Kino, Wydarzenia

„Jak działa jamniczek” Juliana Antonisza na An Ordinary Day Film Festival!

Festiwal An Ordinary Day Film Festival to odbywający się co roku, międzynarodowy festiwal współczesnego eksperymentalnego filmu artystycznego. W ciągu sześciu dni zaprezentowanych zostanie około 50 filmów krótkometrażowych z całego świata.

W programie festiwalu znalazła się również polska animacja krótkometrażowa Jak działa jamniczek (1971) w reżyserii Juliana Antonisza! W ramach wydarzenia odbędzie się również rozmowa artystyczna online z córkami artysty: Malwiną oraz Sabiną Antoniszczak, które przybliżą widzom postać reżysera.Jak działa jamniczek to jeden z najbardziej wpływowych filmów Juliana Antonisza (1941-1987), polskiego reżysera znanego przede wszystkim z osiągnięć w dziedzinie animacji i filmu eksperymentalnego. Film został zrealizowany z użyciem techniki non-camerowej. Jest protestem wobec przemocy oraz prowokacją mającą skłonić widza do refleksji nad relacją natura – człowiek. Zabawna pseudo-parodia wykładu prezentuje jak skomplikowana jest „konstrukcja” jamnika w porównaniu do najbardziej zaawansowanych technologicznie maszyn.

Film jest nie tylko niezwykle dowcipny, ale dzięki charakterystycznemu głosowi narratorki również wzruszający. Przede wszystkim zadziwia jego nonsensowny humor. Rozśmiesza i prowokuje do refleksji nad niezwykłym talentem reżysera, który przez zestawianie ze sobą pozornie niepasujących do siebie elementów stworzył ponadczasową wartość. (Culture.pl, 2006)


Julian Józef Antoniszczak, pseudonim Julian Antonisz (1941-1987) – reżyser, scenarzysta, wynalazca, kompozytor oraz jeden z założycieli krakowskiego Studia Filmów Animowanych. Nakręcił 36 filmów, w ramach których często współpracował z żoną Danutą Antoniszczak (z d. Zadrzyńska). Jego filmy były nagradzane na wielu festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. Antonisz ukończył Akademię Muzyczną oraz Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Przez jeden semestr studiował również fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wszechstronna wiedza pozwoliła mu tworzyć filmy od podstaw, zgodnie z własną wizją, używając prawie wyłącznie samodzielnie zbudowanego sprzętu filmowego.Antonisz eksperymentował z różnymi rodzajami animacji i przyczynił się do rozwoju techniki non-camerowej. W artystycznym manifeście (1977) sformułował swoją wizję filmu artystycznego, który według twórcy powinien zawsze powstawać bezpośrednio na taśmie filmowej, bez użycia kamery. Jak napisał Jerzy Armata („Film” 25/1988, cytat z culture.pl, 2007) Antonisz mawiał: „Pulsująca kraina non camery to jedyne antidotum na istniejącą obok paranoiczną rzeczywistość.”. Jego twórczość jest nie tylko ważną częścią historii polskiej animacji, ale dzięki ponadczasowemu humorowi wciąż ma wielu wielbicieli.


Projekt jest wynikiem współpracy festiwalu An Ordinary Day Film Festival oraz Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

Więcej o Julianie Antoniszu:

Więcej o animacji Jak działa jamniczek (1971): https://culture.pl/pl/dzielo/jak-dziala-jamniczek-rez-julian-jozef-antonisz

Strona festiwalu An Ordinary Day Film Festival: http://www.anordinarydayfilmfestival.com/#/home


from to
Scheduled Kino >Wydarzenia

ISABELLA – monolog Evy Mattsson o Katarzynie

Eva Mattsson, historyk sztuki i pisarka, powraca do Strängnäs, tym razem z monologiem o Katarzynie Jagiellonce, księżniczce Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wychowana na Wawelu Katarzyna wyszła za mąż za Johana, księcia Finlandii, a później została królową Szwecji. Jej wykształcenie i osobowość przyczyniły się do znaczącego rozwoju kultury w Szwecji. Eva Mattsson wciela się w Katarzynę, aby opowiedzieć o roli matki i królowej.
27 09.2023 Aktualności, Historia, Teatr, Wydarzenia

Koncert polskiego zespołu Taraka 🗓 🗺

W ramach współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w 2023 roku rozpoczęła się trasa koncertowa zespołu Taraka pod hasłem „Niepodległa – Niepodległej”. Jednym z głównych celów projektu jest podkreślenie solidarności Polski i Ukrainy. 9 września zespół wystąpi w Göteborgu. Wstęp wolny.
09 09.2023 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia

Polskie akcenty na Targach Książki 2023 w

Podczas tegorocznej edycji Targów Książki w Göteborgu pojawi się kilka polskich akcentów: seminaria z udziałem autorów Piotra Fiedlera oraz Mikołaja Łozińskiego, oraz premiera opracowania zeszytu z poezją z Auschwitz, który był głównym tematem projektu Instytutu z 2020 roku. Targi Książki w Göteborgu odbędą się między 28 września a 1 października 2023 roku w Svenska Mässan. Serdecznie zapraszamy!
28 09.2023 01 10.2023 Aktualności, Literatura, Litteratur, Wydarzenia