13.04.2021 - 18.04.2021 Kino, Wydarzenia

„Jak działa jamniczek” Juliana Antonisza na An Ordinary Day Film Festival!

Festiwal An Ordinary Day Film Festival to odbywający się co roku, międzynarodowy festiwal współczesnego eksperymentalnego filmu artystycznego. W ciągu sześciu dni zaprezentowanych zostanie około 50 filmów krótkometrażowych z całego świata.

W programie festiwalu znalazła się również polska animacja krótkometrażowa Jak działa jamniczek (1971) w reżyserii Juliana Antonisza! W ramach wydarzenia odbędzie się również rozmowa artystyczna online z córkami artysty: Malwiną oraz Sabiną Antoniszczak, które przybliżą widzom postać reżysera.Jak działa jamniczek to jeden z najbardziej wpływowych filmów Juliana Antonisza (1941-1987), polskiego reżysera znanego przede wszystkim z osiągnięć w dziedzinie animacji i filmu eksperymentalnego. Film został zrealizowany z użyciem techniki non-camerowej. Jest protestem wobec przemocy oraz prowokacją mającą skłonić widza do refleksji nad relacją natura – człowiek. Zabawna pseudo-parodia wykładu prezentuje jak skomplikowana jest „konstrukcja” jamnika w porównaniu do najbardziej zaawansowanych technologicznie maszyn.

Film jest nie tylko niezwykle dowcipny, ale dzięki charakterystycznemu głosowi narratorki również wzruszający. Przede wszystkim zadziwia jego nonsensowny humor. Rozśmiesza i prowokuje do refleksji nad niezwykłym talentem reżysera, który przez zestawianie ze sobą pozornie niepasujących do siebie elementów stworzył ponadczasową wartość. (Culture.pl, 2006)


Julian Józef Antoniszczak, pseudonim Julian Antonisz (1941-1987) – reżyser, scenarzysta, wynalazca, kompozytor oraz jeden z założycieli krakowskiego Studia Filmów Animowanych. Nakręcił 36 filmów, w ramach których często współpracował z żoną Danutą Antoniszczak (z d. Zadrzyńska). Jego filmy były nagradzane na wielu festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. Antonisz ukończył Akademię Muzyczną oraz Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Przez jeden semestr studiował również fizykę na Uniwersytecie Jagiellońskim. Wszechstronna wiedza pozwoliła mu tworzyć filmy od podstaw, zgodnie z własną wizją, używając prawie wyłącznie samodzielnie zbudowanego sprzętu filmowego.Antonisz eksperymentował z różnymi rodzajami animacji i przyczynił się do rozwoju techniki non-camerowej. W artystycznym manifeście (1977) sformułował swoją wizję filmu artystycznego, który według twórcy powinien zawsze powstawać bezpośrednio na taśmie filmowej, bez użycia kamery. Jak napisał Jerzy Armata („Film” 25/1988, cytat z culture.pl, 2007) Antonisz mawiał: „Pulsująca kraina non camery to jedyne antidotum na istniejącą obok paranoiczną rzeczywistość.”. Jego twórczość jest nie tylko ważną częścią historii polskiej animacji, ale dzięki ponadczasowemu humorowi wciąż ma wielu wielbicieli.


Projekt jest wynikiem współpracy festiwalu An Ordinary Day Film Festival oraz Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

Więcej o Julianie Antoniszu:

Więcej o animacji Jak działa jamniczek (1971): https://culture.pl/pl/dzielo/jak-dziala-jamniczek-rez-julian-jozef-antonisz

Strona festiwalu An Ordinary Day Film Festival: http://www.anordinarydayfilmfestival.com/#/home


from to
Scheduled Kino >Wydarzenia

Pokaz filmu „Isolering” (Izolacja) w kinie Zita

Serdecznie zapraszamy na pokaz filmu "„Isolering” (Izolacja) w reżyserii Arka Delbowskiego, który odbędzie się 2 czerwca o godz 18 w Zita Folkets Bio w Sztokholmie.
02 06.2023 Kino, Wydarzenia

Wystawa plenerowa „V4 Kids: Fantastyczny spacer” oraz

Serdecznie zapraszamy na plenerową wystawę „V4 Kids: Fantasy walk” z pięknymi ilustracjami do książek dla dzieci z czterech krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4): Polski, Węgier, Czech i Słowacji. Wystawy będą prezentowane na ogrodzeniach czterech ambasad V4 w Sztokholmie.
03 06.2023 22 06.2023 Aktualności, Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Koncert Aleksandra Dębicza i Jakuba Nowaka w

Instytut Polski w Sztokholmie we współpracy z Operą Królewską (Kungliga Operan) i Sztokholmskim Centrum Kultury (Kulturhuset Stadsteatern) przygotował wyjątkowy koncert z udziałem słynnego polskiego kompozytora i pianisty Aleksandra Dębicza oraz wyśmienitego skrzypka Królewskiej Orkiestry (Kungliga Hovkapellet) Jakuba Nowaka.
11 05.2023 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia