7.06.2021 Design, Wydarzenia

V4 Family Houses. Wystawa online i panel dyskusyjny o architekturze.

Dom jednorodzinny należy do tradycyjnych typów obiektów mieszkalnych, który w skrócie można opisać jako przestrzeń przeznaczoną do użytku przez jedną osobę lub jedną rodzinę. W ramach projektu „V4 Family Houses” zapraszamy do odkrycia różnorodności form i trendów budownictwa jednorodzinnego poprzez wirtualną wystawę oraz panel dyskusyjny z architektami z Czech, Węgier, Polski, Słowacji i Szwecji!

Wirtualną wystawę „Domy Jednorodzinne w krajach Grupy Wyszehradzkiej” znajdziesz tutaj: https://bit.ly/3io7wEA. Wystawa obejmuje dwa poziomy, ze słowackimi projektami znajdującymi się na piętrze.

Panel dyskusyjny „V4 Family Houses” z architektami z krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz Szwecji możesz obejrzeć na stronie: https://v4.shortly.film/


Wirtualna wystawa


Wystawa „Domy Jednorodzinne w krajach Grupy Wyszehradzkiej” organizowana jest od 2008r. w ramach współpracy Stowarzyszenia Architektów Węgierskich (MÉSZ), Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP), Wydziału Architektury na Politechnice Czeskiej w Pradze oraz Instytutu Architektury na Uniwersytecie Technicznym w Koszycach. Celem projektu jest przedstawienie unikatowych projektów architektonicznych oraz przybliżenie aktualnych trendów w architekturze z perspektywy krajów grupy V4.


W tym roku, wystawa zostanie zaprezentowana w formie wspólnego projektu online członków Grupy Wyszehradzkiej w Szwecji. Czeskie Centrum w Sztokholmie, Ambasada Republiki Słowackiej w Sztokholmie, Ambasada Węgier w Sztokholmie oraz Instytut Polski w Sztokholmie zaprezentują 16 innowacyjnych projektów wraz z dyskusją panelową z udziałem czterech architektów z krajów V4 oraz szwedzkiego gościa!


Panel dyskusyjny


W ramach panelu będziemy gościć cenionych architektów z krajów Grupy Wyszehradzkiej i Szwecji: Jana Horę, Norberta Villányi & V. Marton Rozália, Bartłomieja Nawrockiego, Pavola Paňáka, Thomasa Sandella oraz Sannę Hederus. Dyskusję panelową poprowadzi Lotta Ahlvar, przewodnicząca Design Sweden.

Poniżej przedstawiamy uczestników panelu dyskusyjnego:

Jan Hora, Czechy

Absolwent FUA TUL (Wydział Architektury i Sztuki Politechniki w Libercu w Czechach). Doświadczenie zdobywał w pracowniach architektonicznych w Czechach i za granicą. Od 2014 roku jest częścią pracowni architektonicznej ORA (original regional architecture), skupiającej architektów zainteresowanych przede wszystkim małymi miastami i ich kontekstem.

Więcej o ORA

Rozália V. Maraton, DLA and Norbert Villányi, Węgry

Właściciele pracowni architektonicznej vilma od 2011 roku, małżeństwo i rodzice pięciorga dzieci.

Większość ich projektów znajduje się w Budapeszcie, na jego przedmieściach i wokół jeziora Balaton, ale poza tym pracują także w różnych częściach Węgier. W swojej praktyce nie skupiają się na konkretnym typie budynku, ale angażują się we wszelkiego rodzaju projekty dotyczące m.in. budynków użyteczności publicznej, przemysłowych, historycznych czy mieszkalnych, a także zabudowy rolniczej czy sakralnej. Interesują się również aranżacją wnętrz.

Bartłomiej Nawrocki, Polska

Współzałożyciel jojko+nawrocki architects (JNA) – pracowni architektonicznej z siedzibą w Katowicach na Śląsku – wielokrotnie nagradzanej w polskich i zagranicznych konkursach architektonicznych w ciągu ostatnich 15 lat. Jest członkiem zespołu projektowego, składającego się z dwóch biur: MW Architekci (MWA) i JNA, które stworzyło prezentowany na wystawie “Dom w Lesie”.

Więcej o JNA

Pavol Paňák, Słowacja

Praktykujący architekt i partner w biurze ARCHITEKTI BKPŠ w Bratysławie oraz profesor na Wydziale Architektury i Wzornictwa Słowackiego Uniwersytetu Technicznego w Bratysławie. Autor wielu projektów o szerokim zakresie typologicznym, w większości wykonanych we współpracy z architektem Martinem Kusým, takich jak np. nowa siedziba Narodowego Banku Słowacji, Ambasada Słowacji w Berlinie, osiedle mieszkaniowe w Nitrze. Obecnie pracuje nad przebudową i rozbudową Słowackiej Galerii Narodowej w Bratysławie. Autor prezentowanej na wystawie dobudowy do domku letniskowego w miejscowości Čachtice.

Więcej o ARCHITEKTI BKPŠ

Wikipedia Creative Commons

Thomas Sandell, Szwecja

Główny architekt w Sandellsandberg i członek organizacji Sveriges Arkitekter.

Znany z takich projektów jak most Gåshaga na Lidingö, wnętrza Ordning & Reda, Polarn & Pyret czy Moderna Museet. Współpracował z wieloma szwedzkimi i międzynarodowymi producentami mebli, takimi jak Capellini, Svenskt Tenn, Asplund, Room i Ikea.

Więcej o Sandellsandberg

Zdjęcie: Wikipedia Creative Commons

Sanna Hederus, Szwecja

Główny architekt w Kod Arkitekter w Sztokholmie i członkini organizacji Sveriges Arkitekter.

Filozofia studia Kod Arkitekter skupia się na architekturze i urbanistyce w oparciu o charakterystykę danej lokalizacji, potrzeby człowieka i granice planety. Ich celem jest budowanie wrażliwego i silnego społeczeństwa oraz rozwój gospodarki cyrkularnej. Ich projekty znajdują się przede wszystkim w Sztokholmie, ale obejmują również inne obszary Szwecji, takie jak Linköping czy Eskilstuna.

Więcej o Kod Arkitekter

Zdjęcie: Måns Berg 


Projekt organizowany jest przez Instytut Polski w Sztokholmie we współpracy z Czeskim Centrum w Sztokholmie, Ambasadą Republiki Słowackiej w Sztokholmie oraz Ambasadą Węgier w Sztokholmie.


Scheduled Design Wydarzenia

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej

Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23 11.2024 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia