7.06.2021 Design, Wydarzenia

V4 Family Houses. Wystawa online i panel dyskusyjny o architekturze.

Dom jednorodzinny należy do tradycyjnych typów obiektów mieszkalnych, który w skrócie można opisać jako przestrzeń przeznaczoną do użytku przez jedną osobę lub jedną rodzinę. W ramach projektu „V4 Family Houses” zapraszamy do odkrycia różnorodności form i trendów budownictwa jednorodzinnego poprzez wirtualną wystawę oraz panel dyskusyjny z architektami z Czech, Węgier, Polski, Słowacji i Szwecji!

Wirtualną wystawę „Domy Jednorodzinne w krajach Grupy Wyszehradzkiej” znajdziesz tutaj: https://bit.ly/3io7wEA. Wystawa obejmuje dwa poziomy, ze słowackimi projektami znajdującymi się na piętrze.

Panel dyskusyjny „V4 Family Houses” z architektami z krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz Szwecji możesz obejrzeć na stronie: https://v4.shortly.film/


Wirtualna wystawa


Wystawa „Domy Jednorodzinne w krajach Grupy Wyszehradzkiej” organizowana jest od 2008r. w ramach współpracy Stowarzyszenia Architektów Węgierskich (MÉSZ), Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP), Wydziału Architektury na Politechnice Czeskiej w Pradze oraz Instytutu Architektury na Uniwersytecie Technicznym w Koszycach. Celem projektu jest przedstawienie unikatowych projektów architektonicznych oraz przybliżenie aktualnych trendów w architekturze z perspektywy krajów grupy V4.


W tym roku, wystawa zostanie zaprezentowana w formie wspólnego projektu online członków Grupy Wyszehradzkiej w Szwecji. Czeskie Centrum w Sztokholmie, Ambasada Republiki Słowackiej w Sztokholmie, Ambasada Węgier w Sztokholmie oraz Instytut Polski w Sztokholmie zaprezentują 16 innowacyjnych projektów wraz z dyskusją panelową z udziałem czterech architektów z krajów V4 oraz szwedzkiego gościa!


Panel dyskusyjny


W ramach panelu będziemy gościć cenionych architektów z krajów Grupy Wyszehradzkiej i Szwecji: Jana Horę, Norberta Villányi & V. Marton Rozália, Bartłomieja Nawrockiego, Pavola Paňáka, Thomasa Sandella oraz Sannę Hederus. Dyskusję panelową poprowadzi Lotta Ahlvar, przewodnicząca Design Sweden.

Poniżej przedstawiamy uczestników panelu dyskusyjnego:

Jan Hora, Czechy

Absolwent FUA TUL (Wydział Architektury i Sztuki Politechniki w Libercu w Czechach). Doświadczenie zdobywał w pracowniach architektonicznych w Czechach i za granicą. Od 2014 roku jest częścią pracowni architektonicznej ORA (original regional architecture), skupiającej architektów zainteresowanych przede wszystkim małymi miastami i ich kontekstem.

Więcej o ORA

Rozália V. Maraton, DLA and Norbert Villányi, Węgry

Właściciele pracowni architektonicznej vilma od 2011 roku, małżeństwo i rodzice pięciorga dzieci.

Większość ich projektów znajduje się w Budapeszcie, na jego przedmieściach i wokół jeziora Balaton, ale poza tym pracują także w różnych częściach Węgier. W swojej praktyce nie skupiają się na konkretnym typie budynku, ale angażują się we wszelkiego rodzaju projekty dotyczące m.in. budynków użyteczności publicznej, przemysłowych, historycznych czy mieszkalnych, a także zabudowy rolniczej czy sakralnej. Interesują się również aranżacją wnętrz.

Bartłomiej Nawrocki, Polska

Współzałożyciel jojko+nawrocki architects (JNA) – pracowni architektonicznej z siedzibą w Katowicach na Śląsku – wielokrotnie nagradzanej w polskich i zagranicznych konkursach architektonicznych w ciągu ostatnich 15 lat. Jest członkiem zespołu projektowego, składającego się z dwóch biur: MW Architekci (MWA) i JNA, które stworzyło prezentowany na wystawie “Dom w Lesie”.

Więcej o JNA

Pavol Paňák, Słowacja

Praktykujący architekt i partner w biurze ARCHITEKTI BKPŠ w Bratysławie oraz profesor na Wydziale Architektury i Wzornictwa Słowackiego Uniwersytetu Technicznego w Bratysławie. Autor wielu projektów o szerokim zakresie typologicznym, w większości wykonanych we współpracy z architektem Martinem Kusým, takich jak np. nowa siedziba Narodowego Banku Słowacji, Ambasada Słowacji w Berlinie, osiedle mieszkaniowe w Nitrze. Obecnie pracuje nad przebudową i rozbudową Słowackiej Galerii Narodowej w Bratysławie. Autor prezentowanej na wystawie dobudowy do domku letniskowego w miejscowości Čachtice.

Więcej o ARCHITEKTI BKPŠ

Wikipedia Creative Commons

Thomas Sandell, Szwecja

Główny architekt w Sandellsandberg i członek organizacji Sveriges Arkitekter.

Znany z takich projektów jak most Gåshaga na Lidingö, wnętrza Ordning & Reda, Polarn & Pyret czy Moderna Museet. Współpracował z wieloma szwedzkimi i międzynarodowymi producentami mebli, takimi jak Capellini, Svenskt Tenn, Asplund, Room i Ikea.

Więcej o Sandellsandberg

Zdjęcie: Wikipedia Creative Commons

Sanna Hederus, Szwecja

Główny architekt w Kod Arkitekter w Sztokholmie i członkini organizacji Sveriges Arkitekter.

Filozofia studia Kod Arkitekter skupia się na architekturze i urbanistyce w oparciu o charakterystykę danej lokalizacji, potrzeby człowieka i granice planety. Ich celem jest budowanie wrażliwego i silnego społeczeństwa oraz rozwój gospodarki cyrkularnej. Ich projekty znajdują się przede wszystkim w Sztokholmie, ale obejmują również inne obszary Szwecji, takie jak Linköping czy Eskilstuna.

Więcej o Kod Arkitekter

Zdjęcie: Måns Berg 


Projekt organizowany jest przez Instytut Polski w Sztokholmie we współpracy z Czeskim Centrum w Sztokholmie, Ambasadą Republiki Słowackiej w Sztokholmie oraz Ambasadą Węgier w Sztokholmie.


Scheduled Design Wydarzenia

Europejski Dzień Języków 2021! 🗓

Europejski Dzień Języków, obchodzony po raz pierwszy w związku z Europejskim Rokiem Języków w 2001 roku, został utworzony z inicjatywy UE i Rady Europy. Dzień Języków ma miejsce co roku 26 września, a jego celem jest zwrócenie uwagi na korzyści i przyjemności płynące z nauki języków obcych. W ramach Dnia Języków w Sztokholmie współpracuje wiele instytutów i organizacji europejskich z siedzibą w stolicy Szwecji, wspólnie organizujących kafejkę językową oraz konkurs poświęcony językom obcym.
28 09.2021 Język, Wydarzenia

Nostalgiczna podróż do Polski. Muzyczno-poetycki wieczór w

Zapraszamy na wieczór z polską poezją i muzyką z XIX i XX wieku. W programie utwory tegorocznych jubilatów; Cypriana Kamila Norwida (1821-1883), Krzysztofa Kamila Baczyńskiego (1921-1944) i Tadeusza Różewicza (1921-2014) oraz wybrane „Sonety krymskie” Adama Mickiewicza (1798-1855) do muzyki Stanisława Moniuszki (1819-1872), preludia Karola Szymanowskiego (1882-1937) oraz wiersze Baczyńskiego do muzyki Wojciecha Głucha (1948-).
17 09.2021 Literatura, Muzyka, Wydarzenia

3. edycja We Do Festival w Oslo

Serdecznie zapraszamy na 3. edycję festiwalu We Do Festival - Polskiego Festiwalu Kultury i Sztuki Współczesnej, który odbędzie się w dniach 15-19 września 2021 w Oslo. W trakcie pięciu dni festiwalu zobaczyć będzie można szereg warsztatów kulturalnych, spotkań artystycznych, pokazów filmowych i koncertów! Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem Tolerancja i Równość.
15 09.2021 19 09.2021 Kino, Muzyka, Sztuki wizualne, Wydarzenia