7.06.2021 Design, Wydarzenia

V4 Family Houses. Wystawa online i panel dyskusyjny o architekturze.

Dom jednorodzinny należy do tradycyjnych typów obiektów mieszkalnych, który w skrócie można opisać jako przestrzeń przeznaczoną do użytku przez jedną osobę lub jedną rodzinę. W ramach projektu „V4 Family Houses” zapraszamy do odkrycia różnorodności form i trendów budownictwa jednorodzinnego poprzez wirtualną wystawę oraz panel dyskusyjny z architektami z Czech, Węgier, Polski, Słowacji i Szwecji!

Wirtualną wystawę „Domy Jednorodzinne w krajach Grupy Wyszehradzkiej” znajdziesz tutaj: https://bit.ly/3io7wEA. Wystawa obejmuje dwa poziomy, ze słowackimi projektami znajdującymi się na piętrze.

Panel dyskusyjny „V4 Family Houses” z architektami z krajów Grupy Wyszehradzkiej oraz Szwecji możesz obejrzeć na stronie: https://v4.shortly.film/


Wirtualna wystawa


Wystawa „Domy Jednorodzinne w krajach Grupy Wyszehradzkiej” organizowana jest od 2008r. w ramach współpracy Stowarzyszenia Architektów Węgierskich (MÉSZ), Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP), Wydziału Architektury na Politechnice Czeskiej w Pradze oraz Instytutu Architektury na Uniwersytecie Technicznym w Koszycach. Celem projektu jest przedstawienie unikatowych projektów architektonicznych oraz przybliżenie aktualnych trendów w architekturze z perspektywy krajów grupy V4.


W tym roku, wystawa zostanie zaprezentowana w formie wspólnego projektu online członków Grupy Wyszehradzkiej w Szwecji. Czeskie Centrum w Sztokholmie, Ambasada Republiki Słowackiej w Sztokholmie, Ambasada Węgier w Sztokholmie oraz Instytut Polski w Sztokholmie zaprezentują 16 innowacyjnych projektów wraz z dyskusją panelową z udziałem czterech architektów z krajów V4 oraz szwedzkiego gościa!


Panel dyskusyjny


W ramach panelu będziemy gościć cenionych architektów z krajów Grupy Wyszehradzkiej i Szwecji: Jana Horę, Norberta Villányi & V. Marton Rozália, Bartłomieja Nawrockiego, Pavola Paňáka, Thomasa Sandella oraz Sannę Hederus. Dyskusję panelową poprowadzi Lotta Ahlvar, przewodnicząca Design Sweden.

Poniżej przedstawiamy uczestników panelu dyskusyjnego:

Jan Hora, Czechy

Absolwent FUA TUL (Wydział Architektury i Sztuki Politechniki w Libercu w Czechach). Doświadczenie zdobywał w pracowniach architektonicznych w Czechach i za granicą. Od 2014 roku jest częścią pracowni architektonicznej ORA (original regional architecture), skupiającej architektów zainteresowanych przede wszystkim małymi miastami i ich kontekstem.

Więcej o ORA

Rozália V. Maraton, DLA and Norbert Villányi, Węgry

Właściciele pracowni architektonicznej vilma od 2011 roku, małżeństwo i rodzice pięciorga dzieci.

Większość ich projektów znajduje się w Budapeszcie, na jego przedmieściach i wokół jeziora Balaton, ale poza tym pracują także w różnych częściach Węgier. W swojej praktyce nie skupiają się na konkretnym typie budynku, ale angażują się we wszelkiego rodzaju projekty dotyczące m.in. budynków użyteczności publicznej, przemysłowych, historycznych czy mieszkalnych, a także zabudowy rolniczej czy sakralnej. Interesują się również aranżacją wnętrz.

Bartłomiej Nawrocki, Polska

Współzałożyciel jojko+nawrocki architects (JNA) – pracowni architektonicznej z siedzibą w Katowicach na Śląsku – wielokrotnie nagradzanej w polskich i zagranicznych konkursach architektonicznych w ciągu ostatnich 15 lat. Jest członkiem zespołu projektowego, składającego się z dwóch biur: MW Architekci (MWA) i JNA, które stworzyło prezentowany na wystawie “Dom w Lesie”.

Więcej o JNA

Pavol Paňák, Słowacja

Praktykujący architekt i partner w biurze ARCHITEKTI BKPŠ w Bratysławie oraz profesor na Wydziale Architektury i Wzornictwa Słowackiego Uniwersytetu Technicznego w Bratysławie. Autor wielu projektów o szerokim zakresie typologicznym, w większości wykonanych we współpracy z architektem Martinem Kusým, takich jak np. nowa siedziba Narodowego Banku Słowacji, Ambasada Słowacji w Berlinie, osiedle mieszkaniowe w Nitrze. Obecnie pracuje nad przebudową i rozbudową Słowackiej Galerii Narodowej w Bratysławie. Autor prezentowanej na wystawie dobudowy do domku letniskowego w miejscowości Čachtice.

Więcej o ARCHITEKTI BKPŠ

Wikipedia Creative Commons

Thomas Sandell, Szwecja

Główny architekt w Sandellsandberg i członek organizacji Sveriges Arkitekter.

Znany z takich projektów jak most Gåshaga na Lidingö, wnętrza Ordning & Reda, Polarn & Pyret czy Moderna Museet. Współpracował z wieloma szwedzkimi i międzynarodowymi producentami mebli, takimi jak Capellini, Svenskt Tenn, Asplund, Room i Ikea.

Więcej o Sandellsandberg

Zdjęcie: Wikipedia Creative Commons

Sanna Hederus, Szwecja

Główny architekt w Kod Arkitekter w Sztokholmie i członkini organizacji Sveriges Arkitekter.

Filozofia studia Kod Arkitekter skupia się na architekturze i urbanistyce w oparciu o charakterystykę danej lokalizacji, potrzeby człowieka i granice planety. Ich celem jest budowanie wrażliwego i silnego społeczeństwa oraz rozwój gospodarki cyrkularnej. Ich projekty znajdują się przede wszystkim w Sztokholmie, ale obejmują również inne obszary Szwecji, takie jak Linköping czy Eskilstuna.

Więcej o Kod Arkitekter

Zdjęcie: Måns Berg 


Projekt organizowany jest przez Instytut Polski w Sztokholmie we współpracy z Czeskim Centrum w Sztokholmie, Ambasadą Republiki Słowackiej w Sztokholmie oraz Ambasadą Węgier w Sztokholmie.


Scheduled Design Wydarzenia

CZESŁAW SŁANIA – SETNA ROCZNICA URODZIN 🗓

22 października w godzinach 11.00 – 16.00 zapraszamy do Muzeum Poczty w Sztokholmie, gdzie specjalnie przygotowany program upamiętni setną rocznicę urodzin Czesława Słani, uważanego za najwybitniejszego na świecie współczesnego rytownika, grawera i projektanta znaczków pocztowych i banknotów, a do tego rekordzistę w swoim fachu.
22 10.2021 Historia, Wydarzenia

Pokaz filmu „Cud nad Wisłą” z muzyką

9 października 2021 serdecznie zapraszamy wszystkich fanów kina niemego do wzięcia udziału we wspaniałym pokazie filmu „Cud nad Wisłą” w reżyserii Ryszarda Bolesławskiego w akompaniamencie zespołu The Washing Machine w ramach festiwalu filmowego Sounds of Silence - Silent Film Festival.
09 10.2021 Kino, Muzyka, Wydarzenia

Pokaz filmu „Dzień Kobiet” Marii Sadowskiej na

Już wkrótce zaczynamy fascynującą, pierwszą edycję festiwalu filmu europejskiego. Od 8 do 10 października będziemy mieli okazję zobaczyć filmy skupiające się na problematyce związanej ze środowiskiem i feminizmem.
08 10.2021 Kino, Wydarzenia