28.06.2021
Muzyka, Wydarzenia
Paulinska Salen, Bondegatan 1, Strängnäs
Wieczór chopinowski z polskimi pieśniami 🗺
28 czerwca 2021 w Strängnäs w pięknej auli szkoły Paulinska skolan odbył się koncert „Wieczór chopinowski z polskimi pieśniami”. Wystąpiła dwójka artystów, absolwentów polskich Akademii Muzycznych (w Poznaniu i Bydgoszczy) - Marzeny Frankowskiej (śpiew) i Oleksandra Yankevycha (fortepian) z Królewskiej Opery w Sztokholmie.
W programie koncertu znalazły się mniej znane w Szwecji pieśni Fryderyka Chopina wraz z wyborem pieśni Ignacego Jana Paderewskiego. Na koncert przybył komplet widzów – zgodnie z przepisami do 50 osób – i gorąco przyjął artystów. Na bis artyści przygotowali niespodziankę, pieśń szwedzkiego kompozytora, Wilhelma Stenhammara.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Instytut Polski we współpracy z Centrum Kultury Multeum i Gminą Strängnäs.
Oto jedna z wykonanych pieśni, „Nad wodą wielką” z muzyką Ignacego Jana Paderewskiego (1860-1941) do tekstu Adama Mickiewicza (1798-1855).
Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights
Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07
12.2024
15
12.2024
Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia
Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska
Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31
10.2024
Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia
Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej
Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23
11.2024
Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia