21.05.2022 - 22.05.2022 Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Sztokholmie 2022

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Sztokholmie odbędzie się już 21 i 22 maja 2022 roku! To będzie weekend pełen unikatowych komiksów i wielu wyjątkowych twórców z całego świata, a więc doskonała okazja dla wszystkich entuzjastów komiksu do odwiedzenia Kulturhuset Stadsteatern w Sztokholmie. Zapraszamy!

W tym roku do Sztokholmu przyjedzie trzech znakomitych polskich twórców komiksów: Berenika Kołomycka, Wojtek Wawszczyk oraz Bartosz Sztybor, którzy zaprezentują i opowiedzą o swoich najnowszych komiksach: „Malutki Lisek i Wielki Dzik” (Berenika Kołomycka); „Wiedźmin” i „Cyberpunk 1977” (Bartek Sztybor) oraz „Pan Żarówka” (Wojtek Wawszczyk).

W sobotę, 21 maja o godzinie 16.00 odbędzie się rozmowa z polskimi gośćmi na forum festiwalowym. Nie przegap!

O polskich twórcach:

Berenika Kołomycka – autorka komiksów, malarka, rzeźbiarka i graficzka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Współpracowała m.in z Grzegorzem Januszem („Wykolejeniec”) i Marzeną Sową ( „Tej nocy dzika paprotka”). Jest laureatką Grand Prix Komiksu na MFKiG w Łodzi 2011. Jej prace publikowane były w magazynach polskich, zagranicznych, licznych antologiach, a także w podręcznikach szkolnych. Jest autorką serii komiksowej dla dzieci „Malutki Lisek i Wielki Dzik” oraz współautorką serii komiksowej dla najmłodszych czytelników „Arcygroźne domostwory” („Mika i wyjec”, „Mika i bulgot”). Jej komiksy są publikowane m.in. Na rynku hiszpańskim, norweskim oraz w Stanach Zjednoczonych. Na co dzień opiekuje się kotką Mami i sunią Kuką.





Bartosz Sztybor – scenarzysta komiksowy, telewizyjny i filmowy, autor książek dla dzieci, kierownik narracji i pisarz w CD PROJEKT RED oraz niespełniony raper. W Polsce opublikował kilkanaście komiksów, za które zdobył najważniejsze nagrody branżowe (w tym dwukrotnie Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi). Jako jedyny polski scenarzysta publikuje we Francji (w wydawnictwach Sarbacane, Ankama i Paquet) oraz Stanach Zjednoczonych (w Boom! Studios oraz Dark Horse Comics), gdzie tworzy dwie popularne serie komiksowe: “Wiedźmin” oraz “Cyberpunk 2077”. Autor scenariuszy filmów krótkometrażowych pokazywanych na festiwalach na całym świecie. Twórca nowej ekranizacji kultowego „Pana Samochodzika i Templariuszy”. Płyty rapowej jeszcze nie nagrał.





Wojtek Wawszczyk (ur. 1977 w Cieszynie) jest reżyserem, scenarzystą, animatorem i rysownikiem. Jest twórcą wielokrotnie nagradzanych filmów animowanych Headless, Mysz i Pingwin. Pracował również jako animator przy nominowanym do Oscara filmie Ja, Robot. Wawszczyk był współreżyserem pełnometrażowego filmu animowanego Jeż Jerzy. Od 2011 roku jest jednym z prowadzących studio animacji Human Ark w Warszawie. Obecnie pracuje jako scenarzysta i reżyser, jest w trakcie realizacji kolejnego pełnometrażowego filmu fabularnego – Diplodok. Mieszka w Warszawie. www.wojwaw.com





Więcej o Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Sztokholmie znajdziesz na oficjalnej stronie festiwalu (po szwedzku).

Projekt jest organizowany we współpracy z Serieteket oraz wydawnictwem Kultura Gniewu.

from to
Scheduled Literatura Sztuki wizualne Wydarzenia

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej

Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23 11.2024 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia