21.05.2022 - 22.05.2022 Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Sztokholmie 2022

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Sztokholmie odbędzie się już 21 i 22 maja 2022 roku! To będzie weekend pełen unikatowych komiksów i wielu wyjątkowych twórców z całego świata, a więc doskonała okazja dla wszystkich entuzjastów komiksu do odwiedzenia Kulturhuset Stadsteatern w Sztokholmie. Zapraszamy!

W tym roku do Sztokholmu przyjedzie trzech znakomitych polskich twórców komiksów: Berenika Kołomycka, Wojtek Wawszczyk oraz Bartosz Sztybor, którzy zaprezentują i opowiedzą o swoich najnowszych komiksach: „Malutki Lisek i Wielki Dzik” (Berenika Kołomycka); „Wiedźmin” i „Cyberpunk 1977” (Bartek Sztybor) oraz „Pan Żarówka” (Wojtek Wawszczyk).

W sobotę, 21 maja o godzinie 16.00 odbędzie się rozmowa z polskimi gośćmi na forum festiwalowym. Nie przegap!

O polskich twórcach:

Berenika Kołomycka – autorka komiksów, malarka, rzeźbiarka i graficzka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Współpracowała m.in z Grzegorzem Januszem („Wykolejeniec”) i Marzeną Sową ( „Tej nocy dzika paprotka”). Jest laureatką Grand Prix Komiksu na MFKiG w Łodzi 2011. Jej prace publikowane były w magazynach polskich, zagranicznych, licznych antologiach, a także w podręcznikach szkolnych. Jest autorką serii komiksowej dla dzieci „Malutki Lisek i Wielki Dzik” oraz współautorką serii komiksowej dla najmłodszych czytelników „Arcygroźne domostwory” („Mika i wyjec”, „Mika i bulgot”). Jej komiksy są publikowane m.in. Na rynku hiszpańskim, norweskim oraz w Stanach Zjednoczonych. Na co dzień opiekuje się kotką Mami i sunią Kuką.

Bartosz Sztybor – scenarzysta komiksowy, telewizyjny i filmowy, autor książek dla dzieci, kierownik narracji i pisarz w CD PROJEKT RED oraz niespełniony raper. W Polsce opublikował kilkanaście komiksów, za które zdobył najważniejsze nagrody branżowe (w tym dwukrotnie Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi). Jako jedyny polski scenarzysta publikuje we Francji (w wydawnictwach Sarbacane, Ankama i Paquet) oraz Stanach Zjednoczonych (w Boom! Studios oraz Dark Horse Comics), gdzie tworzy dwie popularne serie komiksowe: “Wiedźmin” oraz “Cyberpunk 2077”. Autor scenariuszy filmów krótkometrażowych pokazywanych na festiwalach na całym świecie. Twórca nowej ekranizacji kultowego „Pana Samochodzika i Templariuszy”. Płyty rapowej jeszcze nie nagrał.

Wojtek Wawszczyk (ur. 1977 w Cieszynie) jest reżyserem, scenarzystą, animatorem i rysownikiem. Jest twórcą wielokrotnie nagradzanych filmów animowanych Headless, Mysz i Pingwin. Pracował również jako animator przy nominowanym do Oscara filmie Ja, Robot. Wawszczyk był współreżyserem pełnometrażowego filmu animowanego Jeż Jerzy. Od 2011 roku jest jednym z prowadzących studio animacji Human Ark w Warszawie. Obecnie pracuje jako scenarzysta i reżyser, jest w trakcie realizacji kolejnego pełnometrażowego filmu fabularnego – Diplodok. Mieszka w Warszawie. www.wojwaw.com

Więcej o Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Sztokholmie znajdziesz na oficjalnej stronie festiwalu (po szwedzku).

Projekt jest organizowany we współpracy z Serieteket oraz wydawnictwem Kultura Gniewu.

from to
Scheduled Literatura >Sztuki wizualne >Wydarzenia

KOCHANIE, POWSTANIE I ROZMARYN – szwedzko-polski wieczór

Cecilia Dalby Pedersen (sopran) i Marcin Dominik Gluch (fortepian) występowali wspólnie zarówno w Polsce, jak i Szwecji. Ich współpraca trwa od ponad dziesięciu lat. Wykonają tym razem specjalnie przygotowany program złożony z utworów szwedzkich i polskich kompozytorów, reprezentantów romantyzmu, jak i modernizmu. Publiczność wysłucha pieśni, muzyki fortepianowej i operowej oraz recytowanej poezji.
25 09.2022 Galeria, Muzyka, Wydarzenia

PRACE BARBARY KOZŁOWSKIEJ NA WYSPIE ORNÖ 🗓

Wystawa pt. "Deras lyckligaste dagar var de mörka och vidsträckta dagarna med regn" („Ich najszczęśliwsze dni były ciemnymi, przepastnymi dniami z deszczem”) w galerii MÖRBY GÅRD KONST na Ornö, wyspie Archipelagu Sztokholmskiego, prezentuje między innymi fotografie polskiej artystki Barbary Kozłowskiej (1940-2008) - przy wsparciu Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Wystawa trwa od 6 do 28 sierpnia 2022, od piątku do niedzieli w godzinach 12-18.
06 08.2022 28 08.2022 Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Europejski Dzień Języków 2022 🗓

Europejski Dzień Języków, obchodzony po raz pierwszy w związku z Europejskim Rokiem Języków w 2001 roku, został utworzony z inicjatywy UE i Rady Europy. Dzień Języków ma miejsce co roku 26 września, a jego celem jest zwrócenie uwagi na korzyści i przyjemności płynące z nauki języków obcych. W tym roku Europejski Dzień Języków świętujemy w Sztokholmie dzień później, we wtorek 27 września 2022!
27 09.2022 Język, Wydarzenia