21.05.2022 - 22.05.2022 Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Sztokholmie 2022

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Sztokholmie odbędzie się już 21 i 22 maja 2022 roku! To będzie weekend pełen unikatowych komiksów i wielu wyjątkowych twórców z całego świata, a więc doskonała okazja dla wszystkich entuzjastów komiksu do odwiedzenia Kulturhuset Stadsteatern w Sztokholmie. Zapraszamy!

W tym roku do Sztokholmu przyjedzie trzech znakomitych polskich twórców komiksów: Berenika Kołomycka, Wojtek Wawszczyk oraz Bartosz Sztybor, którzy zaprezentują i opowiedzą o swoich najnowszych komiksach: „Malutki Lisek i Wielki Dzik” (Berenika Kołomycka); „Wiedźmin” i „Cyberpunk 1977” (Bartek Sztybor) oraz „Pan Żarówka” (Wojtek Wawszczyk).

W sobotę, 21 maja o godzinie 16.00 odbędzie się rozmowa z polskimi gośćmi na forum festiwalowym. Nie przegap!

O polskich twórcach:

Berenika Kołomycka – autorka komiksów, malarka, rzeźbiarka i graficzka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Współpracowała m.in z Grzegorzem Januszem („Wykolejeniec”) i Marzeną Sową ( „Tej nocy dzika paprotka”). Jest laureatką Grand Prix Komiksu na MFKiG w Łodzi 2011. Jej prace publikowane były w magazynach polskich, zagranicznych, licznych antologiach, a także w podręcznikach szkolnych. Jest autorką serii komiksowej dla dzieci „Malutki Lisek i Wielki Dzik” oraz współautorką serii komiksowej dla najmłodszych czytelników „Arcygroźne domostwory” („Mika i wyjec”, „Mika i bulgot”). Jej komiksy są publikowane m.in. Na rynku hiszpańskim, norweskim oraz w Stanach Zjednoczonych. Na co dzień opiekuje się kotką Mami i sunią Kuką.

Bartosz Sztybor – scenarzysta komiksowy, telewizyjny i filmowy, autor książek dla dzieci, kierownik narracji i pisarz w CD PROJEKT RED oraz niespełniony raper. W Polsce opublikował kilkanaście komiksów, za które zdobył najważniejsze nagrody branżowe (w tym dwukrotnie Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi). Jako jedyny polski scenarzysta publikuje we Francji (w wydawnictwach Sarbacane, Ankama i Paquet) oraz Stanach Zjednoczonych (w Boom! Studios oraz Dark Horse Comics), gdzie tworzy dwie popularne serie komiksowe: “Wiedźmin” oraz “Cyberpunk 2077”. Autor scenariuszy filmów krótkometrażowych pokazywanych na festiwalach na całym świecie. Twórca nowej ekranizacji kultowego „Pana Samochodzika i Templariuszy”. Płyty rapowej jeszcze nie nagrał.

Wojtek Wawszczyk (ur. 1977 w Cieszynie) jest reżyserem, scenarzystą, animatorem i rysownikiem. Jest twórcą wielokrotnie nagradzanych filmów animowanych Headless, Mysz i Pingwin. Pracował również jako animator przy nominowanym do Oscara filmie Ja, Robot. Wawszczyk był współreżyserem pełnometrażowego filmu animowanego Jeż Jerzy. Od 2011 roku jest jednym z prowadzących studio animacji Human Ark w Warszawie. Obecnie pracuje jako scenarzysta i reżyser, jest w trakcie realizacji kolejnego pełnometrażowego filmu fabularnego – Diplodok. Mieszka w Warszawie. www.wojwaw.com

Więcej o Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Sztokholmie znajdziesz na oficjalnej stronie festiwalu (po szwedzku).

Projekt jest organizowany we współpracy z Serieteket oraz wydawnictwem Kultura Gniewu.

from to
Scheduled Literatura >Sztuki wizualne >Wydarzenia

POLSKIE WYDARZENIA W CENTRUM KULTURY W HANDEN

We współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie, Centrum Kultury w Handen zaprasza między innymi na pokazy filmowe, wystawę oraz workshop plastyczny dla dzieci. Wydarzenia są darmowe, ale ze względu na ograniczoną ilość miejsc trzeba odebrać swój bilet w recepcji w Bibliotece w Handen.
29 09.2023 06 10.2023 Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia

ISABELLA – monolog Evy Mattsson o Katarzynie

Eva Mattsson, historyk sztuki i pisarka, powraca do Strängnäs, tym razem z monologiem o Katarzynie Jagiellonce, księżniczce Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Wychowana na Wawelu Katarzyna wyszła za mąż za Johana, księcia Finlandii, a później została królową Szwecji. Jej wykształcenie i osobowość przyczyniły się do znaczącego rozwoju kultury w Szwecji. Eva Mattsson wciela się w Katarzynę, aby opowiedzieć o roli matki i królowej.
27 09.2023 Aktualności, Historia, Teatr, Wydarzenia

Koncert polskiego zespołu Taraka 🗓 🗺

W ramach współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej w 2023 roku rozpoczęła się trasa koncertowa zespołu Taraka pod hasłem „Niepodległa – Niepodległej”. Jednym z głównych celów projektu jest podkreślenie solidarności Polski i Ukrainy. 9 września zespół wystąpi w Göteborgu. Wstęp wolny.
09 09.2023 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia