21.05.2022 - 22.05.2022 Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Sztokholmie 2022

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Sztokholmie odbędzie się już 21 i 22 maja 2022 roku! To będzie weekend pełen unikatowych komiksów i wielu wyjątkowych twórców z całego świata, a więc doskonała okazja dla wszystkich entuzjastów komiksu do odwiedzenia Kulturhuset Stadsteatern w Sztokholmie. Zapraszamy!

W tym roku do Sztokholmu przyjedzie trzech znakomitych polskich twórców komiksów: Berenika Kołomycka, Wojtek Wawszczyk oraz Bartosz Sztybor, którzy zaprezentują i opowiedzą o swoich najnowszych komiksach: „Malutki Lisek i Wielki Dzik” (Berenika Kołomycka); „Wiedźmin” i „Cyberpunk 1977” (Bartek Sztybor) oraz „Pan Żarówka” (Wojtek Wawszczyk).

W sobotę, 21 maja o godzinie 16.00 odbędzie się rozmowa z polskimi gośćmi na forum festiwalowym. Nie przegap!

O polskich twórcach:

Berenika Kołomycka – autorka komiksów, malarka, rzeźbiarka i graficzka. Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Współpracowała m.in z Grzegorzem Januszem („Wykolejeniec”) i Marzeną Sową ( „Tej nocy dzika paprotka”). Jest laureatką Grand Prix Komiksu na MFKiG w Łodzi 2011. Jej prace publikowane były w magazynach polskich, zagranicznych, licznych antologiach, a także w podręcznikach szkolnych. Jest autorką serii komiksowej dla dzieci „Malutki Lisek i Wielki Dzik” oraz współautorką serii komiksowej dla najmłodszych czytelników „Arcygroźne domostwory” („Mika i wyjec”, „Mika i bulgot”). Jej komiksy są publikowane m.in. Na rynku hiszpańskim, norweskim oraz w Stanach Zjednoczonych. Na co dzień opiekuje się kotką Mami i sunią Kuką.

Bartosz Sztybor – scenarzysta komiksowy, telewizyjny i filmowy, autor książek dla dzieci, kierownik narracji i pisarz w CD PROJEKT RED oraz niespełniony raper. W Polsce opublikował kilkanaście komiksów, za które zdobył najważniejsze nagrody branżowe (w tym dwukrotnie Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi). Jako jedyny polski scenarzysta publikuje we Francji (w wydawnictwach Sarbacane, Ankama i Paquet) oraz Stanach Zjednoczonych (w Boom! Studios oraz Dark Horse Comics), gdzie tworzy dwie popularne serie komiksowe: “Wiedźmin” oraz “Cyberpunk 2077”. Autor scenariuszy filmów krótkometrażowych pokazywanych na festiwalach na całym świecie. Twórca nowej ekranizacji kultowego „Pana Samochodzika i Templariuszy”. Płyty rapowej jeszcze nie nagrał.

Wojtek Wawszczyk (ur. 1977 w Cieszynie) jest reżyserem, scenarzystą, animatorem i rysownikiem. Jest twórcą wielokrotnie nagradzanych filmów animowanych Headless, Mysz i Pingwin. Pracował również jako animator przy nominowanym do Oscara filmie Ja, Robot. Wawszczyk był współreżyserem pełnometrażowego filmu animowanego Jeż Jerzy. Od 2011 roku jest jednym z prowadzących studio animacji Human Ark w Warszawie. Obecnie pracuje jako scenarzysta i reżyser, jest w trakcie realizacji kolejnego pełnometrażowego filmu fabularnego – Diplodok. Mieszka w Warszawie. www.wojwaw.com

Więcej o Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Sztokholmie znajdziesz na oficjalnej stronie festiwalu (po szwedzku).

Projekt jest organizowany we współpracy z Serieteket oraz wydawnictwem Kultura Gniewu.

from to
Scheduled Literatura >Sztuki wizualne >Wydarzenia

Tłumacz i wydawca Patricia Cukrowska opowiada o

W sobotę 1 kwietnia 2023 r. o godz 12:00 - 12:25 tłumacz i wydawca Patricia Cukrowska weźmie udział w rozmowie „Rola tłumacza jako mediatora kulturowego”, wraz z tłumaczami Joachimem Forsgrenem oraz Cecilią Hansson.
01 04.2023 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Wykład Artura Szulca o Marcu 1968 🗓

Historyk i autor Artur Szulc opowiada o historycznym tle wydarzeń marcowych 1968 oraz ich konsekwencjach. Prezentacja przygotowana we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.
08 03.2023 Aktualności, Historia, Wydarzenia

Wystawa ”Mamo, ja nie chcę wojny!” 🗓

Instytut Polski w Sztokholmie prezentuje szwedzką wersję wystawy ”Mamo, ja nie chcę wojny!”, polsko-ukraińskiego projektu archiwalnego stworzonego przez Archiwum Akt Nowych, Uniwersytet warszawski, Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki oraz ukraiński portal Mom, I see war. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że oficjalnym partnerem wydarzenia jest Ambasada Ukrainy i Instytut Ukraiński w Sztokholmie.
14 03.2023 04 04.2023 Historia, Wydarzenia