23.04.2022 Galeria

Fotoreportaż: Noc Kultury w Sztokholmie 2022

Podczas tegorocznej Nocy Kultury w Sztokholmie, która odbyła się w sobotę 23 kwietnia, miało miejsce wiele niezwykłych wydarzeń, w tym trzy z polskim akcentem, które zostały zorganizowane we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.




I. Wystawa i spotkanie z Wojciechem Hoffmannem i Michałem Hudzikowskim w Studio44, organizowane w ramach festiwalu filmowego An Ordinary Day Film Festival, podczas którego polscy goście opowiedzieli publiczności m.in. jak powstał film „Świat, który odleciał na grzbiecie krowy” (2018, reż. Wojciech Hoffmann).













II. Wystawa „TransForms” Moniki Patuszyńskiej w galerii Blås&Knåda, w ramach której artystka zaprezentowała swoje unikatowe wazony ceramiczne. Podczas Nocy Kultury publiczność miała możliwość posłuchać jak Monika opowiada o swoich pracach oraz o swojej oryginalnej technice odlewniczej.





III. Wystawa o wybitnych kompozytorach z krajów Grupy Wyszehradzkiej: Węgier, Słowacji, Czech i Polski oraz wykłady na temat F. Liszta i jego muzyki w Ambasadzie Węgier w Sztokholmie, prowadzone przez A.G. Sundströma, pianistę oraz autora książki „Franz Liszt. Człowiek kontrastów” (2021).





Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami w ramach tego wspaniałego wieczoru! Do zobaczenia za rok 💜

Scheduled Galeria

Wydawnictwo Centrala przyciągnęło odwiedzających Festiwal Komiksu „Złymi

Podczas dwudniowego, pełnego wrażeń festiwalu komiksów w Kulturhuset Stadsteatern w Sztokholmie polski rysownik Janek Koza opowiedział o swojej książce Złe Sny, zaprezentował animowane filmy krótkometrażowe i podpisywał książki na stoisku wydawnictwa Centrala. Ogromnie dziękujemy Centrali, Serieteket, Czeskiemu Centrum i Ambasadzie Republiki Czeskiej za współpracę, a także wszystkim odwiedzającym, z którymi mogliśmy podzielić się osiągnięciami polskiej kultury.
25 05.2024 26 05.2024 Galeria

Goście z galerii Vi lever på polsk

W tegorocznej edycji Supermarket – Stockholm Independent Art Fair wzięło udział wielu utalentowanych artystów z całego świata. Wśród nich znalazła się galeria Vi lever på polsk (VLP) z Kopenhagi, założona przez dwójkę polskich artystów Magdę Buczek i Bartka Arobala Kociembę.
25 04.2024 28 04.2024 Galeria

Prace polskich i szwedzkich artystów na wystawie

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wystawy Polskie ślady, która została otwarta 23 marca w galerii sztuki Södertälje konsthall w Sztokholmie! Szczególnie dziękujemy kuratorkom, Mai-Lenie Molin i Camilli Larsson, za ich niezwykłe zaangażowanie i profesjonalizm oraz rzucenie światła na dynamiczną współpracę między Polską a Szwecją w dziedzinie kultury w drugiej połowie XX wieku. Na wystawie prezentowane są dzieła wielu znakomitych polskich i szwedzkich artystów, zarówno z przeszłości, jak i te stworzone specjalnie na tę okazję, zainspirowane ówczesną sztuką.
23 03.2024 25 05.2024 Galeria, Sztuka polska