23.04.2022 Galeria

Fotoreportaż: Noc Kultury w Sztokholmie 2022

Podczas tegorocznej Nocy Kultury w Sztokholmie, która odbyła się w sobotę 23 kwietnia, miało miejsce wiele niezwykłych wydarzeń, w tym trzy z polskim akcentem, które zostały zorganizowane we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.
I. Wystawa i spotkanie z Wojciechem Hoffmannem i Michałem Hudzikowskim w Studio44, organizowane w ramach festiwalu filmowego An Ordinary Day Film Festival, podczas którego polscy goście opowiedzieli publiczności m.in. jak powstał film „Świat, który odleciał na grzbiecie krowy” (2018, reż. Wojciech Hoffmann).

II. Wystawa „TransForms” Moniki Patuszyńskiej w galerii Blås&Knåda, w ramach której artystka zaprezentowała swoje unikatowe wazony ceramiczne. Podczas Nocy Kultury publiczność miała możliwość posłuchać jak Monika opowiada o swoich pracach oraz o swojej oryginalnej technice odlewniczej.

III. Wystawa o wybitnych kompozytorach z krajów Grupy Wyszehradzkiej: Węgier, Słowacji, Czech i Polski oraz wykłady na temat F. Liszta i jego muzyki w Ambasadzie Węgier w Sztokholmie, prowadzone przez A.G. Sundströma, pianistę oraz autora książki „Franz Liszt. Człowiek kontrastów” (2021).

Dziękujemy wszystkim, którzy byli z nami w ramach tego wspaniałego wieczoru! Do zobaczenia za rok 💜

Scheduled Galeria

Fotoreportaż: Druga edycja wydarzenia literackiego „Pokój światowej

W marcu 2023 roku odbyły się dwa wydarzenia literackie: „Pokój światowej poezji” w Sztokholmie oraz największy szwedzki festiwal literacki Littfest w Umeå. „Pokój światowej poezji” miał miejsce 16 marca w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie i, dzięki naszym gościom specjalnym oraz fantastycznej publiczności, okazał się być wielkim sukcesem! Dziękujemy wszystkim przybyłym, a także naszym wspaniałym partnerom, którzy przyczynili się do tego sukcesu. Szczególne podziękowania należą się wybitnym pisarkom: Salcii Hałas (Polska), Ioanie Nicolaie (Rumunia) i Indrė Valantinaitė (Litwa), moderatorowi Jonasowi Ellerströmowi, aktorce Nathalie Czarnecki oraz skrzypkowi Christianowi Svarfvarowi.
16 03.2023 Galeria

Fotoreportaż: Premiera tomiku z przekładem poezji Adama

13 lutego w Rönnells Antikvariat w Sztokholmie odbyła się premiera tomiku poezji "Det sanna lifet" (Norstedts, 2023) z poezją jednego z najważniejszych polskich poetów - Adama Zagajewskiego! Wiersze przetłumaczyła na język szwedzki Irena Grönberg, a przedmowę napisała tłumaczka i krytyk literacki Emi-Simone Zawall.
13 02.2023 Galeria

Pierwsze zebranie generalne EUNIC Stockholm w 2023

Pierwsze w tym roku zebranie generalne EUNIC Stockholm odbyło się 17 stycznia w Rumuńskim Instytucie Kultury w Sztokholmie. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele ponad 15 ambasad i instytutów kultury. Omówiono główne projekty EUNIC na rok 2023 oraz potencjalną współpracę ze szwedzkimi partnerami.
17 01.2023 Galeria