Podczas trzech dni festiwalu zaprezentowane były trzy pełnometrażowe i trzy krótkometrażowe filmy oraz dwa interesujące spotkania z aktorem Piotrem Głowackim oraz reżyserem Michałem Otłowskim. Obejrzeliśmy filmy o Teddym Pietrzykowskim, bokserze z KL Auschwitz, poznaliśmy tło nierozwiązanych spraw kryminalnych i jak wyglądała walka ze skorumpowanym systemem w Warszawie oraz wyruszyliśmy w nostalgiczną, nieco tragiczną podróż w kolorowe lata 90-te.
Festiwal zaczęliśmy 2 września filmem ”Mistrz” oraz rozmową między aktorem Piotrem Głowackim i Johannesem Mayerem. Po rozmowie zaprezentowany został film „Stancja”.
W drugi dzień festiwalu zaprezentowany został film oparty na prawdziwych wydarzeniach – „Lokatorka” Michała Otłowskiego, opowiadający o problemie „dzikiej reprywatyzacji” i ludzkich dramatach związanych z tym procesem. Po filmie odbyło się spotkanie reżysera z widzami.
3 września zaprezentowany był film zainspirowany przez osobiste doświadczenia reżysera – „Powrót do tamtych dni” Konrada Aksinowicza. Bardzo wzruszająca historia o relacjach rodzinnych, determinacji i alkoholiźmie.
Każdy dzień festiwalu zamykały filmy krótkometrażowe stworzone przez debiutujących reżyserów: „Stancja” Adriana Apanela, „Solar Voyage” Adama Żądło i „Alicja i żabka” Olgi Bołądź. Wszystkie filmy zostały wyprodukowane przez Studio Munka.
Jesteśmy bardzo zadowoleni z tegorocznej edycji festiwalu Kinoteka Sztokholm. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy nad odwiedzili i zaangażowali się w festiwal! Szczególne podziękowania kierujemy do przewodniczącego klubu filmowego w Kulturhuset, Johannesa Mayera, oraz partnerów wydarzenia: kino Klara, Kulturhusetstadsteatern, Studio Munka, Loco Films, Kino Świat oraz Pokromski Studio.
Do zobaczenia za rok!