2.09.2022 - 4.09.2022 Galeria

Fotoreportaż: Kinoteka Sztokholm 2022

W dniach 2 – 4 września wspólnie oglądaliśmy polskie filmy na 13. Edycji festiwalu filmowego Kinoteka Stockholm w kinie Klara. Bardzo dziękujemy wszystkim przybyłym. Mamy nadzieję, że podobała wam się każda sekunda festiwalu!

Podczas trzech dni festiwalu zaprezentowane były trzy pełnometrażowe i trzy krótkometrażowe filmy oraz dwa interesujące spotkania z aktorem Piotrem Głowackim oraz reżyserem Michałem Otłowskim. Obejrzeliśmy filmy o Teddym Pietrzykowskim, bokserze z KL Auschwitz, poznaliśmy tło nierozwiązanych spraw kryminalnych i jak wyglądała walka ze skorumpowanym systemem w Warszawie oraz wyruszyliśmy w nostalgiczną, nieco tragiczną podróż w kolorowe lata 90-te.

Festiwal zaczęliśmy 2 września filmem ”Mistrz” oraz rozmową między aktorem Piotrem Głowackim i Johannesem Mayerem. Po rozmowie zaprezentowany został film „Stancja”.

W drugi dzień festiwalu zaprezentowany został film oparty na prawdziwych wydarzeniach – „Lokatorka” Michała Otłowskiego, opowiadający o problemie „dzikiej reprywatyzacji” i ludzkich dramatach związanych z tym procesem. Po filmie odbyło się spotkanie reżysera z widzami.

3 września zaprezentowany był film zainspirowany przez osobiste doświadczenia reżysera – „Powrót do tamtych dni” Konrada Aksinowicza. Bardzo wzruszająca historia o relacjach rodzinnych, determinacji i alkoholiźmie.

Każdy dzień festiwalu zamykały filmy krótkometrażowe stworzone przez debiutujących reżyserów: „Stancja” Adriana Apanela, „Solar Voyage” Adama Żądło i „Alicja i żabka” Olgi Bołądź. Wszystkie filmy zostały wyprodukowane przez Studio Munka.

Jesteśmy bardzo zadowoleni z tegorocznej edycji festiwalu Kinoteka Sztokholm. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy nad odwiedzili i zaangażowali się w festiwal! Szczególne podziękowania kierujemy do przewodniczącego klubu filmowego w Kulturhuset, Johannesa Mayera, oraz partnerów wydarzenia: kino Klara, Kulturhusetstadsteatern, Studio Munka, Loco Films, Kino Świat oraz Pokromski Studio.

Do zobaczenia za rok!

from to
Scheduled Galeria

Wydawnictwo Centrala przyciągnęło odwiedzających Festiwal Komiksu „Złymi

Podczas dwudniowego, pełnego wrażeń festiwalu komiksów w Kulturhuset Stadsteatern w Sztokholmie polski rysownik Janek Koza opowiedział o swojej książce Złe Sny, zaprezentował animowane filmy krótkometrażowe i podpisywał książki na stoisku wydawnictwa Centrala. Ogromnie dziękujemy Centrali, Serieteket, Czeskiemu Centrum i Ambasadzie Republiki Czeskiej za współpracę, a także wszystkim odwiedzającym, z którymi mogliśmy podzielić się osiągnięciami polskiej kultury.
25 05.2024 26 05.2024 Galeria

Goście z galerii Vi lever på polsk

W tegorocznej edycji Supermarket – Stockholm Independent Art Fair wzięło udział wielu utalentowanych artystów z całego świata. Wśród nich znalazła się galeria Vi lever på polsk (VLP) z Kopenhagi, założona przez dwójkę polskich artystów Magdę Buczek i Bartka Arobala Kociembę.
25 04.2024 28 04.2024 Galeria

Prace polskich i szwedzkich artystów na wystawie

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wystawy Polskie ślady, która została otwarta 23 marca w galerii sztuki Södertälje konsthall w Sztokholmie! Szczególnie dziękujemy kuratorkom, Mai-Lenie Molin i Camilli Larsson, za ich niezwykłe zaangażowanie i profesjonalizm oraz rzucenie światła na dynamiczną współpracę między Polską a Szwecją w dziedzinie kultury w drugiej połowie XX wieku. Na wystawie prezentowane są dzieła wielu znakomitych polskich i szwedzkich artystów, zarówno z przeszłości, jak i te stworzone specjalnie na tę okazję, zainspirowane ówczesną sztuką.
23 03.2024 25 05.2024 Galeria, Sztuka polska