21.10.2022 Historia, Wydarzenia

Czesław Słania we wspomnieniach przyjaciół: Zygmunt Kuszelewski i Teresa Pawlak o słynnym rytowniku

W zeszłym roku szeregiem wydarzeń upamiętniliśmy setną rocznicę urodzin Czesława Słani, uważanego za najwybitniejszego na świecie współczesnego rytownika i projektanta znaczków pocztowych i banknotów, a do tego rekordzistę w swoim fachu. Pragniemy dalej przybliżać sylwetkę tej wyjątkowej postaci, tym razem prezentując wywiad z dwójką przyjaciół "Cześka" i miłośników jego twórczości, którzy dzielą się osobistymi przemyśleniami, opowieściami i anegdotami na temat Słani. Wywiad zostanie opublikowany na kanale Youtube Instytutu Polskiego dzień przed urodzinami Czesława Słani, 21 października.




Słania urodził się 22 października 1921 w Czeladzi, ukończył Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, a po studiach podjął pracę w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie i tam tworzył swoje pierwsze znaczki. W 1956 roku wyemigrował do Szwecji, a w 1959 roku został zatrudniony przez Pocztą Szwedzką. W 1972 roku został uhonorowany przez króla Szwecji tytułem Nadwornego Grawera.













Film i montaż: P. Kania NordFOTO

Wywiad, scenariusz i tłumaczenie na szwedzki: M. Piotrowski (Instytut Polski)

Podziękowania dla Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Sztokholmie






Scheduled Historia Wydarzenia

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej

Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23 11.2024 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia