6.04.2019 - 7.04.2019 Literatura, Wydarzenia

Polscy rysownicy po raz kolejny na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Sztokholmie

Czas na imprezę komiksową roku! Dwudziesta pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Sztokholmie odbędzie się w dniach 6-7 kwietnia. Mimo remontu ośrodka kultury - Kulturhuset, dotychczasowej siedziby festiwalu, również i w tym roku fani komiksu się nie zawiodą i będą mieli okazję podziwiać sztukę komiksu z różnych zakątków świata.

Tegoroczny festiwal, przeniesiony do budynku Konstfack (University of Arts, Crafts and Design) odbędzie się pod hasłem przewodnim “Spotkania”. Pojawią się tradycyjnie goście ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Niemiec oraz Majorki. Nie zabraknie również polskich artystów, z czego się ogromnie cieszymy!

Dzięki współpracy z Polish Comic Art, na Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Sztokholmie zawitają tacy utalentowani polscy autorzy komiksów jak: Hubert Czajkowski, Krzysztof Wyrzykowski i Wojciech Cichoń. Pokazany zostanie również dorobek wspaniałego scenarzysty Sławomira Zajączkowskiego. Ponadto, odwiedzający będą mogli zobaczyć kilkadziesiąt oryginalnym plansz komiksowych, stworzonych przez najważniejsze postaci polskiego komiksu, m.in. Grzegorza Rosińskiego, Bogusława Polcha czy Jacka Skrzydlewskiego.


Krzysztof Wyrzykowski i Sławomir Zajączkowski

Twórczy duet autorów znanych w Polsce z komiksów takich jak: „Wilcze Tropy”, „W imieniu Polski Walczącej” czy „Łupaszka”. Niedawno ukazał się kolejny tom tego pracowitego, kreatywnego tandemu: „Pochód zimowy 1918-1920”. Gratka dla entuzjastów komiksu i historii!

Hubert Czajkowski

Autor świetnej serii komiksowej „Lux in Tenebris”. Narysował też mocny album „Noc Świętego Bartłomieja”, na nowo ukazujący dramatyczne wydarzenia z XVI-wiecznej Francji. Czajkowski jest także wziętym ilustratorem. Jego rysunki znajdują się m. in. na okładkach popularnych powieści Jacka Komudy.

Wojciech Cichoń

Jak u wymienionych wyżej kolegów, również w przypadku Wojciecha, w centrum jego twórczych zainteresowań leży historia. Stworzył komiksy takie jak: „Brama Czasu 1939”, „Skarb Krzywoustego”, „Kmieć Grzegorz”, „Szkarłatne Berety w akcji”, a także albumy opisujące dzieje Mińska Mazowieckiego – „Marzenie Królowej Bony” i „Mińsk Mazowiecki 1920”. 

Więcej informacji o festiwalu tutaj.

Wydarzenie współfinansowane jest przez Instytut Polski w Sztokholmie, który już od kilku lat aktywnie wspiera i promuje polski komiks w Szwecji.

from to
Scheduled Literatura Wydarzenia

Wystawa The Magic Power of the Needle

16 kwietnia otwiera się wystawa The Magic Power of the Needle w Kulturhuset Stadsteatern w Sztokholmie. Jej kuratorkami są Joanna Warsza, kuratorka miejska Hamburga, oraz artystka i kuratorka Bella Rune, która pracuje z rzeźbą i tekstyliami. Wśród dwunastu artystów z całego świata prezentowanych na wystawie znajduje się polsko-romska artystka Małgorzata Mirga-Tas.
16 04.2025 03 08.2025 Aktualności, Artykuły, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

„To nie mój film” Marii Zbąskiej na

Ny Europeisk Film powraca! Celem tego cyklu filmowego jest zaprezentowanie nowego kina europejskiego, w którym występują wschodzące gwiazdy kina z całego kontynentu. 9 kwietnia o godz. 19:00 w kinie Klarabiografen w Sztokholmie odbędzie się projekcja debiutanckiego filmu Marii Zbąskiej „To nie jest mój film”.
09 04.2025 Kino, Wydarzenia

Lunch z literaturą przy instalacji De Aderton

Zapraszamy na lunchowe czytanie fragmetów tekstów napisanych przez laureatki Nagrody Nobla w dziedzinie literatury: Olgi Tokarczuk, Wisławy Szymborskiej oraz Han Kang.
27 03.2025 Artykuły, Design, Litteratur, Sztuki wizualne, Wydarzenia