6.04.2019 - 7.04.2019 Literatura, Wydarzenia

Polscy rysownicy po raz kolejny na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Sztokholmie

Czas na imprezę komiksową roku! Dwudziesta pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Sztokholmie odbędzie się w dniach 6-7 kwietnia. Mimo remontu ośrodka kultury - Kulturhuset, dotychczasowej siedziby festiwalu, również i w tym roku fani komiksu się nie zawiodą i będą mieli okazję podziwiać sztukę komiksu z różnych zakątków świata.

Tegoroczny festiwal, przeniesiony do budynku Konstfack (University of Arts, Crafts and Design) odbędzie się pod hasłem przewodnim “Spotkania”. Pojawią się tradycyjnie goście ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Niemiec oraz Majorki. Nie zabraknie również polskich artystów, z czego się ogromnie cieszymy!

Dzięki współpracy z Polish Comic Art, na Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Sztokholmie zawitają tacy utalentowani polscy autorzy komiksów jak: Hubert Czajkowski, Krzysztof Wyrzykowski i Wojciech Cichoń. Pokazany zostanie również dorobek wspaniałego scenarzysty Sławomira Zajączkowskiego. Ponadto, odwiedzający będą mogli zobaczyć kilkadziesiąt oryginalnym plansz komiksowych, stworzonych przez najważniejsze postaci polskiego komiksu, m.in. Grzegorza Rosińskiego, Bogusława Polcha czy Jacka Skrzydlewskiego.


Krzysztof Wyrzykowski i Sławomir Zajączkowski

Twórczy duet autorów znanych w Polsce z komiksów takich jak: „Wilcze Tropy”, „W imieniu Polski Walczącej” czy „Łupaszka”. Niedawno ukazał się kolejny tom tego pracowitego, kreatywnego tandemu: „Pochód zimowy 1918-1920”. Gratka dla entuzjastów komiksu i historii!

Hubert Czajkowski

Autor świetnej serii komiksowej „Lux in Tenebris”. Narysował też mocny album „Noc Świętego Bartłomieja”, na nowo ukazujący dramatyczne wydarzenia z XVI-wiecznej Francji. Czajkowski jest także wziętym ilustratorem. Jego rysunki znajdują się m. in. na okładkach popularnych powieści Jacka Komudy.

Wojciech Cichoń

Jak u wymienionych wyżej kolegów, również w przypadku Wojciecha, w centrum jego twórczych zainteresowań leży historia. Stworzył komiksy takie jak: „Brama Czasu 1939”, „Skarb Krzywoustego”, „Kmieć Grzegorz”, „Szkarłatne Berety w akcji”, a także albumy opisujące dzieje Mińska Mazowieckiego – „Marzenie Królowej Bony” i „Mińsk Mazowiecki 1920”. 

Więcej informacji o festiwalu tutaj.

Wydarzenie współfinansowane jest przez Instytut Polski w Sztokholmie, który już od kilku lat aktywnie wspiera i promuje polski komiks w Szwecji.

from to
Scheduled Literatura Wydarzenia

Pokaz filmu “Filip” na festiwalu filmowym European

W ramach trzeciej edycji festiwalu filmowego European Film Festival 2023 zostanie pokazany polski film "Filip" (Michał Kwieciński, 2022). Pokaz odbędzie się w sobotę 25 listopada o godz. 15:00 w kinie Zita Folkets Bio w centrum Sztokholmu. Zapraszamy!
23 11.2023 26 11.2023 Aktualności, Kino, Wydarzenia

CURIE – BERÄTTELSEN OM EN MOR (CURIE

W tym roku mija 120 lat od przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla - otrzymała ją w dziedzinie fizyki wraz z mężem, Pierre’em Curie, w 1903 roku. Była pierwszą kobietą, która otrzymała tę prestiżową nagrodę. Piosenkarka i kompozytorka Camilla Ringquist wraz z wiolonczelistą Svante Henrysonem – i we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie – pragnie uczcić ten jubileusz podczas Tygodnia Noblowskiego w Sztokholmie prezentując ”Curie - berättelsen om en mor” („Curie – opowieść o matce”). Słowno-muzyczny spektakl odbędzie się w Hallwylska museet (Muzeum rodziny Hallwyl) w Sztokholmie, 5 grudnia o godz. 19.00.
05 12.2023 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia

Polska sztuka współczesna na wystawie „Crossover” w

Na wystawie zbiorowej „Crossover” prezentowane są prace pięciu artystów: Garage Artists (Andrea Diaz i Stella Kruusamägi), Jacka Smolickiego, Konrada Juścińskiego, tm (Tove Möller). Kuratorem wystawy jest prowadzony przez artystów kolektyw Flat Octopus. Wernisaż wystawy odbędzie się 10 listopada w Studio 44 w Sztokholmie. Zapraszamy!
10 11.2023 26 11.2023 Sztuki wizualne, Wydarzenia