16.09.2019 Muzyka, Wydarzenia Guldfoajén, Kungliga Operan, Gustav Adolfs torg 2, Stockholm

Recital Łukasza Golińskiego w Królewskiej Operze w Sztokholmie z okazji Roku Moniuszki 🗺

Polski baryton basowy Łukasz Goliński, który tej wiosny zaimponował tytułową rolą w operze polskiego kompozytora Karola Szymanowskiego „Król Roger”, wraca z koncertem do Opery Królewskiej w Sztokholmie. Tym razem wystąpi wraz z pianistą Oleksandrem Yankevychem.

Podczas koncertu w Guldfoajén zostanie zaprezentowany program składający się z utworów Stanisława Moniuszki, Karola Szymanowskiego, Stanisława Niewiadomskiego i Tadeusza Bairda. Koncertem tym obchodzić będziemy 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, centralnej postaci Opery Narodowej.

ŁUKASZ GOLIŃSKI (bas-baryton) ukończył studia na Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie śpiewu solowego (2006). Laureat wielu nagród, m. in. zdobywca nagrody dla najlepszego polskiego śpiewaka (2013). W 2006 roku debiutował na deskach Opery Bałtyckiej partią Zbigniewa w Strasznym dworze Moniuszki, co zaowocowało stałą współpracą. W tym samym roku został solistą Opery Nova w Bydgoszczy oraz wystąpił w premierowym wykonaniu opery Manru Paderewskiego (2012). Podczas Bydgoskiego Festiwalu Operowego śpiewał w premierach: Napoju miłosnego Donizettiego (Belcore), Giocondzie Ponchielliego (Alvise), Cyganerii Pucciniego (Marcello). Uczestniczył w tournée po Holandii i Belgii z Madame Butterfly Pucciniego (2007) i Traviatą Verdiego (2009). W swoim repertuarze ma takie partie jak: Janusz w Halce Moniuszki, Sparafucile w Rigoletcie Verdiego, Markiz d’Obigny i Baron Douphol w Traviacie Verdiego, Belcore i Dulcamara w Napoju miłosnym Donizettiego, Książe Homonay w Baronie cygańskim J. Straussa, Marcello i Coline w Cyganerii Pucinniego, Tonio w Pajacach Leoncavalla, Lord Cecil w Marii Stuart Donizettiego.

OLEKSANDR YANKEVYCH (pianista)
– Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 11 lat we Lwowskiej Szkole Talentów. Studia pianistyczne odbył w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest laureatem wielu festiwali i konkursów. Artysta prowadzi aktywną działalność koncertową. Wielokrotnie gościł na festiwalach muzycznych z recitalami i koncertami z orkiestrą. Koncertował także w Filharmonii Lubelskiej, Lwowskiej, Pomorskiej, Świętokrzyskiej. W 2013 roku ukończył Podyplomowe Studium Pieśni na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie pracował pod kierunkiem wybitnych, polskich i zagranicznych pedagogów. Pracę w Kungliga Operan  zaczął jako korepetytor w sierpniu 2018. Został też asystentem dyrygenta Andrea Molino przy produkcji Króla Rogera.  Dzięki temu doświadczeniu  w lipcu 2019 zrealizował swój debiut w roli dyrygenta w Sankt Petersburgu prowadząc galę operową z solistami Mariańskiego Teatru. W listopadzie na zaproszenie Marca Minkowskiego poprowadzi galę operową w Bordeaux z udziałem  Narodowej Orkiestry Opery w Bordeaux oraz tenora Benjamina  Bernheima i sopranu Valentiny Nafornitej.

Bilety: http://bit.ly/2ZrCJK7

Więcej informacji o Stanisławie Moniuszko tutaj.

Koncert organizowany jest przy współpracy Królewskiej Opery w Sztokholmie, Teatru Wielkiego w Warszawie i  Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

Wydarzenie finansowane jest ze środków polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i organizowane jest w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.

Zdjęcie 1: Łukasz Goliński, fot. Ewa Krasucka
Zdjęcie 2: Oleksandr Yankevych, fot.Valeria Boltneva

Scheduled Muzyka Wydarzenia
Guldfoajén, Kungliga Operan, Gustav Adolfs torg 2, Stockholm Map

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej

Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23 11.2024 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia