16.09.2019 Muzyka, Wydarzenia Guldfoajén, Kungliga Operan, Gustav Adolfs torg 2, Stockholm

Recital Łukasza Golińskiego w Królewskiej Operze w Sztokholmie z okazji Roku Moniuszki 🗺

Polski baryton basowy Łukasz Goliński, który tej wiosny zaimponował tytułową rolą w operze polskiego kompozytora Karola Szymanowskiego „Król Roger”, wraca z koncertem do Opery Królewskiej w Sztokholmie. Tym razem wystąpi wraz z pianistą Oleksandrem Yankevychem.

Podczas koncertu w Guldfoajén zostanie zaprezentowany program składający się z utworów Stanisława Moniuszki, Karola Szymanowskiego, Stanisława Niewiadomskiego i Tadeusza Bairda. Koncertem tym obchodzić będziemy 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, centralnej postaci Opery Narodowej.

ŁUKASZ GOLIŃSKI (bas-baryton) ukończył studia na Akademii Muzycznej w Gdańsku w klasie śpiewu solowego (2006). Laureat wielu nagród, m. in. zdobywca nagrody dla najlepszego polskiego śpiewaka (2013). W 2006 roku debiutował na deskach Opery Bałtyckiej partią Zbigniewa w Strasznym dworze Moniuszki, co zaowocowało stałą współpracą. W tym samym roku został solistą Opery Nova w Bydgoszczy oraz wystąpił w premierowym wykonaniu opery Manru Paderewskiego (2012). Podczas Bydgoskiego Festiwalu Operowego śpiewał w premierach: Napoju miłosnego Donizettiego (Belcore), Giocondzie Ponchielliego (Alvise), Cyganerii Pucciniego (Marcello). Uczestniczył w tournée po Holandii i Belgii z Madame Butterfly Pucciniego (2007) i Traviatą Verdiego (2009). W swoim repertuarze ma takie partie jak: Janusz w Halce Moniuszki, Sparafucile w Rigoletcie Verdiego, Markiz d’Obigny i Baron Douphol w Traviacie Verdiego, Belcore i Dulcamara w Napoju miłosnym Donizettiego, Książe Homonay w Baronie cygańskim J. Straussa, Marcello i Coline w Cyganerii Pucinniego, Tonio w Pajacach Leoncavalla, Lord Cecil w Marii Stuart Donizettiego.

OLEKSANDR YANKEVYCH (pianista)
– Naukę gry na fortepianie rozpoczął w wieku 11 lat we Lwowskiej Szkole Talentów. Studia pianistyczne odbył w Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. Jest laureatem wielu festiwali i konkursów. Artysta prowadzi aktywną działalność koncertową. Wielokrotnie gościł na festiwalach muzycznych z recitalami i koncertami z orkiestrą. Koncertował także w Filharmonii Lubelskiej, Lwowskiej, Pomorskiej, Świętokrzyskiej. W 2013 roku ukończył Podyplomowe Studium Pieśni na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, gdzie pracował pod kierunkiem wybitnych, polskich i zagranicznych pedagogów. Pracę w Kungliga Operan  zaczął jako korepetytor w sierpniu 2018. Został też asystentem dyrygenta Andrea Molino przy produkcji Króla Rogera.  Dzięki temu doświadczeniu  w lipcu 2019 zrealizował swój debiut w roli dyrygenta w Sankt Petersburgu prowadząc galę operową z solistami Mariańskiego Teatru. W listopadzie na zaproszenie Marca Minkowskiego poprowadzi galę operową w Bordeaux z udziałem  Narodowej Orkiestry Opery w Bordeaux oraz tenora Benjamina  Bernheima i sopranu Valentiny Nafornitej.

Bilety: http://bit.ly/2ZrCJK7

Więcej informacji o Stanisławie Moniuszko tutaj.

Koncert organizowany jest przy współpracy Królewskiej Opery w Sztokholmie, Teatru Wielkiego w Warszawie i  Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

Wydarzenie finansowane jest ze środków polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i organizowane jest w ramach obchodów 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki.

Zdjęcie 1: Łukasz Goliński, fot. Ewa Krasucka
Zdjęcie 2: Oleksandr Yankevych, fot.Valeria Boltneva

Scheduled Muzyka Wydarzenia
Guldfoajén, Kungliga Operan, Gustav Adolfs torg 2, Stockholm Map

Prezentacja mebli Anny Andrzejewicz na Targach Meblowych

Na początku lutego polska projektantka Anna Andrzejewicz z Atelier Andr wzięła udział w prestiżowej sekcji Greenhouse na targach Stockholm Furniture Fair!
06 02.2024 10 02.2024 Design, Galeria, Wydarzenia

Polskie ślady. Wystawa zbiorowa w galerii sztuki

Serdecznie zapraszamy na wernisaż wystawy Polska spår (Polskie ślady) 23 marca w galerii sztuki Södertälje konsthall! W czasie otwarcia zagra zespół Ukrainian-Polish Orchestra a polscy artyści Józef Gałązka i Natan Kryszk zaprezentują performance zainspirowany twórczością Władysława Hasiora. Ponadto, wszyscy obecni będą mieli okazję wziąć udział w procesji do instalacji Władysława Hasiora Solspann (Słoneczny rydwan). Wystawa jest przypomnieniem żywej wymiany kulturalnej między Szwecją a Polską w drugiej połowie XX wieku i jest częścią serii wydarzeń prezentujących historię wystawienniczą galerii.
23 03.2024 25 05.2024 Aktualności, Design, Historia, Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Pokaz i spotkanie z reżyserem Magdaleny podczas

Dziękujemy wszystkim, którzy wczoraj wieczorem uczestniczyli w pokazie Magdaleny podczas V4 Film Days w Zita Folkets Bio! Szczególne podziękowania należą się reżyserowi Filipowi Gieldonowi, który zaprezentował film oraz rozmawiał z publicznością po projekcji, opowiadając o swoim procesie twórczym.
22 02.2024 Galeria, Kino, Wydarzenia