24.09.2019 Język, Wydarzenia Europahuset, Regeringsgatan 65, Stockholm

Europejski Dzień Języków w Sztokholmie 🗺

Europejski Dzień Języków obchodzony po raz pierwszy w związku z Europejskim Rokiem Języków w 2001 roku, został utworzony z inicjatywy UE i Rady Europy. Świętowanie ma miejsce co roku 26 września, a jego celem jest zwrócenie uwagi na korzyści i przyjemność płynące z nauki języków obcych.

W ramach Dnia Języków w Sztokholmie współpracuje wiele instytutów i organizacji europejskich, wspólnie organizujących kafejkę oraz konkurs poświęcony językom obcym.

KAFEJKA JĘZYKOWA

W Sztokholmie, jak co roku, Europejski Dzień Języków obchodzony będzie w formie zorganizowanej dla szkół podstawowych i średnich kafejki językowej, mającej miejsce w Europahuset. W tym roku, kafejka odbędzie się we wtorek, 24 września, w godzinach 9-15.
Jest to świetna okazja do poznania nowych języków! W ramach kafejki będzie możliwość  odwiedzenia stoisk takich języków jak m.in. hiszpański, estoński, czeski, francuski, niemiecki czy język migowy.
Wymagana jest wcześniejsza rejestracja.

KONKURS 2019: STWÓRZ WŁASNY MEM O TEMATYCE JĘZYKÓW EUROPEJSKICH!

Konkurs skierowany jest do uczniów szwedzkich szkół podstawowych i szkół średnich. Polega na stworzeniu tzw. mema w jednym z następujących języków: bułgarski, duński, esperanto, estoński, fiński, francuski, farerski, gruziński, grecki, irlandzki, islandzki, włoski, jidysz, chorwacki, łotewski, litewski, maltański, meänkieli, holenderski, norweski, polski, portugalski , rumuński, rumuński, lapoński, słowacki, słoweński, hiszpański, szwedzki język migowy, czeski, niemiecki i węgierski.
Pierwsza nagroda to wycieczka językowa!

ŚWIĘTUJ DZIEŃ JĘZYKÓW W SWOJEJ SZKOLE!

Europejski Dzień Języków nie ogranicza się do wydarzeń organizowanych w Europahuset! I Ty możesz świętować ten dzień w swojej szkole!
Stwórz  własną kafejkę językową, lekcje gotowania tradycyjnych dla danego kraju potraw, zorganizuj wykład, pokaz filmowy czy konkurs poświęcony językom obcym. Granicą jest tu jedynie Twoja wyobraźnia!


Więcej o Europejskim Dniu Języków tutaj.

Organizacje współpracujące w ramach Europejskiego Dnia Języków:

Scheduled Język Wydarzenia
Europahuset, Regeringsgatan 65, Stockholm Map

Koncert Bożonarodzeniowy UE 2023 w kościele Adolfa

Zanurz się w świąteczną atmosferę podczas koncertu bożonarodzeniowego UE, który odbędzie się ponownie w kościele Adolfa Fredrika w poniedziałek, 11 grudnia o godz 18.00. Wraz z 21 ambasadami Reprezentacja Komisji Europejskiej w Szwecji zaprasza na wieczór z kolędami ze wszystkich zakątków Europy, w tym roku ponownie będzie z nami Ukraina.
11 12.2023 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia

Pokaz filmu “Filip” na festiwalu filmowym European

W ramach trzeciej edycji festiwalu filmowego European Film Festival 2023 zostanie pokazany polski film "Filip" (Michał Kwieciński, 2022). Pokaz odbędzie się w sobotę 25 listopada o godz. 15:00 w kinie Zita Folkets Bio w centrum Sztokholmu. Zapraszamy!
23 11.2023 26 11.2023 Aktualności, Kino, Wydarzenia

CURIE – BERÄTTELSEN OM EN MOR (CURIE

W tym roku mija 120 lat od przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla - otrzymała ją w dziedzinie fizyki wraz z mężem, Pierre’em Curie, w 1903 roku. Była pierwszą kobietą, która otrzymała tę prestiżową nagrodę. Piosenkarka i kompozytorka Camilla Ringquist wraz z wiolonczelistą Svante Henrysonem – i we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie – pragnie uczcić ten jubileusz podczas Tygodnia Noblowskiego w Sztokholmie prezentując ”Curie - berättelsen om en mor” („Curie – opowieść o matce”). Słowno-muzyczny spektakl odbędzie się w Hallwylska museet (Muzeum rodziny Hallwyl) w Sztokholmie, 5 grudnia o godz. 19.00.
05 12.2023 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia