14.11.2019 Kino, Wydarzenia Fredens Hus, Uppsala slott, ingång H

Pokaz filmu Siłaczki Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego 🗺

Zapraszamy na pokaz filmu Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego SIŁACZKI, który można zobaczyć 14 listopada w Fredens Hus w zamku w Uppsali.

Ludźmi jesteśmy i ludzkich praw żądamy! – przekonywała Kazimiera Bujwidowa, orędowniczka zniesienia zakazu wstępu kobiet na uniwersytety. Odważmy się być wolnymi! – zachęcała Maria Dulębianka, pierwsza kandydatka na posła do sejmu, w czasie kiedy kobiety nie miały jeszcze praw wyborczych. Chcemy całego życia! – krzyczała Zofia Nałkowska, żądając równości nie tylko pod względem politycznym, ale także obyczajowym. Bez różnicy płci! – postulowała Paulina Kuczalska, nazywana – nie bez powodu – papieżycą feminizmu. Walczyły o prawa w kraju, którego nie było wówczas na mapie. Mówiono im, że to nie pora na walkę o prawa kobiet. Ale one nie chciały niepodległej Polski bez wolnych Polek. Bojownice, patriotki, aktywistki, żołnierki, sufrażystki – to o nich opowiada fabularyzowany dokument Siłaczki. O ich wieloletnim boju o sprawę kobiecą, bo – jak krzyczała Zofia Daszyńska – Golińska w 1911 roku podczas marszu krakowskich emancypantek: Praw się nie dostaje! Prawa się zdobywa w walce! Ich wysiłki doprowadziły do podpisania przez Józefa Piłsudskiego w listopadzie 1918 r. dekretu o powszechnych wyborach „niezależnie od płci”.

Pokaz filmowy zorganizowany jest we współpracy ze Stowarzyszeniem Akademickim Kobiet w Uppsali i Szwedzko-Polskim Stowarzyszeniem w Uppsali.

Reżyseria: Marta Dzido, Piotr Śliwowski
Scenariusz: Marta Dzido, Piotr Śliwowski
Obsada: Maria Seweryn, Marta Ojrzyńska, Klara Bielawka
Czas: 75 min
Rok produkcji: 2018, Polska

Film wyświetlany będzie w języku polskim z angielskimi napisami.

Scheduled Kino Wydarzenia
Fredens Hus, Uppsala slott, ingång H Map

Akademia Pana Kleksa prezentowana w ramach Nocy

Uczestnicy tegorocznej edycji Nocy Kultury w Sztokholmie będą mogli odkryć polską klasykę dla dzieci w postaci książki Jana Brzechwy „Akademia Pana Kleksa”, opublikowanej w wersji szwedzkiej przez wydawnictwo Atrium Förlag. W tym roku mija 75 lat od pierwszego wydania książki w Polsce. Dołącz do nas już 24 kwietnia i dowiedz się więcej na temat szwedzkiego wydania tej fascynującej opowieści!
16 04.2021 Literatura, Wydarzenia

Spektakl online: “Irena – żaden anioł” z

24 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Polaków Ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Z tej okazji Instytut Polski w Sztokholmie wraz z Teatrem Unga Roma udostępnia nagranie spektaklu "Irena - ingen ängel" ("Irena - żaden anioł") z opcją włączenia polskich i angielskich napisów.
24 03.2021 Historia, Teatr, Wydarzenia

Wystawa plakatu – 30 lat Grupy Wyszehradzkiej

Już od 30 lat Grupa Wyszehradzka (V4) umożliwia ścisłą współpracę czterech państw Europy Środkowej: Czech, Słowacji, Węgier i Polski, które łączy nie tylko sąsiedztwo i podobne uwarunkowania geopolityczne, ale przede wszystkim wspólna historia, tradycja, kultura oraz wartości.
15 02.2021 18 02.2021 Sztuki wizualne, Wydarzenia