28.11.2019 Wydarzenia Stockholms universitet, Frescati E497, Universitetsvägen 10 E, Stockholm

Seminarium i spotkanie z poetą Tomaszem Różyckim 🗺

Instytut Polski w Sztokholmie we współpracy z Wydziałem Slawistyki Uniwersytetu Sztokholmskiego, ma przyjemność zaprosić na seminarium i spotkanie z poetą Tomaszem Różyckim. W ramach wydarzenia będzie miał miejsce m.in. odczyt wierszy poety oraz dyskusja związana z przekładami oraz twórczością pisarza.

W seminarium wezmą również udział literaturoznawczynie: prof. dr hab. Anna Czabanowska-Wróbel z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie oraz prof. dr hab. Magdalena Rabizo-Birek z Uniwersytetu w Rzeszowie. Zostanie także zaprezentowany ich zbiór szkiców analizujących twórczość Tomasza Różyckiego, pt. Obroty liter (2019).

Moderować dyskusję będzie prof. Maria Zadencka z Wydziału Slawistyki Uniwersytetu Sztokholmskiego.

Języki seminarium: angielski, polski oraz szwedzki.

W poezji Różyckiego natrafia czytelnik na radość łączenia słów i obrazów posiadającą siłę, która przeobraża rzeczywistość i wprowadza w ruch najdrobniejsze szczegóły. Poezja ta łączy przeszłość z czasem dzisiejszym, utracone miejsca i zapamiętane sytuacje z nowymi odkryciami, ciężkie sny, wypełnione samotnością i strachem z przeżyciem bliskości i wspólnie przeżywanych spraw.

Tomasz Różycki należy do grupy najbardziej znanych polskich poetów. Zadebiutował zbiorem wierszy Vaterland (1997). Do jego najbardziej znanych zbiorków poezji należą: Anima (1999), Świat i Antyświat (2003), Kolonie (2006), Litery (2016), a także poemat Dwanaście stacji (2004). Wydał dwie powieści Tomi. Notatki z miejsca postoju (2013) och Bestiarium (2012). Jego dzieła zostały przetłumaczone na język angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański oraz chiński. Różycki jest laureatem, m.in.: Nagrody Kościelskich (2004) oraz Griffin Poetry Prize (2014). Był nominowany do Nagrody Literackiej Nike, Nagrody Literackiej Gdynia oraz do Nagrody Poetyckiej im. Wisławy Szymborskiej.
Tomasz Różycki przetłumaczył dzieła takich autorów jak m.in. Stéphane Mallarmé, Arthur Rimbaud, Jacques Burko (Ceridoutes), Victor Segalen, Xavier Farre czy poetów renesansowych: Joachima du Bellay och Pierre’a Ronsard.

Anna Czabanowska-Wróbel – polska historyk literatury, profesor nauk humanistycznych, nauczyciel akademicki na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zajmuje się badaniami literatury Młodej Polski, zwłaszcza poezji młodopolskiej, przemianami poezji współczesnej, literaturą dla dzieci i młodzieży, poezją Leopolda Staffa i Bolesława Leśmiana, twórczością Brunona Schulza, poezją Adama Zagajewskiego. Autorka pięciu książek autorskich, licznych publikacji naukowych w książkach zbiorowych i czasopismach takich jak Teksty Drugie, Pamiętnik Literacki, Ruch Literacki i inne, recenzji naukowych i szkiców literackich. Redaktor naukowy serii Żywioły wyobraźni (Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego) oraz współautorka zbioru szkiców analizujących twórczość Tomasza Różyckiego Obroty liter (2019).

Magdalena Rabizo-Birek – profesor nadzwyczajna Uniwersytetu Rzeszowskiego. Pracuje w Zakładzie Literatury Polskiej XX wieku Instytutu Filologii Polskiej. Autorka i redaktorka ponad 40 publikacji, w tym monografii naukowych, rozpraw, artykułów i recenzji. Do jej zainteresowań naukowych należą: literatura polska po roku 1939, literatura najnowsza, krytyka i życie literackie oraz artystyczne, związki literatury ze sztukami, problematyka historyczna i kulturowa w literaturze, tradycja romantyczna w literaturze współczesnej. Redaktor naczelna kwartalnika Fraza oraz współautorka zbioru szkiców analizujących twórczość Tomasza Różyckiego Obroty liter (2019).

Maria Zadencka – profesor na Wydziale Slawistyki Uniwersytetu Sztokholmskiego. (https://bit.ly/2r9A5NO

Więcej informacji na temat seminarium: https://bit.ly/2r8qE0M

Scheduled Wydarzenia
Stockholms universitet, Frescati E497, Universitetsvägen 10 E, Stockholm Map

Grzegorz Rosiński i Daniel Chmielewski na Międzynarodowym

Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Sztokholmie odbędzie się w tym roku w wersji online 30 i 31 maja 2020 roku. Mamy ogromną przyjemność ogłosić, że polska sztuka komiksu znajduje się w programie.
30 05.2020 31 05.2020 Wydarzenia

Wystawa Chleb i kanelbulle online 🗓

Nie zdążyłeś zobaczyć wystawy Chleb i kanelbulle znajdującej się przed Ambasadą RP w Sztokholmie? Teraz projekt, który przedstawia historie Szwedów przebywających w Polsce i Polaków mieszkających w Szwecji, prezentujemy w pełnej wersji online.
15 04.2020 31 05.2020 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa online: Sztuka ceramiczna Moniki Patuszyńskiej 🗓

Czas na Sztokholm! 16 kwietnia o godzinie 18, rozpocznie się pierwsza wystawa online Moniki Patuszyńskiej prezentująca najciekawsze ceramiczne prace artystki z różnych okresów jej twórczości.
16 04.2020 04 05.2020 Sztuki wizualne, Wydarzenia