17.12.2019 Aktualności, Galeria

Fotorelacja: Świąteczny koncert EU w Sztokholmie 🗺

Już za rogiem święta, a wraz z nimi zewsząd dociera świąteczna muzyka! We wtorek, 17 grudnia 2019 roku, w Kościele św. Jana w Sztokholmie odbył się świąteczny koncert kolęd z udziałem reprezentantów 13 krajów Unii Europejskiej.

W ramach części polskiej wystąpiła artystka, Patrycja Rosiak, która, przy akompaniamencie Pani Róży Zawadzkiej, wykonała tradycyjną kolędę, pt. Lulajże Jezuniu. Podczas występu towarzyszyła im dwójka młodych animatorów prezentujących polskie tradycyjne stroje z regionu Małopolski. Prowadzący przedstawili także polskie tradycje świąteczne, historię wykonywanej przez artystkę kolędy, znanej w Polsce już od ponad 300 lat, a także biografię samej śpiewaczki.

Po koncercie, w sali Johannessalen, odbył się multikulturowy i multikolorowy jarmark świąteczny, podczas którego serwowany był glögg (szwedzkie grzane wino) oraz tradycyjne świąteczne słodkości ze wszystkich zakamarków Europy. Na stoisku polskim goście mieli okazję skosztować piernikowych specjałów prosto z Torunia oraz dowiedzieć się więcej na temat pięknych destynacji turystycznych w Polsce.

Po raz pierwszy w historii Instytut Polski, Ambasada RP w Sztokholmie oraz Polska Organizacja Turystyczna, wraz z trzynastoma innymi krajami Unii Europejskiej oraz reprezentacją Komisji Europejskiej w Sztokholmie, miała przyjemność zaprosić na świąteczny koncert z kolędami ze wszystkich krańców Europy w Kościele Św. Jana w Sztokholmie. Na koncert oraz jarmark przybyło ok. 1000 osób, a same pozytywne opinie wskazują bez wątpienia na sukces wydarzenia. Z tego względu, już teraz planowana jest kontynuacja projektu w przyszłym roku.

Dziękujemy wszystkim za przybycie!


Zdjęcia: Paweł Kania

Scheduled Aktualności >Galeria
Map

Fotoreportaż: Premiera tomiku z przekładem poezji Adama

13 lutego w Rönnells Antikvariat w Sztokholmie odbyła się premiera tomiku poezji "Det sanna lifet" (Norstedts, 2023) z poezją jednego z najważniejszych polskich poetów - Adama Zagajewskiego! Wiersze przetłumaczyła na język szwedzki Irena Grönberg, a przedmowę napisała tłumaczka i krytyk literacki Emi-Simone Zawall.
13 02.2023 Galeria

Wykład Artura Szulca o Marcu 1968 🗓

Historyk i autor Artur Szulc opowiada o historycznym tle wydarzeń marcowych 1968 oraz ich konsekwencjach. Prezentacja przygotowana we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.
08 03.2023 Aktualności, Historia, Wydarzenia

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych – wykład

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych przypada 6 marca. Święto ustanowione zostało przez Parlament Europejski w 2012 roku. Ma na celu uhonorowanie pamięci osób, które sprzeciwiały się reżimom totalitarnym i masowym zbrodniom w XX i XXI w. i ratowały Żydów w czasie Holokaustu. Publikujemy dzisiaj wykład historyka i autora Artura Szulca na temat Henryka Sławika, Aleksandra Ładosia i Tadeusza Romera.
06 03.2023 Aktualności, Historia, Wydarzenia