3.05.2020 Aktualności

229. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Konstytucja przyjęta przez Sejm Rzeczypospolitej (nazwany później Wielkim) w dniu 3 maja 1791 roku w Warszawie była pierwszą w Europie i drugą w świecie nowoczesną konstytucją.

Twórcy konstytucji, czerpiąc inspirację z myśli politycznej i filozofii europejskiego oświecenia oraz amerykańskiej konstytucji uchwalonej w 1787 roku, uważali, że władza ma służyć dobru całego narodu, a nie jedynie interesom warstw uprzywilejowanych. Konstytucja miała zapoczątkować wprowadzanie kolejnych reform zmierzających do wzmocnienia państwa. Podjęte działania w obronie zagrożonej przez sąsiadów Polski stanowią dzisiaj przykład odpowiedzialności świadomych przedstawicieli elit społeczeństwa. Ostateczny rozbiór Polski przez Austrię, Prusy i Rosję w 1795 roku doprowadził do utraty jej niepodległości. Współtwórcy Konstytucji 3 Maja, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj po latach ocenili, że była „ostatnią wolą i testamentem gasnącej Ojczyzny”.

Obchody tradycji Konstytucji 3 maja były zakazane podczas rozbiorów Polski. Po odzyskaniu niepodległości po pierwszej wojnie światowej, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe w 1919 roku. Podczas okupacji niemieckiej i sowieckiej święto Konstytucji 3 Maja było zakazane. Po drugiej wojnie światowej komunistyczne władze w Warszawie zmierzały do likwidacji trzeciomajowych obchodów ze względu na odwoływanie się do tradycji niepodległości Polski oraz ich narodowo-katolicki charakter. Przeciwstawiano im i nagłaśniano propagandowo Święto Pracy. Przez wiele lat nie odbywały się państwowe uroczystości związane z rocznicą Konstytucji 3 maja, a wszelkie próby uczczenia święta kończyły się zazwyczaj zatrzymaniami i szykanami. W 1990 roku, po upadku komunizmu i odzyskaniu suwerenności przez Polskę, powrócono do przedwojennej tradycji i ponownie proklamowano dzień 3 maja świętem narodowym.


Biuro Rzecznika Prasowego

Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Scheduled Aktualności

Międzynarodowy Dzień Dziecka w Humlegården 🗓

Międzynarodowy Dzień Dziecka świętujemy 1 czerwca 2025 roku w Humlegården. Razem z naszymi partnerami organizujemy kreatywne i fizyczne gry i zajęcia, aby dzieci mogły się rozwijać i dobrze bawić.
01 06.2025 Aktualności, Wydarzenia

Dzień Europy w parku Kungsträdgården 🗓 🗺

9 maja w godzinach 12:00–17:00 Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Szwecji będzie świętować Dzień Europy wspólnie z 30 krajami członkowskimi i kandydującymi do UE – w tym z Polską. Zapraszamy serdecznie do udziału w obchodach na Kungsträdgården w Sztokholmie,obejmujących m.in. stoiska na Europatorg oraz występy muzyczne i taneczne z artystami z całej Europy.
09 05.2025 Aktualności, Artykuły, Historia, Muzyka, Wydarzenia

Spotkanie historii z teraźniejszością w nowym dziele

3 czerwca 2025 o godz. 13.00 Książe Daniel zainauguruje oficjalne odsłonięcie już szóstego dzieła sztuki w Parku Rzeźb Księżniczki Estelle, położonym w Królewskim Parku na wyspie Djurgården w Sztokholmie. Przemowy wygłoszą również: szwedzka minister kultury Parisa Liljestrand, Chargé d'affaires ad interim Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Szwecji Karolina Ostrzyniewska, dyrektor Fundacji Kultury Księżniczki Estelle Sara Sandström oraz autorka tegorocznej rzeźby – polska artystka Monika Sosnowska. Wydarzenie poprowadzi słynna szwedzka aktorka Lena Endre. Podczas ceremonii John Nalan wykona utwór fortepianowy Jacoba Mühlrada zadedykowany rzeźbie polskiej artystki.
03 06.2025 Aktualności, Artykuły, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia