25.04.2024 - 28.04.2024 Aktualności, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia SKHLM Skärholmen Centrum, Stockholm

Galeria Vi lever på polsk na targach sztuki niezależnej SUPERMARKET – Stockholm Independent Art Fair 🗺

W tym roku polska grupa artystów Vi Lever på polsk (VLP) przyjedzie z Kopenhagi do Sztokholmu, aby wziąć udział w targach sztuki niezależnej SUPERMARKET – Stockholm Independent Art Fair, które odbędą się w dniach 25-28 kwietnia w SKHLM Skärholmen Centrum! Podczas targów polscy artyści opowiedzą o swojej sztuce, zaprezentują reprezentantów grupy oraz wezmą udział w rozmowie z artystami ze sztokholmskiej galerii Studio44 w niedzielę 28 kwietnia o godzinie 12.00. Zapraszamy!

Na targach grupa VLP zaprezentuje projekt Mleko i piasek. Tytuł nawiązuje do dwóch postaci folklorystycznych: Sandmana i Ole Lukøje, którzy posypują oczy piaskiem lub polewają słodkim mlekiem, aby wywołać senność u osób znajdujących się na granicy snu. VLP interpretuje sen jako praktykę wycofywania się, odzwyczajania od samego siebie i pragnie zachęcić publiczność do wykorzystywania intuicji i empatii jako pryzmat, przez który patrzą na rzeczywistość. Prezentacja odzwierciedla strukturę spirali, mnożąc równoległe perspektywy i znaczenia.

Artyści biorący udział w projekcie Mleko i piasek: Vala Foltyn, Mikkel Nielsen, Barbara Kai Kaniewska, Boris Peianov, Rine Rodin, Agnieszka Szczotka, Thornbjorn Uldam, Bartek Arobal Kociemba, Magda Buczek.

Oprócz ekspozycji na stoisku, VLP zaprasza na opowieści Borisa Peianova i performance Agnieszki Szczotki w ramach programu Talks & Performance.

Strona Supermarket – Stockholm Independent Art Fair.













Agnieszka Szczotka (PL/UK) The Deceiver. Performance, 20’
Piątek 26 kwietnia, godz 17:30
Sobota 27 kwietnia, godz 18:00

The Deceiver to senna podróż po ciele; ciele groteskowe, nędznym, fragmentarycznym, archiwalnym; ciele, które się rozlewa i w ten sposób przekracza własne granice.

Agnieszka Szczotka to polska artystka, pisarka i performerka mieszkająca w Londynie. W 2021 roku ukończyła Royal Academy of Arts w Londynie. Jej prace i performance były pokazywane w galeriach: VLP, Kopenhaga; Mare Karina, Wenecja; FAKT, Liverpool; a także w różnych lokalizacjach w Londynie: Bloomberg New Contemporaries, Firstsite, Colchester; Galeria South London, FormaHQ, Workplace Gallery, RA Schools Show, Royal Academy of Arts, Cooke Latham Gallery, CIRCA, Piccadilly Lights.

Boris Peianov (ROM/SR) czytanie na żywo, 10′
Czwartek 25 kwietnia, godz 17:00
Piątek 26 kwietnia, godz 17:00
Sobota 27 kwietnia, godz 17:00

Pisanie jest zapisane w jego DNA, jest przedłużeniem jego twórczości – jeśli nie integralną częścią. Na targach Boris Peianov przeczyta krótkie wiersze inspirowane cyklem rysunków “All the Ways I Tried To Keep Meeting You”. Obie części jego twórczości: pisanie i rysowanie połączyły się w ramach tego projektu w całość, niczym chwile marzeń napędzane obsesjami, tęsknotami i wspomnieniami.

Boris Peianov to artysta wizualny, poeta i architekt mieszkający w Kopenhadze.

O galerii VLP

VLP to galeria prowadzona przez artystów i platforma dla współpracy kulturalnej. Została założona w 2020 roku przez dwójkę polskich artystów wizualnych, Magdę Buczek i Bartka Arobala Kociembę. VLP ma na celu służyć jako platforma do budowania społeczności poprzez hosting i wspólne rytuały. Galeria jest dla jej członków bezpiecznym miejscem do tworzenia, świętowania i odpoczynku. Szczególnie ważny dla galerii jest temat bycia outsiderem – prowokuje do debaty na temat nowych perspektyw na wspólną przyszłość. VI LEVER PÅ POLSK (dosłownie żyjemy po polsku) to zwrot w języku duńskim, który odnosi się do polskiej emigracji do Danii z XIX wieku. Emigranci nie mogli wówczas legalnie zawrzeć związku małżeńskiego ze względu na wiarę katolicką, odmienną od religii społeczeństwa duńskiego. Vi lever på polsk oznacza zatem wspólne życie bez formalnego małżeństwa. W swoim programie galeria interpretuje to jako badanie warunków poza strefą komfortu, czyli duńskiego hygge, poprzez refleksję nad nienormatywnością, migracją i innością.

Zbiorowe doświadczenie jako podstawa budowania wspólnoty
Galeria Vi lever på polsk z Kopenhagi w rozmowie ze sztokholmską galerią Studio44
Niedziela 28 kwietnia, godz. 12-13

Studio 44: Carolina Hindsjö, Catrin Lundqvist, Helena Burman, Mariana Ekner, Kasia Piorek, Monica Larsson.
VLP: Boris Peianov, Agnieszka Szczotka, Mikkel Nielsen, Magda Buczek, Bartek Arobal Kociemba
Moderator: Patrycja Anna Treichel z Instytutu Polskiego w Sztokholmie
język: angielski

Vi lever på polsk oraz Studio44 to galerie prowadzone przez artystów, które budują swoją społeczność na sile kolektywnego doświadczenia. W swoim programie skupiają się na włączaniu wszystkich, akceptowaniu odmienności, a także tworzeniu miejsc, w których różne formy sztuki będą się krzyżować a wymiana kulturalna kwitnąć. Galerie działają w dwóch nordyckich stolicach: Kopenhadze i Sztokholmie, dzięki czemu mają dostęp do bogactwa oryginalnych pomysłów, a jednocześnie trudna sytuacja w sektorze sztuki i kultury jest ich codziennym zmartwieniem. Zapraszamy na godzinną dyskusję o podobieństwach i różnicach w prowadzeniu przez artystów galerii w Danii i Szwecji. Podczas rozmowy obie galerie zaprezentują niektórych ze swoich członków, a także podzielą się refleksjami odnośnie udziału w targach Supermarket, gdzie prezentują wystawy poruszające tematy związane z tradycją duchową, rytuałami budującymi wspólnotę, mitologią i siłą natury.

Do zobaczenia na Supermarkecie!

We współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.

from to
Scheduled Aktualności Sztuka polska Sztuki wizualne Wydarzenia
SKHLM Skärholmen Centrum, Stockholm Map

Polscy goście na Stockholms Internationella Seriefestival 🗓

W ostatni weekend maja odbędzie się kolejna edycja Stockholm International Series Festival [SIS24]. Oprócz targów komiksowych w programie znajdą się seminaria, wystawy, pokazy filmowe, warsztaty, imprezy i wiele więcej. Wśród zaproszonych gości są Janek Koza, polski rysownik oraz Michał Słomka, właściciel wydawnictwa Centrala. Oprócz możliwości spotkania się z Jankiem i Michałem oraz zakupu komiksów wydanych przez Centralę, polscy goście wezmą udział w rozmowie z czeską artystką Lucie Lomová. Zapraszamy!
25 05.2024 26 05.2024 Aktualności, Kino, Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Prace polskich i szwedzkich artystów na wystawie

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wystawy Polskie ślady, która została otwarta 23 marca w galerii sztuki Södertälje konsthall w Sztokholmie! Szczególnie dziękujemy kuratorkom, Mai-Lenie Molin i Camilli Larsson, za ich niezwykłe zaangażowanie i profesjonalizm oraz rzucenie światła na dynamiczną współpracę między Polską a Szwecją w dziedzinie kultury w drugiej połowie XX wieku. Na wystawie prezentowane są dzieła wielu znakomitych polskich i szwedzkich artystów, zarówno z przeszłości, jak i te stworzone specjalnie na tę okazję, zainspirowane ówczesną sztuką.
23 03.2024 Galeria, Sztuka polska

Europejski Festiwal: Ukraińska Wiosna 🗓 🗺

Ideą tegorocznego festiwalu jest przedstawienie Ukrainy jako oczywistej części wspólnego europejskiego dziedzictwa kulturowego, a festiwal oferuje nowe, innowacyjne punkty widzenia i perspektywy w tym temacie. Hasło festiwalu brzmi: „Odbicia w oczach – Ukraina w Europie i Europa w Ukrainie”.
24 04.2024 07 05.2024 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia