22.03.2020 Muzyka, Wydarzenia

Kwartludium na festiwalu Svensk Musikvår – szwedzkiej muzycznej wiośnie

Polski zespół Kwartludium wystąpi na festiwalu Svensk Musikvår prezentującym bogactwo szwedzkiej i międzynarodowej muzyki współczesnej.

Zespół Kwartludium powstał w 2002 roku, współtworzą go Dagna Sadkowska (skrzypce), Michał Górczyński (klarnet, karnet basowy), Paweł Nowicki (instrumenty perkusyjne) oraz Piotr Nowicki (fortepian). Zespół od początku swojej działalności skupia się na wykonywaniu muzyki najnowszej, stworzonej specjalnie na ten unikalny skład instrumentalny. Istotne miejsce w działalności zespołu zajmuje również współczesna muzyka improwizowana. Kwartludium w swoim repertuarze posiada kompozycje graficzne i intuitywne najwybitniejszych przedstawicieli muzyki najnowszej jak: Karlheinz Stockhausen, Roman Haubenstock-Ramati, Bogusław Schaeffer, Cornelius Cardew czy Dubravko Detoni. Kwartludium w swoim dorobku artystycznym posiada kilkadziesiąt prawykonań polskich i światowych.

Zespół występował w Stanach Zjednoczonych, Australii, Chinach, Korei Pd., Wielkiej Brytanii, Włoszech, Portugalii, Belgii, Holandii, Niemczech, Danii, Finlandii, Norwegii, Słowacji, Ukrainie, Gruzji, Rosji i Turcji. Muzycy koncertowali m.in. na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, Unsound w Krakowie i w Nowym Jorku, Beijing Modern Festival, Daegu Contemporary Music Festival, Ensemble Europa w Kolonii, Musica Viva w Lizbonie, C3 w Berlinie, Open Form Festival w Kopenhadze, Loop Festival w Brukseli, Nuove Musiche Festival w Palermo, Kontrasty we Lwowie,  na Festiwalu Tradycji i Awangardy Muzycznej Kody w Lublinie, Musica Polonica Nova we Wrocławiu, Musica Moderna w Łodzi, Laboratorium Muzyki Współczesnej w Warszawie, Audio-Art w Krakowie, Festiwalu Muzyki Improwizowanej Ad Libitum w Warszawie, Festiwalu Dni Muzyki Nowej w Gdańsku.

W 2007 roku zespół Kwartludium został laureatem Programu Stypendialnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Młoda Polska”. Zespół posiada w swoim dorobku trzy płyty zrealizowane przez wydawnictwo fonograficzne DUX oraz płytę nagraną we współpracy z Michałem Jacaszkiem pt. „Catalogue des arbres” wydaną przez brytyjską wytwórnię Touch. W 2015 roku nakładem wytwórni Requiem Records ukazała się płyta pt. Hammond Organ Project nagrana wspólnie z organistą i kompozytorem Dariuszem Przybylskim. W 2009 roku Kwartludium wzięło udział w prestiżowym europejskim projekcie „Re:New Music” propagującym wyróżnionych kompozytorów europejskich. W 2012 roku zespół ponownie zaproszono do nowego europejskiego programu New Music:New Audiences, w ramach kontynuacji projektu Re:New Music.

Od roku 2014, przy wsparciu Konstnärsnämnden, zespół wykonywał utwory wielu szwedzkich kompozytorów, takich jak Joakim Sandgren, Mika Pelo, Rei Munakata, Ivo Nilsson i Dror Feiler.

W Sztokholmie zagrają między innymi utwory szwedzkich (Joakim Sandgren, Ivo Nilsson, Fredrik Gran) i polskich kompozytorów (Tadeusz Wielecki, Wojciech Ziemowit Zych).

Koncert jest organizowany przez Samtida Musik we współpracy z festiwalem Svensk Musikvår, przy wsparciu Instytutu Polskiego w Sztokholmie.

Uwaga: Koncert będzie transmitowany na żywo z Polski na stronie Svensk Musikvår.

Fot. Grzegorz Mart

Scheduled Muzyka >Wydarzenia

JASNOPIS I INNE WIERSZE – Premiera szwedzkiego

We wrześniu ukaże się zbiór wierszy polskiego poety Krzysztofa Siwczyka, pt. “Klarskrift och andra dikter” (pl. “Jasnopis i inne wiersze”) opublikowany przez szwedzkie wydawnictwo Prosak Förlag (2022). Wiersze przełożył Julian Birbrajer, a okładkę wykonała Elwira Gocłowska. Premiera książki odbędzie się w ramach tegorocznych Targów Książki w Göteborgu już 23 września o godz 11.30, na stoisku EUNIC Stockholm (C02:01). Serdecznie zapraszamy!
23 09.2022 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Lukáš Oravec Quartet feat Kálmán Oláh &

Lukáš Oravec, jeden z najbardziej znanych słowackich trębaczy jazzowych, odwiedza Szwecję wraz z grupą muzyków z Krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) w związku z prezydencją Słowacji w Grupie Wyszehradzkiej. Zespół wystąpi w Uppsali i w Sztokholmie.
20 09.2022 21 09.2022 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia

Pisarze Marcin Wicha i Krzysztof Siwczyk na

Dwóch polskich pisarzy, Marcin Wicha oraz Krzysztof Siwczyk, przyjeżdża do Göteborga na tegoroczne Targi Książki, które odbędą się 22-25 września.
22 09.2022 25 09.2022 Aktualności, Literatura, Wydarzenia