30.05.2020 - 31.05.2020 Wydarzenia

Grzegorz Rosiński i Daniel Chmielewski na Międzynarodowym Festiwalu Komiksu w Sztokholmie!

Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Sztokholmie odbędzie się w tym roku w wersji online 30 i 31 maja 2020 roku. Mamy ogromną przyjemność ogłosić, że polska sztuka komiksu znajduje się w programie.

Nie kto inny jak sam Grzegorz Rosiński, mistrz polskiej i światowej sztuki komiksu, jest honorowym gościem tegorocznej edycji festiwalu i weźmie w niej udział w ramach nagranego wcześniej wywiadu z Fredrikiem Strömberg, tłumaczonego przez Tomasa Håkansona. Ponadto, w ramach festiwalu odbędą się warsztaty komiksowe prowadzone przez wyjątkowego polskiego rysownika – Daniela Chmielewskiego, dla uczniów ze szkół artystycznych w Skarpnäck oraz Malmö. 

To trzeba zobaczyć! Zapraszamy!


Oficjalna strona Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Sztokholmie

Informacje na temat gości Międzynarodowego Festiwalu Komiksu w Sztokholmie (szw.)


Ja siedziałem w kącie i coś tam skrobałem, ciągle się czymś bawiłem (…) ja to wszystko właściwie robiłem z takiej potrzeby oddychania, ja musiałem oddychać obrazkami.

~ Grzegorz Rosiński w wywiadzie dla TVN, 2015


Pasja niemającą początku ani końca, która od zawsze towarzyszyła wybitnemu twórcy komiksów – Grzegorzowi Rosińskiemu, to fascynacja rysunkiem i możliwością tworzenia za jego pomocą nowej rzeczywistości, pełnej wielowymiarowych postaci o niebanalnych charakterach i trzymających w napięciu historii o magii, walce i namiętności.

Grzegorz Rosiński podczas malarskiej pracy nad okładką Thorgala (must-see!): 


Grzegorz Rosiński, urodzony w Stalowej Woli na południu Polski, jest jednym z najwybitniejszych polskich rysowników, znanym na całym świecie, m.in. z serii komiksowej o Thorgalu (pierwsze wydanie 1977, Le Lombard) stworzonej we współpracy z belgijskim twórcą Jean Van Hamme (tomy 1-29). Francuskojęzyczna saga komiksowa z pogranicza gatunków fantasy, science fiction i dramatu historycznego opowiada o przygodach Thorgala Aegirssona, “gwiezdnego dziecka” wychowującego się w krainie wikingów. Dotychczas powstało 37. tomów sagi, 36. z nich ilustrowanych przez Grzegorza Rosińskiego, a także wiele innych historii spoza głównego uniwersum. Seria ukazała się w wielu wersjach językowych, m.in. po czesku, niderlandzku, angielsku, turecku, rosyjsku, koreańsku, włosku, hiszpańsku, duńsku, szwedzku, norwesku, niemiecku, portugalsku, bretońsku, arabsku, serbsku oraz grecku. Za szwedzki przekład odpowiada wydawnictwo Cobolt.


Swoją przygodę z komiksem Grzegorz Rosiński rozpoczął poprzez kontakt z m.in. magazynem Vaillant, le journal de Pif, zdobywanym regularnie pomimo panującego wówczas w Polsce reżimu komunistycznego i ograniczonego przez to dostępu do kultury popularnej pochodzącej z Europy Zachodniej. W wieku 16 lat Rosiński stworzył swój pierwszy komiks, a dwa lata później został redaktorem naczelnym czasopisma harcerskiego. Po ukończeniu Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i przez następne 10 lat tworzył ilustracje książkowe (np. seria młodzieżowych książek wojennych Uwaga, Piegowaty! Kazimierza Dębnickiego), a także kolejne części komiksowych serii Legendarna historia Polski, Kapitan Żbik i Pilot śmigłowca. Był także dyrektorem artystycznym komiksowego magazynu Relax, publikującego w odcinkach polskie i zagraniczne historie obrazkowe. Chęć nieustannego samorozwoju oraz zamiłowanie do podróży doprowadziły do wyjazdu w 1976 roku do Belgii. Tam poznał m.in. autora Jean Van Hamme, z którym następnie rozpoczął współpracę nad sagą Thorgal. To właśnie ta kultowa seria sprawiła, że realistyczne rysunki Rosińskiego stały się częścią światowej historii komiksu i przez kolejne 40. lat, aż do dnia dzisiejszego, fascynują swoją precyzyjnością, dynamiką, plastycznością i mistrzowskim warsztatem. Od 1981 roku artysta mieszka i tworzy w Szwajcarii.


Więcej o Grzegorzu Rosińskim

Więcej o szwedzkim wydawnictwie Cobolt (szw.)
Daniel Chmielewski (urodzony 12 lipca 1983 r.) jest polskim autorem książek dla dzieci i komiksów. Napisał i narysował album “Ja, Nina Szubur” – adaptację książki noblistki Olgi Tokarczuk “Anna In w grobowcach świata”. Komiks wyszedł w Polsce w 2018 roku, jego amerykańska premiera w wydawnictwie Uncivilized Books planowana jest na 2021 rok. Jest autorem albumu “Podgląd”, zilustrowanego przez Marcina Podolca i wydanego w Polsce i we Francji i rysownikiem krótkiej formy “Ostatnia powieść Jamesa Joyce’a” napisanej przez Petera Milligana. Razem z psychiatrą Katarzyną Szaulińską stworzył “Czarne fale”, komiks opowiadający o tym jak radzić sobie z depresją, który rozdawany był podczas specjalnych warsztatów w polskich szkołach. Uczy narracji komiksowej w trzech domach kultury, rysuje storyboardy dla telewizji i wykonuje ilustracje pomocnicze dla psychologów sportowych.

Oficjalny blog Daniela Chmielewskiego

from to
Moved Online Wydarzenia

Wystawa Chleb i kanelbulle online 🗓

Nie zdążyłeś zobaczyć wystawy Chleb i kanelbulle znajdującej się przed Ambasadą RP w Sztokholmie? Teraz projekt, który przedstawia historie Szwedów przebywających w Polsce i Polaków mieszkających w Szwecji, prezentujemy w pełnej wersji online.
15 04.2020 31 05.2020 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa online: Sztuka ceramiczna Moniki Patuszyńskiej 🗓

Czas na Sztokholm! 16 kwietnia o godzinie 18, rozpocznie się pierwsza wystawa online Moniki Patuszyńskiej prezentująca najciekawsze ceramiczne prace artystki z różnych okresów jej twórczości.
16 04.2020 04 05.2020 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Wystawa wirtualna: Under Ytan / OKO Mariany

We współpracy z artystkami, sztokholmską galerią Studio 44 oraz portalem kuula.co. mamy przyjemność zaprezentować wirtualną wersję wystawy.
09 04.2020 30 04.2020 Sztuki wizualne, Wydarzenia