9.10.2020 - 10.10.2020 Kino, Wydarzenia Zita Folkets Bio, Birger Jarlsgatan 37, Stockholm

Kinoteka Stockholm 2020

Zapraszamy na 11. edycję festiwalu polskich filmów KINOTEKA STOCKHOLM, 9-10 października 2020, organizowanego przez Instytut Polski w Sztokholmie. Co roku prezentujemy wybór nowych filmów fabularnych, ciekawe dokumenty oraz perełki klasyki polskiej kinematografii.

Tegoroczna edycja festiwalu, ze względu na obecną sytuację spowodowaną covid-19, odbędzie się w nieco okrojonej wersji i będzie miała charakter zamknięty. Podczas dwóch dni festiwalu będzie można zobaczyć cztery polskie produkcje filmowe. Pokazy zdominuje młode kino nagradzane na polskich festiwalach filmowych, gdzie objawienia polskiej kinematografii diagnozują społeczne podziały, prowokują do dyskusji i zabierają widzów w podróże do ich własnych, intymnych światów.

Kinotekę 2020 zainaugurujemy pokazem polskiego filmu krótkometrażowego będącego debiutem Huberta Patynowskiego NIE ZMIENIAJ TEMATU / DON’T CHANGE THE SUBJECT.Film opowiada historię ulicznego rapera, który zostaje wykluczony z lokalnej społeczności ze względu na nieprzestrzeganie obowiązujących w niej radykalnych zasad. Produkcja zrealizowana została w ramach konkursu “One Movie Project – Krótkometrażowe debiuty filmowe” i została nagrodzona Nagrodą im. Lucjana Bokińca dla Najlepszego Filmu w Konkursie Filmów Krótkometrażowych w ramach 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Po projekcji zapraszamy na rozmowę z reżyserem filmu, Hubertem Patynowskim.

Podczas festiwalu zobaczyć będzie można film dokumentalny Marka Gajczaka DOM LITERATÓW, CZYLI KARTOTEKA ZEBRANA / HOUSE OF WRITERS, o życiu polskich intelektualistów, zebranych razem po II Wojnie Światowej pod jednym dachem kamienicy w Krakowie przy ul. Krupniczej 22.Film opowiada o losach jej mieszkańców – literatów, wśród których znaleźli się m.in. Konstanty Ildefons Gałczyński, Wisława Szymborska i Sławomir Mrożek.

Zaprezentujemy również wyróżniony w Konkursie Filmów Krótkometrażowych na 44. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni film dyplomowy w reżyserii Marii Wider WE MNIE / WITHIN ME, ujmujący w subtelny i poruszający sposób trudny temat straty nienarodzonego dziecka oraz jej wpływ na relację pomiędzy dwoma kochającymi się osobami. Po projekcji zapraszamy na rozmowę z twórczyniami filmu: reżyserką Marią Wider i Martą Drankiewicz.

Uwieńczeniem festiwalu będzie pokaz biograficznego filmu IKAR. LEGENDA MIETKA KOSZA / ICARUS. THE LEGEND OF MIETEK KOSZ w reżyserii Macieja Pieprzyca. „Ikar…” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia niewidomego geniusza fortepianu oraz fenomenu polskiej i światowej pianistyki jazzowej, Mietka Kosza. Film zdobył Srebrne Lwy oraz pięć nagród indywidualnych, m.in. za najlepszą pierwszoplanową rolę męską Dawida Ogrodnika oraz muzykę – Leszka Możdżera na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni 2019.

Jesteśmy przekonani, że pomimo okrojonej wersji festiwalu, w programie tegorocznej Kinoteki każdy znajdzie coś dla siebie, a prezentowane filmy zaspokoją nawet najbardziej wymagające gusta.

Życzymy niesamowitych filmowych doznań!


Dowiedz się więcej o festiwalu tutaj.


Partnerzy: Zita Folkets Bio, Centrum Filmowe AMA/AMA Filmacademy, Gdyńska Szkoła Filmowa / Filmskolan i Gdynia, Krakow Film Klaster, Intramovies.

from to
Scheduled Kino Wydarzenia
Zita Folkets Bio, Birger Jarlsgatan 37, Stockholm Map

6. edycja Festiwalu Filmów Animowanych REX w

Po raz kolejny Instytut Polski ma przyjemność uczestniczyć w Festiwalu Filmów Animowanych REX. Witamy na szóstej edycji naszego europejskiego festiwalu, który odbędzie się w dniach 29 października - 1 listopada 2020 w Sztokholmie.
29 10.2020 01 11.2020 Kino, Wydarzenia

Koncert online: Wieczór chopinowski z Dorotą Zarowiecką

Stowarzyszenie Szwedzko-Polskie w Uppsali i w Sztokholmie we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie zaprasza na wieczór chopinowski z Dorotą Zarowiecką, 22 października o godz. 18:00.
22 10.2020 Muzyka, Wydarzenia

Wystawa w Sztokholmie: Święty Jan Paweł II

W związku z 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II, która miała miejsce 18 maja, Instytut Polski w Sztokholmie przygotował wystawę pamiątkową, prezentowaną w Kościele Św. Jana w Sztokholmie w okresie od 16 października do 15 listopada 2020.
16 10.2020 15 11.2020 Historia, Wydarzenia