16.10.2020 - 15.11.2020 Historia, Wydarzenia Sankt Johannes kyrka, Johannesgatan 21, Stockholm

Wystawa w Sztokholmie: Święty Jan Paweł II – 100 lat

W związku z 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II, która miała miejsce 18 maja, Instytut Polski w Sztokholmie przygotował wystawę pamiątkową, prezentowaną w Kościele Św. Jana w Sztokholmie w okresie od 16 października do 15 listopada 2020.

Co to jest miłość? To spacer podczas bardzo drobniutkiego deszczu. Człowiek idzie, idzie i dopiero po pewnym czasie orientuje się, że przemókł do głębi.

Jan Paweł II

Uniwersalność nauk Jana Pawła II sprawia, że słowa papieża zawsze będą aktualne i nie przestaną inspirować do życia w zgodzie z sobą.

Jeszcze będzie pięknie, mimo wszystko. Tylko załóż wygodne buty, bo masz do przejścia całe życie.

Jan Paweł II

Parafia Św. Jana w Sztokholmie udostępnia już od ponad 40-stu lat swój piękny kościół dla Polskiej Misji Katolickiej. W kapliczce polskiej znajduje się nawet kopia sławnej Czarnej Madonny z Jasnej Góry w Częstochowie. Wystawa jest poświęcona życiu papieża i składa się z tekstów napisanych przez Annę Głowacki, zdjęć Zdzisława Sowińskiego oraz przedmiotów należących do Jana Pawła II uzyskanych dzięki hojności takich instytucji jak Katolicka Katedra św. Eryka w Sztokholmie oraz Katedra w Uppsali.


Koncepcja i tekst: Anna Glowacki
Pomoc przy tłumaczeniach: Tomas Håkanson
Zdjęcia: Zdzisław Sowiński 

Projekt został zrealizowany we współpracy z Kościołem Szwecji oraz Kościołem katolickim w Szwecji.

Kościół Św. Jana w Sztokholmie jest otwarty dla odwiedzających we wtorek, środę, czwartek i piątek w godzinach 11-16.


Zdjęcia: Zdzisław Sowiński

from to
Scheduled Historia Wydarzenia
Sankt Johannes kyrka, Johannesgatan 21, Stockholm Map

Wystawa plakatu – 30 lat Grupy Wyszehradzkiej

Już od 30 lat Grupa Wyszehradzka (V4) umożliwia ścisłą współpracę czterech państw Europy Środkowej: Czech, Słowacji, Węgier i Polski, które łączy nie tylko sąsiedztwo i podobne uwarunkowania geopolityczne, ale przede wszystkim wspólna historia, tradycja, kultura oraz wartości.
15 02.2021 18 02.2021 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Design Talks 2021. Polsko-szwedzcy artyści na Stockholm

Polscy projektanci są częścią tegorocznych targów Stockholm Design Week! We współpracy z Design Sweden, przygotowaliśmy trzy Design Talks, podczas których zaproszeni goście opowiadają m.in. o trendach we współczesnym designie, wyzwaniach dla zarówno początkujących artystów, jak i profesjonalistów, o malowaniu na jedwabiu oraz o najróżniejszych inspiracjach takich jak: szwedzki zamek czy słowiańska mitologia.
08 02.2021 14 02.2021 Design, Wydarzenia

Spektakl online: “Irena – żaden anioł” 🗓

W tym tygodniu, 27 stycznia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z tej okazji Instytut Polski w Sztokholmie wraz z Teatrem Unga Roma zorganizował nagranie spektaklu "Irena - ingen ängel" ("Irena - żaden anioł"), który w piątek 29 stycznia 2021 w godz. 18.00-21.00 zostanie darmowo udostępniony online, z opcją włączenia polskich napisów.
29 01.2021 Historia, Teatr, Wydarzenia