3.11.2020 Literatura, Wydarzenia

Seminarium z Włodzimierzem Boleckim: Literatura i życie Gustawa Herlinga-Grudzińskiego

Zapraszamy do obejrzenie seminarium online z Włodzimierzem Boleckim, profesorem literaturoznawstwa PAN w Warszawie, poświęconego życiu i twórczości Gustawa Herlinga-Grudzińskiego.

Gustaw Herling-Grudzinski, fot.: Ela Lempp

Gustaw Herling-Grudziński (1919–2000) – polski pisarz znany z esejów i opowiadań filozoficznych, „małych arcydzieł”, często zawierających motywy autobiograficzne. Po II wojnie światowej mieszkał w Monachium, Rzymie i Neapolu. Jego książka Inny Świat, przetłumaczona na język angielski w 1951 r. (tłumaczenie szwedzkie miało miejsce w 1952 r. przez Nilsa Jacobssona), była jedną z pierwszych literackich opowieści o sowieckich obozach, opublikowaną dziesięć lat przed opowiadaniem Aleksandra Sołżenicyna Jeden dzień Iwana Denisowicza.

Jest jednym z najwybitniejszych pisarzy polskich XX wieku, obierającym za przedmiot swego pisarstwa opór stawiany przez człowieka różnorodnym postaciom nicości (totalitaryzmom, religijnemu zwątpieniu, poczuciu egzystencjalnego osamotnienia, instrumentalizacji życia). W jego dorobku odnaleźć można krytykę literacką, prozę, esej, a także oryginalne formy mieszane. Książki krytyczne są wyrazem zainteresowań literaturą rosyjską, klasyką europejską, malarstwem. Pisane z ogromnym znawstwem szkice o sztuce świadczą, że dla Herlinga kultura to przejaw metafizycznej niepewności człowieka, a także najszerszy z symbolicznych języków służących dociekaniu sensu. 

Włodzimierz Bolecki, fot.: Grzegorz Śledź / PR2

Włodzimierz Bolecki (pseud. Jerzy Malewski, ur. 13 kwietnia 1952 w Warszawie) –  polski historyk i teoretyk literatury polskiej, krytyk literacki, eseista, scenarzysta, profesor Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Wiceprezes Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (FNP). Autor wielu publikacji naukowych, opracowań i książek literaturoznawczych. Zajmuje się teorią i historią literatury XX wieku, m.in. twórczością takich autorów jak Wacław Berent, Witold Gombrowicz, Gustaw Herling-Grudziński, Józef Mackiewicz, Czesław Miłosz, Bruno Schulz, Aleksander Wat czy Stanisław Ignacy Witkiewicz. Laureat m.in. Nagrody Fundacji Polcul (Sydney, 1985), Nagrody im. Andrzeja Kijowskiego (Warszawa, 1987), Nagrody Fundacji im. Kościelskich (Genewa, 1989), Nagroda “Kultury” im. Zygmunta Hertza (Paryż, 1991) i Nagroda im. Kazimierza Wyki (Kraków, 2007). Członek jury Nagrody Literackiej im. Marka Nowakowskiego.

Włodzimierz Bolecki przeprowadził szereg wywiadów z Gustawem Herlingiem Grudzińskim, które zostały opublikowane w tomach – Rozmowy w Dragonei (1997), Rozmowy na koniec wieku (1998) oraz Rozmowy w Neapolu” (2000). Obecnie pracuje nad wydaniem zebranych prac autora.


Czas: 3 listopada 2020, godz. 16:00-18:00 
Miejsce: online – Zoom
Język: angielski

Link Zoom zostanie zamieszczony na stronie Wydziału Slawistyki Uniwersytetu Sztokholmskiego około pół godziny przed rozpoczęciem seminarium.

We współpracy z Slaviska avdelningen vid Stockholms universitet.

 
Zdjęcie: Bohdan Paczowski

Scheduled Literatura Wydarzenia

Wystawa w Borås: Święty Jan Paweł II

W związku z 100. rocznicą urodzin Jana Pawła II, która miała miejsce 18 maja, Instytut Polski w Sztokholmie przygotował wystawę pamiątkową, prezentowaną w Kościele Św. Zygfryda w Borås, w okresie od 22 listopada do 6 grudnia 2020.
22 11.2020 06 12.2020 Historia, Wydarzenia

PADDYMANIA – koncert z utworami z musicalu

Z okazji Święta Niepodległości, Teatr Muzyczny w Poznaniu zaprasza „Paddymanię” - koncert z utworami z musicalu „Virtuoso” poświęconego postaci Ignacego Jana Paderewskiego – jednego z Ojców Niepodległości, wybitnego polityka i premiera, znakomitego pianisty i kompozytora.
11 11.2020 Muzyka, Teatr, Wydarzenia

„Irena – nie anioł” – gościnny spektakl

Premiera spektaklu teatru Unga Roma (www.ungaroma.com) odbyła się na Gotlandii 8 marca 2020. Spektakl oparty jest na prawdziwej historii Ireny Sendlerowej, która w latach 1942-45 przemyciła z warszawskiego getta tysiące żydowskich dzieci.
18 11.2020 19 11.2020 Teatr, Wydarzenia