8.12.2020 Literatura, Wydarzenia

Ku Filozoficznemu Myśleniu. Myśl i Dziedzictwo Filozoficzne Józefa Marii Bocheńskiego

Zapraszamy do obejrzenia seminarium online, zorganizowanego we współpracy z Wydziałem Slawistyki Uniwersytetu Sztokholmskiego, które odbyło się 8 grudnia 2020 r.

Jadwiga Guerrero van der Meijden, doktor filozofii oraz adiunkt badawczy na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, opowiada o przemyśleniach i filozofii Ojca Józefa Marii Bocheńskiego, a także o jego olbrzymim wkładzie w dziedzictwo kultury świata. Senat RP ustanowił roku 2020 Rokiem Ojca Józefa Marii Bocheńskiego.

Józef Franciszek Emanuel Bocheński (1902 – 1995) – logik, historyk logiki i filozof, sowietolog, dominikanin, katolicki prezbiter, rektor Uniwersytetu we Fryburgu (1964 – 1966). Badaczem filozofii i myśli współczesnej: historia logiki i krytyka kultury współczesnej wyznaczały dwa główne pola jego badań. Bocheński dzielił historię logiki na trzy krótkie okresy szybkiego rozwoju, przedzielane długimi okresami niemal całkowitego upadku. Filozof  był krytykiem marksizmu i ściśle odróżniał myśl Marksa jako socjologa od późniejszego marksizmu-leninizmu. W dziedzinie ekonomii Bocheński opracował logiczną analizę współczesnego przedsiębiorstwa. Bibliografia jego publikacji obejmuje wiele wydań książkowych w różnych językach. Filozof był znany z niespożytej energii i niekonwencjonalnych form zachowania, mając już prawie 70 lat, uzyskał licencję pilota.

Więcej informacji w języku angielskim znajdziesz tutaj.

Scheduled Literatura Wydarzenia

Europejski Dzień Języka w Sztokholmie: kafejka językowa

Co roku we wrześniu świętowany jest Europejski Dzień Języków (EDL), który po raz pierwszy został zorganizowany w związku z Rokiem Języków w 2001 roku z inicjatywy UE i Rady Europy. W tym roku z okazji EDL został ogłoszony ogólnokrajowy konkurs poetycki dla uczniów oraz odbędzie się kafejka językowa dla szkół 24 września w Sztokholmie. Obie inicjatywy mają na celu podkreślenie jak istotna i przyjemna jest nauka języków obcych. Organizatorami wydarzenia i konkursu są: Reprezentacja Komisji Europejskiej w Szwecji oraz wybrane placówki dyplomatyczne, organizacje językowe i instytuty kulturalne, w tym Instytut Polski w Sztokholmie.
24 09.2024 Aktualności, Język, Wydarzenia

Polscy autorzy Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski

Pod koniec września odbędzie się 40. edycja Targów Książki w Göteborgu! Dwóch polskich pisarzy, Jacek Dukaj i Tomasz Jędrowski weźmie udział w panelach organizowanych w ramach Targów. Dwa przewodnie tematu tegorocznego programu to: Sápmi oraz Kosmos.
26 09.2024 29 09.2024 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Film ‘Ryba’ (2024) w reżyserii Karoliny Breguły

W 2023 roku Karolina Breguła wzięła udział w programie badawczym Institute for Urban Research (IUR) na Uniwersytecie w Malmö. W wyniku rezydencji powstała filmowa opowieść o rybaczce Manjuli Gulliksson i jej mężowi Stefanowi Nordin, którzy prowadzą firmę rybacką w Västernorrland. Film opowiada o przełowieniu wód morskich i jest wynikiem rozmów artystki z rybakami o ich próbach powstrzymania przemysłowych połowów na Morzu Botnickim.
03 07.2024 29 09.2024 Aktualności, Kino, Sztuki wizualne, Wydarzenia