8.12.2020 Literatura, Wydarzenia

Ku Filozoficznemu Myśleniu. Myśl i Dziedzictwo Filozoficzne Józefa Marii Bocheńskiego

Zapraszamy do obejrzenia seminarium online, zorganizowanego we współpracy z Wydziałem Slawistyki Uniwersytetu Sztokholmskiego, które odbyło się 8 grudnia 2020 r.

Jadwiga Guerrero van der Meijden, doktor filozofii oraz adiunkt badawczy na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, opowiada o przemyśleniach i filozofii Ojca Józefa Marii Bocheńskiego, a także o jego olbrzymim wkładzie w dziedzictwo kultury świata. Senat RP ustanowił roku 2020 Rokiem Ojca Józefa Marii Bocheńskiego.

Józef Franciszek Emanuel Bocheński (1902 – 1995) – logik, historyk logiki i filozof, sowietolog, dominikanin, katolicki prezbiter, rektor Uniwersytetu we Fryburgu (1964 – 1966). Badaczem filozofii i myśli współczesnej: historia logiki i krytyka kultury współczesnej wyznaczały dwa główne pola jego badań. Bocheński dzielił historię logiki na trzy krótkie okresy szybkiego rozwoju, przedzielane długimi okresami niemal całkowitego upadku. Filozof  był krytykiem marksizmu i ściśle odróżniał myśl Marksa jako socjologa od późniejszego marksizmu-leninizmu. W dziedzinie ekonomii Bocheński opracował logiczną analizę współczesnego przedsiębiorstwa. Bibliografia jego publikacji obejmuje wiele wydań książkowych w różnych językach. Filozof był znany z niespożytej energii i niekonwencjonalnych form zachowania, mając już prawie 70 lat, uzyskał licencję pilota.

Więcej informacji w języku angielskim znajdziesz tutaj.

Scheduled Literatura Wydarzenia

Wystawa plakatu – 30 lat Grupy Wyszehradzkiej

Już od 30 lat Grupa Wyszehradzka (V4) umożliwia ścisłą współpracę czterech państw Europy Środkowej: Czech, Słowacji, Węgier i Polski, które łączy nie tylko sąsiedztwo i podobne uwarunkowania geopolityczne, ale przede wszystkim wspólna historia, tradycja, kultura oraz wartości.
15 02.2021 18 02.2021 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Design Talks 2021. Polsko-szwedzcy artyści na Stockholm

Polscy projektanci są częścią tegorocznych targów Stockholm Design Week! We współpracy z Design Sweden, przygotowaliśmy trzy Design Talks, podczas których zaproszeni goście opowiadają m.in. o trendach we współczesnym designie, wyzwaniach dla zarówno początkujących artystów, jak i profesjonalistów, o malowaniu na jedwabiu oraz o najróżniejszych inspiracjach takich jak: szwedzki zamek czy słowiańska mitologia.
08 02.2021 14 02.2021 Design, Wydarzenia

Spektakl online: “Irena – żaden anioł” 🗓

W tym tygodniu, 27 stycznia, obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Z tej okazji Instytut Polski w Sztokholmie wraz z Teatrem Unga Roma zorganizował nagranie spektaklu "Irena - ingen ängel" ("Irena - żaden anioł"), który w piątek 29 stycznia 2021 w godz. 18.00-21.00 zostanie darmowo udostępniony online, z opcją włączenia polskich napisów.
29 01.2021 Historia, Teatr, Wydarzenia