8.12.2020 Literatura, Wydarzenia

Ku Filozoficznemu Myśleniu. Myśl i Dziedzictwo Filozoficzne Józefa Marii Bocheńskiego

Zapraszamy do obejrzenia seminarium online, zorganizowanego we współpracy z Wydziałem Slawistyki Uniwersytetu Sztokholmskiego, które odbyło się 8 grudnia 2020 r.

Jadwiga Guerrero van der Meijden, doktor filozofii oraz adiunkt badawczy na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, opowiada o przemyśleniach i filozofii Ojca Józefa Marii Bocheńskiego, a także o jego olbrzymim wkładzie w dziedzictwo kultury świata. Senat RP ustanowił roku 2020 Rokiem Ojca Józefa Marii Bocheńskiego.

Józef Franciszek Emanuel Bocheński (1902 – 1995) – logik, historyk logiki i filozof, sowietolog, dominikanin, katolicki prezbiter, rektor Uniwersytetu we Fryburgu (1964 – 1966). Badaczem filozofii i myśli współczesnej: historia logiki i krytyka kultury współczesnej wyznaczały dwa główne pola jego badań. Bocheński dzielił historię logiki na trzy krótkie okresy szybkiego rozwoju, przedzielane długimi okresami niemal całkowitego upadku. Filozof  był krytykiem marksizmu i ściśle odróżniał myśl Marksa jako socjologa od późniejszego marksizmu-leninizmu. W dziedzinie ekonomii Bocheński opracował logiczną analizę współczesnego przedsiębiorstwa. Bibliografia jego publikacji obejmuje wiele wydań książkowych w różnych językach. Filozof był znany z niespożytej energii i niekonwencjonalnych form zachowania, mając już prawie 70 lat, uzyskał licencję pilota.

Więcej informacji w języku angielskim znajdziesz tutaj.

Scheduled Literatura Wydarzenia

„Moje własne Thule, czyli polskie ilustratorki o

Justyna Nyka (Norwegia), Asia Pietrzyk (Szwecja), Kamila Slocinska (Dania) – trzy polskie artystki mieszkające i pracujące w Skandynawii. Czy coś je łączy? Na pewno łączy je kraj pochodzenia, to, że są artystkami oraz to, że mieszkają i tworzą poza Polską. A czy, i jak różne jest ich „Thule”? Czy odnalazły swój własny, przyjazny koniec świata? I dlaczego go w ogóle poszukiwały?
17 11.2021 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Poetycki hołd dla Wisławy Szymborskiej i koncert

25 lat temu, 3 października 1996 r. literacka Nagroda Nobla trafiła do Wisławy Szymborskiej. W związku z jubileuszem Muzeum Nagrody Nobla w Sztokholmie we współpracy z Instytutem Polskim zaprasza 19 listopada na wieczór poświęcony poetce, który odbędzie się w Muzeum Nagrody Nobla! Serdecznie zapraszamy!
19 11.2021 Muzyka, Wydarzenia

Nostalgiczna podróż do Polski. Muzyczno-poetycki program w

Dołącz do nas w nostalgicznej podróży 14 listopada 2021 o 15.00! Polska muzyka i poezja XIX i XX wieku splotą się w wyjątkowy i emocjonalny program z utworami tegorocznych jubilatów. W tym roku mija 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida oraz 100. urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Różewicza.
14 11.2021 Literatura, Muzyka, Wydarzenia