10.12.2020 Historia, Wydarzenia

Wykład Evy Mattsson na temat Katarzyny Jagiellonki oraz jagiellońskiego dziedzictwa kulturowego w krajach skandynawskich

10 grudnia o godz. 11 do odsłuchania dostępny będzie wykład Evy Mattsson, w którym opowie ona o polskiej królewnie i królowej Szwecji Katarzynie Jagiellonce oraz jej kulturalnych wpływach na Szwecję i Finlandię. Wykład jest częścią internetowej konferencji poświęconej dziedzictwu Jagiellonów w Polsce i Finlandii, w której uczestniczą polscy, szwedzcy i fińscy eksperci. Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.

Wykład dostępny będzie na Google Meet pod tym linkiem.

Więcej informacji w wydarzeniu na Facebooku: www.facebook.com/events/383947279384718

Zachęcamy Państwa do obserwowania strony Jagiellonian Heritage as a platform for dialogue between Poland and Finland (Dziedzictwo Jagiellonów, jako platforma dialogowa pomiędzy Polską i Finlandią) na Facebooku, gdzie znajdą Państwo więcej informacji, na temat innych badań i prezentacji dotyczących internetowej konferencji.

Eva Mattsson, zdjęcie: Tony Oldenberg

Eva Mattsson jest autorką książki ”Furstinnan”, historykiem sztuki i producentką kultury oraz znaną lektorką. Jej wykłady na temat Katarzyny Jagiellonki przyciągają dużą publiczność. Wystąpienia „Tak jak kamień niesie życie” na zamku w Vadstenie w 2012 i 2013 roku odniosły ogromny sukces.  W 2013 roku prezentowała ona również „Motyla i Koronę” na zamku w Uppsali. Swój trzeci wykład, „Tylko śmierć”, przedstawiła w Livrustkammaren, muzeum znajdującym się w Pałacu Królewskim, w Sztokholmie w 2014 roku.

Pierwszy wykład w ramach konferencji zostanie wyemitowany 7 grudnia o godz. 17.00, kiedy to główna organizatorka konferencji, Ewa Cybulska-Bohuszewicz (Instytut Badań Literackich PAN) wraz z Niną Manninen (Uniwersytet w Turku) przeprowadzą prezentację poświęconą tekstowi „Wyprawa Królewny”.

Projekt jest finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej NAWA we współpracy z fińskim uniwersytetem w Jyväskylä oraz Polską Ambasadą w Helsingfors.

Więcej o Evie Mattsson – Bring to Life: www.bringtolife.se

Scheduled Historia >Wydarzenia

Pokaz specjalny filmu “Nóż w wodzie” Romana

Serdecznie zapraszamy na specjalny pokaz filmu Romana Polańskiego “Nóż w wodzie” (1962), ze zdjęciami znakomitego polskiego operatora Jerzego Lipmana! Wydarzenie odbywa się w związku z 60. rocznicą premiery filmu oraz 100. rocznicą urodzin Jerzego Lipmana.
07 12.2022 Kino, Wydarzenia

Koncert Świąteczny UE 2022 w Sztokholmie 🌟

Odliczanie dni do Świąt rozpoczęte! Pierwszy śnieg już spadł, ozdoby świąteczne widać niemal na każdym rogu, a świąteczne piosenki nuci chcąc nie chcą powoli każdy z nas. Pragniemy więc serdecznie zaprosić do spędzenia z nami tego pięknego czasu przedświątecznego 12 grudnia o godz 18 w kościele Adolfa Fredrika w Sztokholmie, gdzie w tym roku odbędzie się trzecia edycja koncertu świątecznego UE.
12 12.2022 Muzyka, Wydarzenia

Konferencja ‘’Cultural transfer between Poland, Finland and

12 grudnia o godz. 10.00 rozpocznie się międzynarodowa konferencja odbywająca się w języku angielskim, pt.: ‘’Cultural transfer between Poland, Finland and Sweden from the Jagiellonian era to the end of the Vasa Dynasty: on the 460th anniversary of Catherine Jagiellon’s arrival to Finland (1562–2022).’’ w sali Publicum na Uniwesytecie w Turku, adres: Assistentinkatu 7.
12 12.2022 Historia, Wydarzenia