10.12.2020 Historia, Wydarzenia

Wykład Evy Mattsson na temat Katarzyny Jagiellonki oraz jagiellońskiego dziedzictwa kulturowego w krajach skandynawskich

10 grudnia o godz. 11 do odsłuchania dostępny będzie wykład Evy Mattsson, w którym opowie ona o polskiej królewnie i królowej Szwecji Katarzynie Jagiellonce oraz jej kulturalnych wpływach na Szwecję i Finlandię. Wykład jest częścią internetowej konferencji poświęconej dziedzictwu Jagiellonów w Polsce i Finlandii, w której uczestniczą polscy, szwedzcy i fińscy eksperci. Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.

Wykład dostępny będzie na Google Meet pod tym linkiem.

Więcej informacji w wydarzeniu na Facebooku: www.facebook.com/events/383947279384718

Zachęcamy Państwa do obserwowania strony Jagiellonian Heritage as a platform for dialogue between Poland and Finland (Dziedzictwo Jagiellonów, jako platforma dialogowa pomiędzy Polską i Finlandią) na Facebooku, gdzie znajdą Państwo więcej informacji, na temat innych badań i prezentacji dotyczących internetowej konferencji.

Eva Mattsson, zdjęcie: Tony Oldenberg

Eva Mattsson jest autorką książki ”Furstinnan”, historykiem sztuki i producentką kultury oraz znaną lektorką. Jej wykłady na temat Katarzyny Jagiellonki przyciągają dużą publiczność. Wystąpienia „Tak jak kamień niesie życie” na zamku w Vadstenie w 2012 i 2013 roku odniosły ogromny sukces.  W 2013 roku prezentowała ona również „Motyla i Koronę” na zamku w Uppsali. Swój trzeci wykład, „Tylko śmierć”, przedstawiła w Livrustkammaren, muzeum znajdującym się w Pałacu Królewskim, w Sztokholmie w 2014 roku.

Pierwszy wykład w ramach konferencji zostanie wyemitowany 7 grudnia o godz. 17.00, kiedy to główna organizatorka konferencji, Ewa Cybulska-Bohuszewicz (Instytut Badań Literackich PAN) wraz z Niną Manninen (Uniwersytet w Turku) przeprowadzą prezentację poświęconą tekstowi „Wyprawa Królewny”.

Projekt jest finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej NAWA we współpracy z fińskim uniwersytetem w Jyväskylä oraz Polską Ambasadą w Helsingfors.

Więcej o Evie Mattsson – Bring to Life: www.bringtolife.se

Scheduled Historia Wydarzenia

„Moje własne Thule, czyli polskie ilustratorki o

Justyna Nyka (Norwegia), Asia Pietrzyk (Szwecja), Kamila Slocinska (Dania) – trzy polskie artystki mieszkające i pracujące w Skandynawii. Czy coś je łączy? Na pewno łączy je kraj pochodzenia, to, że są artystkami oraz to, że mieszkają i tworzą poza Polską. A czy, i jak różne jest ich „Thule”? Czy odnalazły swój własny, przyjazny koniec świata? I dlaczego go w ogóle poszukiwały?
17 11.2021 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Poetycki hołd dla Wisławy Szymborskiej i koncert

25 lat temu, 3 października 1996 r. literacka Nagroda Nobla trafiła do Wisławy Szymborskiej. W związku z jubileuszem Muzeum Nagrody Nobla w Sztokholmie we współpracy z Instytutem Polskim zaprasza 19 listopada na wieczór poświęcony poetce, który odbędzie się w Muzeum Nagrody Nobla! Serdecznie zapraszamy!
19 11.2021 Muzyka, Wydarzenia

Nostalgiczna podróż do Polski. Muzyczno-poetycki program w

Dołącz do nas w nostalgicznej podróży 14 listopada 2021 o 15.00! Polska muzyka i poezja XIX i XX wieku splotą się w wyjątkowy i emocjonalny program z utworami tegorocznych jubilatów. W tym roku mija 200. rocznica urodzin Cypriana Kamila Norwida oraz 100. urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Różewicza.
14 11.2021 Literatura, Muzyka, Wydarzenia