10.12.2020 Historia, Wydarzenia

Wykład Evy Mattsson na temat Katarzyny Jagiellonki oraz jagiellońskiego dziedzictwa kulturowego w krajach skandynawskich

10 grudnia o godz. 11 do odsłuchania dostępny będzie wykład Evy Mattsson, w którym opowie ona o polskiej królewnie i królowej Szwecji Katarzynie Jagiellonce oraz jej kulturalnych wpływach na Szwecję i Finlandię. Wykład jest częścią internetowej konferencji poświęconej dziedzictwu Jagiellonów w Polsce i Finlandii, w której uczestniczą polscy, szwedzcy i fińscy eksperci. Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.

Wykład dostępny będzie na Google Meet pod tym linkiem.

Więcej informacji w wydarzeniu na Facebooku: www.facebook.com/events/383947279384718

Zachęcamy Państwa do obserwowania strony Jagiellonian Heritage as a platform for dialogue between Poland and Finland (Dziedzictwo Jagiellonów, jako platforma dialogowa pomiędzy Polską i Finlandią) na Facebooku, gdzie znajdą Państwo więcej informacji, na temat innych badań i prezentacji dotyczących internetowej konferencji.

Eva Mattsson, zdjęcie: Tony Oldenberg

Eva Mattsson jest autorką książki ”Furstinnan”, historykiem sztuki i producentką kultury oraz znaną lektorką. Jej wykłady na temat Katarzyny Jagiellonki przyciągają dużą publiczność. Wystąpienia „Tak jak kamień niesie życie” na zamku w Vadstenie w 2012 i 2013 roku odniosły ogromny sukces.  W 2013 roku prezentowała ona również „Motyla i Koronę” na zamku w Uppsali. Swój trzeci wykład, „Tylko śmierć”, przedstawiła w Livrustkammaren, muzeum znajdującym się w Pałacu Królewskim, w Sztokholmie w 2014 roku.

Pierwszy wykład w ramach konferencji zostanie wyemitowany 7 grudnia o godz. 17.00, kiedy to główna organizatorka konferencji, Ewa Cybulska-Bohuszewicz (Instytut Badań Literackich PAN) wraz z Niną Manninen (Uniwersytet w Turku) przeprowadzą prezentację poświęconą tekstowi „Wyprawa Królewny”.

Projekt jest finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej NAWA we współpracy z fińskim uniwersytetem w Jyväskylä oraz Polską Ambasadą w Helsingfors.

Więcej o Evie Mattsson – Bring to Life: www.bringtolife.se

Scheduled Historia >Wydarzenia

Europejski Dzień Języków 2022 🗓

Europejski Dzień Języków, obchodzony po raz pierwszy w związku z Europejskim Rokiem Języków w 2001 roku, został utworzony z inicjatywy UE i Rady Europy. Dzień Języków ma miejsce co roku 26 września, a jego celem jest zwrócenie uwagi na korzyści i przyjemności płynące z nauki języków obcych. W tym roku Europejski Dzień Języków świętujemy w Sztokholmie dzień później, we wtorek 27 września 2022!
27 09.2022 Język, Wydarzenia

Polscy artyści na Supermarket Art Fair 2022

W tym roku dwie polskie grupy artystyczne LeleArt Space i NOWY ZŁOTY, a także polski performer Konrad Juściński wezmą udział w Targach Sztuki Niezależnej w Sztokholmie - Supermarket Art Fair 2022, które w tym roku odbędą się w dniach 26-29 maja w SKHLM Skärholmen Centrum!
26 05.2022 29 05.2022 Sztuki wizualne, Wydarzenia

Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Sztokholmie 2022 🗓

Tegoroczny Międzynarodowy Festiwal Komiksu w Sztokholmie odbędzie się już 21 i 22 maja 2022 roku! To będzie weekend pełen unikatowych komiksów i wielu wyjątkowych twórców z całego świata, a więc doskonała okazja dla wszystkich entuzjastów komiksu do odwiedzenia Kulturhuset Stadsteatern w Sztokholmie. Zapraszamy!
21 05.2022 22 05.2022 Literatura, Sztuki wizualne, Wydarzenia