10.12.2020 Historia, Wydarzenia

Wykład Evy Mattsson na temat Katarzyny Jagiellonki oraz jagiellońskiego dziedzictwa kulturowego w krajach skandynawskich

10 grudnia o godz. 11 do odsłuchania dostępny będzie wykład Evy Mattsson, w którym opowie ona o polskiej królewnie i królowej Szwecji Katarzynie Jagiellonce oraz jej kulturalnych wpływach na Szwecję i Finlandię. Wykład jest częścią internetowej konferencji poświęconej dziedzictwu Jagiellonów w Polsce i Finlandii, w której uczestniczą polscy, szwedzcy i fińscy eksperci. Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.

Wykład dostępny będzie na Google Meet pod tym linkiem.

Więcej informacji w wydarzeniu na Facebooku: www.facebook.com/events/383947279384718

Zachęcamy Państwa do obserwowania strony Jagiellonian Heritage as a platform for dialogue between Poland and Finland (Dziedzictwo Jagiellonów, jako platforma dialogowa pomiędzy Polską i Finlandią) na Facebooku, gdzie znajdą Państwo więcej informacji, na temat innych badań i prezentacji dotyczących internetowej konferencji.

Eva Mattsson, zdjęcie: Tony Oldenberg

Eva Mattsson jest autorką książki ”Furstinnan”, historykiem sztuki i producentką kultury oraz znaną lektorką. Jej wykłady na temat Katarzyny Jagiellonki przyciągają dużą publiczność. Wystąpienia „Tak jak kamień niesie życie” na zamku w Vadstenie w 2012 i 2013 roku odniosły ogromny sukces.  W 2013 roku prezentowała ona również „Motyla i Koronę” na zamku w Uppsali. Swój trzeci wykład, „Tylko śmierć”, przedstawiła w Livrustkammaren, muzeum znajdującym się w Pałacu Królewskim, w Sztokholmie w 2014 roku.

Pierwszy wykład w ramach konferencji zostanie wyemitowany 7 grudnia o godz. 17.00, kiedy to główna organizatorka konferencji, Ewa Cybulska-Bohuszewicz (Instytut Badań Literackich PAN) wraz z Niną Manninen (Uniwersytet w Turku) przeprowadzą prezentację poświęconą tekstowi „Wyprawa Królewny”.

Projekt jest finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej NAWA we współpracy z fińskim uniwersytetem w Jyväskylä oraz Polską Ambasadą w Helsingfors.

Więcej o Evie Mattsson – Bring to Life: www.bringtolife.se

Scheduled Historia Wydarzenia

Galeria Vi lever på polsk na targach

W tym roku polska grupa artystów Vi Lever på polsk (VLP) przyjedzie z Kopenhagi do Sztokholmu, aby wziąć udział w targach sztuki niezależnej SUPERMARKET – Stockholm Independent Art Fair, które odbędą się w dniach 25-28 kwietnia w SKHLM Skärholmen Centrum! Podczas targów polscy artyści opowiedzą o swojej sztuce, zaprezentują reprezentantów grupy oraz wezmą udział w rozmowie z artystami ze sztokholmskiej galerii Studio44 w niedzielę 28 kwietnia o godzinie 12.00. Zapraszamy!
25 04.2024 28 04.2024 Aktualności, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Prace polskich i szwedzkich artystów na wystawie

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wystawy Polskie ślady, która została otwarta 23 marca w galerii sztuki Södertälje konsthall w Sztokholmie! Szczególnie dziękujemy kuratorkom, Mai-Lenie Molin i Camilli Larsson, za ich niezwykłe zaangażowanie i profesjonalizm oraz rzucenie światła na dynamiczną współpracę między Polską a Szwecją w dziedzinie kultury w drugiej połowie XX wieku. Na wystawie prezentowane są dzieła wielu znakomitych polskich i szwedzkich artystów, zarówno z przeszłości, jak i te stworzone specjalnie na tę okazję, zainspirowane ówczesną sztuką.
23 03.2024 Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Europejski Festiwal: Ukraińska Wiosna 🗓 🗺

Ideą tegorocznego festiwalu jest przedstawienie Ukrainy jako oczywistej części wspólnego europejskiego dziedzictwa kulturowego, a festiwal oferuje nowe, innowacyjne punkty widzenia i perspektywy w tym temacie. Hasło festiwalu brzmi: „Odbicia w oczach – Ukraina w Europie i Europa w Ukrainie”.
24 04.2024 07 05.2024 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia