10.12.2020 Historia, Wydarzenia

Wykład Evy Mattsson na temat Katarzyny Jagiellonki oraz jagiellońskiego dziedzictwa kulturowego w krajach skandynawskich

10 grudnia o godz. 11 do odsłuchania dostępny będzie wykład Evy Mattsson, w którym opowie ona o polskiej królewnie i królowej Szwecji Katarzynie Jagiellonce oraz jej kulturalnych wpływach na Szwecję i Finlandię. Wykład jest częścią internetowej konferencji poświęconej dziedzictwu Jagiellonów w Polsce i Finlandii, w której uczestniczą polscy, szwedzcy i fińscy eksperci. Wydarzenie organizowane jest we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.

Wykład dostępny będzie na Google Meet pod tym linkiem.

Więcej informacji w wydarzeniu na Facebooku: www.facebook.com/events/383947279384718

Zachęcamy Państwa do obserwowania strony Jagiellonian Heritage as a platform for dialogue between Poland and Finland (Dziedzictwo Jagiellonów, jako platforma dialogowa pomiędzy Polską i Finlandią) na Facebooku, gdzie znajdą Państwo więcej informacji, na temat innych badań i prezentacji dotyczących internetowej konferencji.

Eva Mattsson, zdjęcie: Tony Oldenberg

Eva Mattsson jest autorką książki ”Furstinnan”, historykiem sztuki i producentką kultury oraz znaną lektorką. Jej wykłady na temat Katarzyny Jagiellonki przyciągają dużą publiczność. Wystąpienia „Tak jak kamień niesie życie” na zamku w Vadstenie w 2012 i 2013 roku odniosły ogromny sukces.  W 2013 roku prezentowała ona również „Motyla i Koronę” na zamku w Uppsali. Swój trzeci wykład, „Tylko śmierć”, przedstawiła w Livrustkammaren, muzeum znajdującym się w Pałacu Królewskim, w Sztokholmie w 2014 roku.

Pierwszy wykład w ramach konferencji zostanie wyemitowany 7 grudnia o godz. 17.00, kiedy to główna organizatorka konferencji, Ewa Cybulska-Bohuszewicz (Instytut Badań Literackich PAN) wraz z Niną Manninen (Uniwersytet w Turku) przeprowadzą prezentację poświęconą tekstowi „Wyprawa Królewny”.

Projekt jest finansowany przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej NAWA we współpracy z fińskim uniwersytetem w Jyväskylä oraz Polską Ambasadą w Helsingfors.

Więcej o Evie Mattsson – Bring to Life: www.bringtolife.se

Scheduled Historia >Wydarzenia

Wykład Artura Szulca o Marcu 1968 🗓

Historyk i autor Artur Szulc opowiada o historycznym tle wydarzeń marcowych 1968 oraz ich konsekwencjach. Prezentacja przygotowana we współpracy z Instytutem Polskim w Sztokholmie.
08 03.2023 Aktualności, Historia, Wydarzenia

Wystawa ”Mamo, ja nie chcę wojny!” 🗓

Instytut Polski w Sztokholmie prezentuje szwedzką wersję wystawy ”Mamo, ja nie chcę wojny!”, polsko-ukraińskiego projektu archiwalnego stworzonego przez Archiwum Akt Nowych, Uniwersytet warszawski, Kijowski Uniwersytet Narodowy im. Tarasa Szewczenki oraz ukraiński portal Mom, I see war. Jesteśmy dumni i szczęśliwi, że oficjalnym partnerem wydarzenia jest Ambasada Ukrainy i Instytut Ukraiński w Sztokholmie.
14 03.2023 04 04.2023 Historia, Wydarzenia

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych – wykład

Europejski Dzień Pamięci o Sprawiedliwych przypada 6 marca. Święto ustanowione zostało przez Parlament Europejski w 2012 roku. Ma na celu uhonorowanie pamięci osób, które sprzeciwiały się reżimom totalitarnym i masowym zbrodniom w XX i XXI w. i ratowały Żydów w czasie Holokaustu. Publikujemy dzisiaj wykład historyka i autora Artura Szulca na temat Henryka Sławika, Aleksandra Ładosia i Tadeusza Romera.
06 03.2023 Aktualności, Historia, Wydarzenia