29.12.2020 Muzyka, Wydarzenia

„Z Chopinem w Salonie Marceliny Czartoryskiej” – Cracovia Danza prezentuje zrekonstruowane tańce salonowe do muzyki Chopina

Kompozycje inspirowane tańcami salonowymi zajmują niezwykle istotne miejsce w twórczości Fryderyka Chopina. Świetny tancerz, bywalec salonów i balów w Warszawie, Wiedniu i Paryżu Chopin potrafił perfekcyjnie, a zarazem twórczo oddać charakter tańców znajdujących się w repertuarze salonów europejskich z I poł. XIX wieku.

Marcelina Czartoryska uczennica Fryderyka Chopina, słynna pianistka koncertująca w całej Europie potrafiła przekazać przyszłym pokoleniom muzyków styl i szczególną interpretację utworów wielkiego kompozytora. Po powrocie do Polski, stworzyła w Krakowie muzyczny salon, który wzorował się na tych paryskich, w których bywał i tworzył Fryderyk Chopin.

W filmie przygotowanym specjalnie dla Instytutu Polskiego w Sztokholmie, Balet Dworski Cracovia Danza zaprasza widzów do zachowanego do dziś salonu Marceliny Czartoryskiej, w podkrakowskiej Willi Decjusza, gdzie mieszkała od 1869 roku. Wraz z dźwiękami muzyki, jak we śnie, w polskiej Willi pojawia się paryski salon z Chopinem. Tak jak kiedyś w Paryżu eleganckie damy i kawalerowie tańczą do chopinowskich tańców: walca, ecossaizów, bourèe, landlera, kontredansa. Krakowski salon wypełniony muzyką Chopina, przenosi nas w świat tańca i modnych bali z I poł. XIX wieku, świat, w którym żył i tworzył polski kompozytor. 

Przedstawiony w filmie repertuar taneczny, ułożony do utworów Fryderyka Chopina jest pierwszą i jedyną próbą choreograficznej ilustracji tańców salonowych z czasów kompozytora. Opracowany przez Romanę Agnel, choreografa i zarazem reżysera filmu oparty jest na rekonstrukcjach form tanecznych zapisanych w traktacie francuskiego mistrza tańca Henri Cellariusa „La danse de salon” z 1848 roku. Tancerze Baletu Cracovia Danza w kostiumach z epoki realizują choreografie z wielką dbałością o styl i technikę każdej z poszczególnych form tanecznych.

„Z Chopinem w salonie Marceliny Czartoryskiej” to film, który prezentuje choreografie stworzone do salonowych kompozycji tanecznych Chopina a zarazem ukazuje jego tradycję i dziedzictwo w Polsce, w szczególnym i mało znanym miejscu jakim jest krakowska Willa Decjusza i jej muzyczny salon Marceliny Czartoryskiej.

tekst: Romana Agnel


Film powstał specjalnie dla Instytutu Polskiego w Sztokholmie, w związku z przypadającą w tym roku 210. rocznicą urodzin Fryderyka Chopina.

Scenariusz i reżyseria – Romana Agnel
Zdjęcia – Sebastian Dudek, Maciej Berg
Montaż – Sebastian Dudek, Dariusz Brojek
Dźwięk – Wojciech Zawiślak
Choreografia – Romana Agnel
Kostiumy – Monika Polak-Luścińska

Uczestnicy:
Piotr Kowal – fortepian
Romana Agnel i tancerze zespołu tanecznego Cracovia Danza


Zdjęcia: Sebastian Dudek

Scheduled Muzyka Wydarzenia

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej

Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23 11.2024 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia