29.12.2020 Muzyka, Wydarzenia

„Z Chopinem w Salonie Marceliny Czartoryskiej” – Cracovia Danza prezentuje zrekonstruowane tańce salonowe do muzyki Chopina

Kompozycje inspirowane tańcami salonowymi zajmują niezwykle istotne miejsce w twórczości Fryderyka Chopina. Świetny tancerz, bywalec salonów i balów w Warszawie, Wiedniu i Paryżu Chopin potrafił perfekcyjnie, a zarazem twórczo oddać charakter tańców znajdujących się w repertuarze salonów europejskich z I poł. XIX wieku.

Marcelina Czartoryska uczennica Fryderyka Chopina, słynna pianistka koncertująca w całej Europie potrafiła przekazać przyszłym pokoleniom muzyków styl i szczególną interpretację utworów wielkiego kompozytora. Po powrocie do Polski, stworzyła w Krakowie muzyczny salon, który wzorował się na tych paryskich, w których bywał i tworzył Fryderyk Chopin.

W filmie przygotowanym specjalnie dla Instytutu Polskiego w Sztokholmie, Balet Dworski Cracovia Danza zaprasza widzów do zachowanego do dziś salonu Marceliny Czartoryskiej, w podkrakowskiej Willi Decjusza, gdzie mieszkała od 1869 roku. Wraz z dźwiękami muzyki, jak we śnie, w polskiej Willi pojawia się paryski salon z Chopinem. Tak jak kiedyś w Paryżu eleganckie damy i kawalerowie tańczą do chopinowskich tańców: walca, ecossaizów, bourèe, landlera, kontredansa. Krakowski salon wypełniony muzyką Chopina, przenosi nas w świat tańca i modnych bali z I poł. XIX wieku, świat, w którym żył i tworzył polski kompozytor. 

Przedstawiony w filmie repertuar taneczny, ułożony do utworów Fryderyka Chopina jest pierwszą i jedyną próbą choreograficznej ilustracji tańców salonowych z czasów kompozytora. Opracowany przez Romanę Agnel, choreografa i zarazem reżysera filmu oparty jest na rekonstrukcjach form tanecznych zapisanych w traktacie francuskiego mistrza tańca Henri Cellariusa „La danse de salon” z 1848 roku. Tancerze Baletu Cracovia Danza w kostiumach z epoki realizują choreografie z wielką dbałością o styl i technikę każdej z poszczególnych form tanecznych.

„Z Chopinem w salonie Marceliny Czartoryskiej” to film, który prezentuje choreografie stworzone do salonowych kompozycji tanecznych Chopina a zarazem ukazuje jego tradycję i dziedzictwo w Polsce, w szczególnym i mało znanym miejscu jakim jest krakowska Willa Decjusza i jej muzyczny salon Marceliny Czartoryskiej.

tekst: Romana Agnel


Film powstał specjalnie dla Instytutu Polskiego w Sztokholmie, w związku z przypadającą w tym roku 210. rocznicą urodzin Fryderyka Chopina.

Scenariusz i reżyseria – Romana Agnel
Zdjęcia – Sebastian Dudek, Maciej Berg
Montaż – Sebastian Dudek, Dariusz Brojek
Dźwięk – Wojciech Zawiślak
Choreografia – Romana Agnel
Kostiumy – Monika Polak-Luścińska

Uczestnicy:
Piotr Kowal – fortepian
Romana Agnel i tancerze zespołu tanecznego Cracovia Danza


Zdjęcia: Sebastian Dudek

Scheduled Muzyka Wydarzenia

Szwedzkie wydanie książki Stramer Mikołaja Łozińskiego 🗓

W styczniu wychodzi książka Mikołaja Łozińskiego Stramer w szwedzkim tłumaczeniu Davida Szybka (2025, Norstedts bokförlag). Stramer to pierwsza część opowieści o żydowskiej polskiej rodzinie żyjącej w okresie międzywojennym wydana w Polsce przez Wydawnictwo Literackie w 2019 roku.
08 01.2025 Aktualności, Artykuły, Litteratur, Wydarzenia

Reportaż pisma Artlover Magazine o stolicy Polski

Pod koniec października, dwóch przedstawicieli szwedzkiego pisma o sztuce Artlover Magazine, redaktor naczelny David Castenfors oraz fotograf Pierre Björk, uczestniczyli w wizycie studyjnej zorganizowanej przez Instytut Polski w Sztokholmie, we współpracy ze szwedzką galerią Coulisse Gallery w Sztokholmie. Celem wizyty było zebranie materiałów do reportażu poświęconego polskiej sztuce współczesnej w Warszawie, który został opublikowany w najnowszym wydaniu Artlover Magazine. Dotychczas magazyn napisał o Brukseli, Rotterdamie, Antwerpii, Turynie i Mediolanie.
27 11.2024 Aktualności, Artykuły, Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Koncert Świąteczny w kościele Adolfa Fryderyka w

9 grudnia w kościele Adolfa Fryderyka w Sztokholmie odbędzie się już tradycyjny koncert bożonarodzeniowy organizowany przez Reprezentację Komisji Europejskiej w Szwecji. W tym roku, w ramach polskiego występu, wystąpi duet Marzeny Frankowskiej-Goliszek oraz Marka Mazura z kolędą „Lulajże Jezuniu”.
09 12.2024 Historia, Język, Muzyka, Wydarzenia