29.12.2020 Muzyka, Wydarzenia

„Z Chopinem w Salonie Marceliny Czartoryskiej” – Cracovia Danza prezentuje zrekonstruowane tańce salonowe do muzyki Chopina

Kompozycje inspirowane tańcami salonowymi zajmują niezwykle istotne miejsce w twórczości Fryderyka Chopina. Świetny tancerz, bywalec salonów i balów w Warszawie, Wiedniu i Paryżu Chopin potrafił perfekcyjnie, a zarazem twórczo oddać charakter tańców znajdujących się w repertuarze salonów europejskich z I poł. XIX wieku.

Marcelina Czartoryska uczennica Fryderyka Chopina, słynna pianistka koncertująca w całej Europie potrafiła przekazać przyszłym pokoleniom muzyków styl i szczególną interpretację utworów wielkiego kompozytora. Po powrocie do Polski, stworzyła w Krakowie muzyczny salon, który wzorował się na tych paryskich, w których bywał i tworzył Fryderyk Chopin.

W filmie przygotowanym specjalnie dla Instytutu Polskiego w Sztokholmie, Balet Dworski Cracovia Danza zaprasza widzów do zachowanego do dziś salonu Marceliny Czartoryskiej, w podkrakowskiej Willi Decjusza, gdzie mieszkała od 1869 roku. Wraz z dźwiękami muzyki, jak we śnie, w polskiej Willi pojawia się paryski salon z Chopinem. Tak jak kiedyś w Paryżu eleganckie damy i kawalerowie tańczą do chopinowskich tańców: walca, ecossaizów, bourèe, landlera, kontredansa. Krakowski salon wypełniony muzyką Chopina, przenosi nas w świat tańca i modnych bali z I poł. XIX wieku, świat, w którym żył i tworzył polski kompozytor. 

Przedstawiony w filmie repertuar taneczny, ułożony do utworów Fryderyka Chopina jest pierwszą i jedyną próbą choreograficznej ilustracji tańców salonowych z czasów kompozytora. Opracowany przez Romanę Agnel, choreografa i zarazem reżysera filmu oparty jest na rekonstrukcjach form tanecznych zapisanych w traktacie francuskiego mistrza tańca Henri Cellariusa „La danse de salon” z 1848 roku. Tancerze Baletu Cracovia Danza w kostiumach z epoki realizują choreografie z wielką dbałością o styl i technikę każdej z poszczególnych form tanecznych.

„Z Chopinem w salonie Marceliny Czartoryskiej” to film, który prezentuje choreografie stworzone do salonowych kompozycji tanecznych Chopina a zarazem ukazuje jego tradycję i dziedzictwo w Polsce, w szczególnym i mało znanym miejscu jakim jest krakowska Willa Decjusza i jej muzyczny salon Marceliny Czartoryskiej.

tekst: Romana Agnel


Film powstał specjalnie dla Instytutu Polskiego w Sztokholmie, w związku z przypadającą w tym roku 210. rocznicą urodzin Fryderyka Chopina.

Scenariusz i reżyseria – Romana Agnel
Zdjęcia – Sebastian Dudek, Maciej Berg
Montaż – Sebastian Dudek, Dariusz Brojek
Dźwięk – Wojciech Zawiślak
Choreografia – Romana Agnel
Kostiumy – Monika Polak-Luścińska

Uczestnicy:
Piotr Kowal – fortepian
Romana Agnel i tancerze zespołu tanecznego Cracovia Danza


Zdjęcia: Sebastian Dudek

Scheduled Muzyka Wydarzenia

Galeria Vi lever på polsk na targach

W tym roku polska grupa artystów Vi Lever på polsk (VLP) przyjedzie z Kopenhagi do Sztokholmu, aby wziąć udział w targach sztuki niezależnej SUPERMARKET – Stockholm Independent Art Fair, które odbędą się w dniach 25-28 kwietnia w SKHLM Skärholmen Centrum! Podczas targów polscy artyści opowiedzą o swojej sztuce, zaprezentują reprezentantów grupy oraz wezmą udział w rozmowie z artystami ze sztokholmskiej galerii Studio44 w niedzielę 28 kwietnia o godzinie 12.00. Zapraszamy!
25 04.2024 28 04.2024 Aktualności, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Prace polskich i szwedzkich artystów na wystawie

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do powstania wystawy Polskie ślady, która została otwarta 23 marca w galerii sztuki Södertälje konsthall w Sztokholmie! Szczególnie dziękujemy kuratorkom, Mai-Lenie Molin i Camilli Larsson, za ich niezwykłe zaangażowanie i profesjonalizm oraz rzucenie światła na dynamiczną współpracę między Polską a Szwecją w dziedzinie kultury w drugiej połowie XX wieku. Na wystawie prezentowane są dzieła wielu znakomitych polskich i szwedzkich artystów, zarówno z przeszłości, jak i te stworzone specjalnie na tę okazję, zainspirowane ówczesną sztuką.
23 03.2024 Galeria, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Europejski Festiwal: Ukraińska Wiosna 🗓 🗺

Ideą tegorocznego festiwalu jest przedstawienie Ukrainy jako oczywistej części wspólnego europejskiego dziedzictwa kulturowego, a festiwal oferuje nowe, innowacyjne punkty widzenia i perspektywy w tym temacie. Hasło festiwalu brzmi: „Odbicia w oczach – Ukraina w Europie i Europa w Ukrainie”.
24 04.2024 07 05.2024 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia