29.12.2020 Muzyka, Wydarzenia

„Z Chopinem w Salonie Marceliny Czartoryskiej” – Cracovia Danza prezentuje zrekonstruowane tańce salonowe do muzyki Chopina

Kompozycje inspirowane tańcami salonowymi zajmują niezwykle istotne miejsce w twórczości Fryderyka Chopina. Świetny tancerz, bywalec salonów i balów w Warszawie, Wiedniu i Paryżu Chopin potrafił perfekcyjnie, a zarazem twórczo oddać charakter tańców znajdujących się w repertuarze salonów europejskich z I poł. XIX wieku.

Marcelina Czartoryska uczennica Fryderyka Chopina, słynna pianistka koncertująca w całej Europie potrafiła przekazać przyszłym pokoleniom muzyków styl i szczególną interpretację utworów wielkiego kompozytora. Po powrocie do Polski, stworzyła w Krakowie muzyczny salon, który wzorował się na tych paryskich, w których bywał i tworzył Fryderyk Chopin.

W filmie przygotowanym specjalnie dla Instytutu Polskiego w Sztokholmie, Balet Dworski Cracovia Danza zaprasza widzów do zachowanego do dziś salonu Marceliny Czartoryskiej, w podkrakowskiej Willi Decjusza, gdzie mieszkała od 1869 roku. Wraz z dźwiękami muzyki, jak we śnie, w polskiej Willi pojawia się paryski salon z Chopinem. Tak jak kiedyś w Paryżu eleganckie damy i kawalerowie tańczą do chopinowskich tańców: walca, ecossaizów, bourèe, landlera, kontredansa. Krakowski salon wypełniony muzyką Chopina, przenosi nas w świat tańca i modnych bali z I poł. XIX wieku, świat, w którym żył i tworzył polski kompozytor. 

Przedstawiony w filmie repertuar taneczny, ułożony do utworów Fryderyka Chopina jest pierwszą i jedyną próbą choreograficznej ilustracji tańców salonowych z czasów kompozytora. Opracowany przez Romanę Agnel, choreografa i zarazem reżysera filmu oparty jest na rekonstrukcjach form tanecznych zapisanych w traktacie francuskiego mistrza tańca Henri Cellariusa „La danse de salon” z 1848 roku. Tancerze Baletu Cracovia Danza w kostiumach z epoki realizują choreografie z wielką dbałością o styl i technikę każdej z poszczególnych form tanecznych.

„Z Chopinem w salonie Marceliny Czartoryskiej” to film, który prezentuje choreografie stworzone do salonowych kompozycji tanecznych Chopina a zarazem ukazuje jego tradycję i dziedzictwo w Polsce, w szczególnym i mało znanym miejscu jakim jest krakowska Willa Decjusza i jej muzyczny salon Marceliny Czartoryskiej.

tekst: Romana Agnel


Film powstał specjalnie dla Instytutu Polskiego w Sztokholmie, w związku z przypadającą w tym roku 210. rocznicą urodzin Fryderyka Chopina.

Scenariusz i reżyseria – Romana Agnel
Zdjęcia – Sebastian Dudek, Maciej Berg
Montaż – Sebastian Dudek, Dariusz Brojek
Dźwięk – Wojciech Zawiślak
Choreografia – Romana Agnel
Kostiumy – Monika Polak-Luścińska

Uczestnicy:
Piotr Kowal – fortepian
Romana Agnel i tancerze zespołu tanecznego Cracovia Danza


Zdjęcia: Sebastian Dudek

Scheduled Muzyka >Wydarzenia

JASNOPIS I INNE WIERSZE – Premiera szwedzkiego

We wrześniu ukaże się zbiór wierszy polskiego poety Krzysztofa Siwczyka, pt. “Klarskrift och andra dikter” (pl. “Jasnopis i inne wiersze”) opublikowany przez szwedzkie wydawnictwo Prosak Förlag (2022). Wiersze przełożył Julian Birbrajer, a okładkę wykonała Elwira Gocłowska. Premiera książki odbędzie się w ramach tegorocznych Targów Książki w Göteborgu już 23 września o godz 11.30, na stoisku EUNIC Stockholm (C02:01). Serdecznie zapraszamy!
23 09.2022 Aktualności, Literatura, Wydarzenia

Lukáš Oravec Quartet feat Kálmán Oláh &

Lukáš Oravec, jeden z najbardziej znanych słowackich trębaczy jazzowych, odwiedza Szwecję wraz z grupą muzyków z Krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4) w związku z prezydencją Słowacji w Grupie Wyszehradzkiej. Zespół wystąpi w Uppsali i w Sztokholmie.
20 09.2022 21 09.2022 Aktualności, Muzyka, Wydarzenia

Pisarze Marcin Wicha i Krzysztof Siwczyk na

Dwóch polskich pisarzy, Marcin Wicha oraz Krzysztof Siwczyk, przyjeżdża do Göteborga na tegoroczne Targi Książki, które odbędą się 22-25 września.
22 09.2022 25 09.2022 Aktualności, Literatura, Wydarzenia