29.12.2020 Muzyka, Wydarzenia

„Z Chopinem w Salonie Marceliny Czartoryskiej” – Cracovia Danza prezentuje zrekonstruowane tańce salonowe do muzyki Chopina

Kompozycje inspirowane tańcami salonowymi zajmują niezwykle istotne miejsce w twórczości Fryderyka Chopina. Świetny tancerz, bywalec salonów i balów w Warszawie, Wiedniu i Paryżu Chopin potrafił perfekcyjnie, a zarazem twórczo oddać charakter tańców znajdujących się w repertuarze salonów europejskich z I poł. XIX wieku.

Marcelina Czartoryska uczennica Fryderyka Chopina, słynna pianistka koncertująca w całej Europie potrafiła przekazać przyszłym pokoleniom muzyków styl i szczególną interpretację utworów wielkiego kompozytora. Po powrocie do Polski, stworzyła w Krakowie muzyczny salon, który wzorował się na tych paryskich, w których bywał i tworzył Fryderyk Chopin.

W filmie przygotowanym specjalnie dla Instytutu Polskiego w Sztokholmie, Balet Dworski Cracovia Danza zaprasza widzów do zachowanego do dziś salonu Marceliny Czartoryskiej, w podkrakowskiej Willi Decjusza, gdzie mieszkała od 1869 roku. Wraz z dźwiękami muzyki, jak we śnie, w polskiej Willi pojawia się paryski salon z Chopinem. Tak jak kiedyś w Paryżu eleganckie damy i kawalerowie tańczą do chopinowskich tańców: walca, ecossaizów, bourèe, landlera, kontredansa. Krakowski salon wypełniony muzyką Chopina, przenosi nas w świat tańca i modnych bali z I poł. XIX wieku, świat, w którym żył i tworzył polski kompozytor. 

Przedstawiony w filmie repertuar taneczny, ułożony do utworów Fryderyka Chopina jest pierwszą i jedyną próbą choreograficznej ilustracji tańców salonowych z czasów kompozytora. Opracowany przez Romanę Agnel, choreografa i zarazem reżysera filmu oparty jest na rekonstrukcjach form tanecznych zapisanych w traktacie francuskiego mistrza tańca Henri Cellariusa „La danse de salon” z 1848 roku. Tancerze Baletu Cracovia Danza w kostiumach z epoki realizują choreografie z wielką dbałością o styl i technikę każdej z poszczególnych form tanecznych.

„Z Chopinem w salonie Marceliny Czartoryskiej” to film, który prezentuje choreografie stworzone do salonowych kompozycji tanecznych Chopina a zarazem ukazuje jego tradycję i dziedzictwo w Polsce, w szczególnym i mało znanym miejscu jakim jest krakowska Willa Decjusza i jej muzyczny salon Marceliny Czartoryskiej.

tekst: Romana Agnel


Film powstał specjalnie dla Instytutu Polskiego w Sztokholmie, w związku z przypadającą w tym roku 210. rocznicą urodzin Fryderyka Chopina.

Scenariusz i reżyseria – Romana Agnel
Zdjęcia – Sebastian Dudek, Maciej Berg
Montaż – Sebastian Dudek, Dariusz Brojek
Dźwięk – Wojciech Zawiślak
Choreografia – Romana Agnel
Kostiumy – Monika Polak-Luścińska

Uczestnicy:
Piotr Kowal – fortepian
Romana Agnel i tancerze zespołu tanecznego Cracovia Danza


Zdjęcia: Sebastian Dudek

Scheduled Muzyka Wydarzenia

V4 Family Houses. Wystawa online i panel

Dom jednorodzinny należy do tradycyjnych typów obiektów mieszkalnych, który w skrócie można opisać jako przestrzeń przeznaczoną do użytku przez jedną osobę lub jedną rodzinę. W ramach projektu „V4 Family Houses” zapraszamy do odkrycia różnorodności form i trendów budownictwa jednorodzinnego poprzez wirtualną wystawę oraz panel dyskusyjny z architektami z Czech, Węgier, Polski, Słowacji i Szwecji!
07 06.2021 Design, Wydarzenia

Wystawa online: Konstytucja 3 Maja (1791). Pierwsza

3 maja 1791 r. w Warszawie Sejm Rzeczypospolitej uchwalił Konstytucję 3 Maja – drugą na świecie, a pierwszą w Europie spisaną ustawę zasadniczą. Ustawa Rządowa, jak ją nazwano, była ukoronowaniem trwających od blisko pół wieku prób reform. Ukształtowały ją zarówno myśl oświeceniowa, jak i rodzime doświadczenia ustrojowe.
04 05.2021 06 05.2021 Historia, Wydarzenia

“Debata Historyków” – 230. rocznica uchwalenia Konstytucji

W tym roku Polska i Litwa obchodzą 230. rocznicę uchwalenia przez Rzeczpospolitą Obojga Narodów Konstytucji 3 Maja. Konstytucja 3 Maja, która została podpisana 3 maja 1971, stała się symbolem walki o reformy demokratyczne i niepodległość Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie - po amerykańskiej konstytucji - nowoczesna konstytucja.
03 05.2021 Historia, Wydarzenia