22.01.2021 Historia, Literatura, Wydarzenia

100. rocznica urodzin polskiego poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

22 stycznia 2021 roku mija setna rocznica urodzin legendarnego, polskiego poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, który należał do tak zwanego Pokolenia Kolumbów. Z tej okazji Sejm Polski ogłosił artystę patronem roku 2021.

Krzysztof Kamil Baczyński urodził się w Warszawie. Syn krytyka i pisarza literackiego, byłego żołnierza Legionów Polskich w czasie I wojny światowej, Stanisława Baczyńskiego oraz autorki podręczników szkolnych i pedagożki, Stefanii Zieleńczyk. Oboje rodzice byli katolikami, ale matka pochodziła z tak zwanej zasymilowanej rodziny żydowskiej, co znalazło odbicie w twórczości poety w okresie okupacji hitlerowskiej.

W 1939 r. ukończył liceum i zamierzał studiować na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie lub we Francji, jednak wybuch wojny położył kres ambitnym planom. 6 lipca 1942 roku Baczyński ożenił się z Barbarą Drapczyńską – koleżanką z uczelni, którą poznał podczas tajnego nauczania Uniwersytetu Warszawskiego w czasie okupacji.

Zdjęcie: Krzysztof Kamil Baczyński, 1937 rok.


Krzysztof Kamil Baczyński poległ w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego, 4 sierpnia 1944 roku, mając zaledwie 23 lata. Mimo młodego wieku, był już bardzo cenionym poetą. Pozostawił po sobie ponad 500 wierszy oraz około dwudziestu opowiadań, stając się jednocześnie symbolem walki z okupantem i głosem całego pokolenia młodych Polaków urodzonych w okresie międzywojennym. Jego prace zebrane w formie książki ukazały się dopiero w 1961 i 1964 roku.

W nawiązaniu do setnej rocznicy urodzin poety przedstawiamy Państwu specjalnie nagrany z tej okazji wykład historyka i pisarza Artura Szulca o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim i jego udziale w Powstaniu Warszawskim. Wykład jest w języku szwedzkim.


Życie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego zainspirowało reżysera Kordiana Piwowarskiego do nakręcenia filmu o kultowym poecie, pod tytułem „Baczyński”. Film miał swoją polską premierę 13 marca 2013 roku, a w głównej roli wystąpił Mateusz Kościukiewicz, którego szwedzka publiczność może znać z filmów Małgorzaty Szumowskiej: „Mug / Twarz” i „In the Name of / W imię …”. Na ekranie można również zobaczyć Katarzynę Zawadzką i Ewę Telegę.

„Baczyński” został stworzony w oparciu o wydarzenia z życia polskiego poety, jego poezję oraz opowieści świadków Powstania Warszawskiego i znajomych poety. Film ma nietypową formę – jest połączeniem dokumentu i filmu fabularnego, i rozgrywa się podczas Powstania Warszawskiego w czasie II wojny światowej. Krzysztof Kamil Baczyński przedstawiony został w filmie jako marzyciel i patriota.

Film można zobaczyć na stronie Vimeo.

Polski tytuł: Baczyński
Reżyseria: Kordian Piwowarski
Scenariusz: Kordian Piwowarski
Czas trwania: 66 minut
Rok produkcji: 2013, Polska

Scheduled Historia Literatura Wydarzenia

Polskie akcenty na festiwalu Nobel Week Lights

Festiwal Nobel Week Lights 2024 rozświetla miasto piękną sztuką świetlną, dostępną bezpłatnie dla wszystkich w samym centrum Sztokholmu. W tym roku trzy instalacje zostały zainspirowane osiągnięciami polskich noblistek. Będzie również pokazana praca FLUX, stworzona przez polskiego artystę!
07 12.2024 15 12.2024 Artykuły, Design, Język, Litteratur, Litteratur, Muzyka, Sztuka polska, Sztuki wizualne, Wydarzenia

Det poetiska Europa (”Poetycka Europa”) #2: Polska

Co cechuje polską poezję współczesną? W jaki sposób funkcjonuje w polskojęzycznej przestrzeni publicznej? I w jakim stopniu dociera ona do Szwecji? Na te pytania spróbują odpowiedzieć uczestnicy rozmowy, drugiej z serii rozmów o współczesnej poezji europejskiej - zainicjowanej przez literacki magazyn online Örnen och Kråkan („Orzeł i Wrona”).
31 10.2024 Aktualności, Artykuły, Literatura, Litteratur, Wydarzenia

Koncert Akademii NOSPR wraz z Akademią Królewskiej

Wspólny koncert młodych muzyków grających w Akademiach działających przy Orkiestrach Symfonicznych – w Sztokholmie (Kungliga Filharmonikernas orkesterakademi) i Katowicach (Akademia NOSPR) – pod batutą Vincenta Kozlovsky’ego. W programie utwory Anny Clyne, Carla Nielsena, Witolda Lutoslawskiego i Grażyny Bacewicz. Wstęp wolny!
23 11.2024 Aktualności, Artykuły, Muzyka, Wydarzenia