100. rocznica urodzin polskiego poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
Krzysztof Kamil Baczyński urodził się w Warszawie. Syn krytyka i pisarza literackiego, byłego żołnierza Legionów Polskich w czasie I wojny światowej, Stanisława Baczyńskiego oraz autorki podręczników szkolnych i pedagożki, Stefanii Zieleńczyk. Oboje rodzice byli katolikami, ale matka pochodziła z tak zwanej zasymilowanej rodziny żydowskiej, co znalazło odbicie w twórczości poety w okresie okupacji hitlerowskiej.
W 1939 r. ukończył liceum i zamierzał studiować na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie lub we Francji, jednak wybuch wojny położył kres ambitnym planom. 6 lipca 1942 roku Baczyński ożenił się z Barbarą Drapczyńską – koleżanką z uczelni, którą poznał podczas tajnego nauczania Uniwersytetu Warszawskiego w czasie okupacji.
Krzysztof Kamil Baczyński poległ w pierwszych dniach Powstania Warszawskiego, 4 sierpnia 1944 roku, mając zaledwie 23 lata. Mimo młodego wieku, był już bardzo cenionym poetą. Pozostawił po sobie ponad 500 wierszy oraz około dwudziestu opowiadań, stając się jednocześnie symbolem walki z okupantem i głosem całego pokolenia młodych Polaków urodzonych w okresie międzywojennym. Jego prace zebrane w formie książki ukazały się dopiero w 1961 i 1964 roku.
W nawiązaniu do setnej rocznicy urodzin poety przedstawiamy Państwu specjalnie nagrany z tej okazji wykład historyka i pisarza Artura Szulca o Krzysztofie Kamilu Baczyńskim i jego udziale w Powstaniu Warszawskim. Wykład jest w języku szwedzkim.
Życie Krzysztofa Kamila Baczyńskiego zainspirowało reżysera Kordiana Piwowarskiego do nakręcenia filmu o kultowym poecie, pod tytułem „Baczyński”. Film miał swoją polską premierę 13 marca 2013 roku, a w głównej roli wystąpił Mateusz Kościukiewicz, którego szwedzka publiczność może znać z filmów Małgorzaty Szumowskiej: „Mug / Twarz” i „In the Name of / W imię …”. Na ekranie można również zobaczyć Katarzynę Zawadzką i Ewę Telegę.
„Baczyński” został stworzony w oparciu o wydarzenia z życia polskiego poety, jego poezję oraz opowieści świadków Powstania Warszawskiego i znajomych poety. Film ma nietypową formę – jest połączeniem dokumentu i filmu fabularnego, i rozgrywa się podczas Powstania Warszawskiego w czasie II wojny światowej. Krzysztof Kamil Baczyński przedstawiony został w filmie jako marzyciel i patriota.
Film można zobaczyć na stronie Vimeo.
Polski tytuł: Baczyński
Reżyseria: Kordian Piwowarski
Scenariusz: Kordian Piwowarski
Czas trwania: 66 minut
Rok produkcji: 2013, Polska